۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 05:58 ب.ظ

گروه «نیما» اجراهای نواحی را آغاز کرد؛طنین آواز کتولی در جشنواره موسیقی فجر

طنین آواز کتولی در جشنواره موسیقی فجر
نوی فارس - مینا آتشی: شامگاه چهارشنبه 20 دی‌ماه، اجراهای سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی با طنین‌ موسیقی مازندران آغاز شد.

در نخستین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، گروه "نیما" از مازندران به سرپرستی و نوازندگی فضل‌الله دهقان به روی صحنه رفت و قطعاتی را از موسیقی بومی منطقه مازندران اجرا کرد.

"درآمد" از ساخته‌های مرحوم احمد محسن‌پور، "آواز کتولی"، "طیبه جان" و "ربابه جان" از قطعاتی بود که محمدابراهیم عالمی، خواننده گروه "نیما" در این کنسرت برای مخاطبان حاضر در برج آزادی خواند.

گروه "نیما" در این کنسرت رپرتواری را با سونوریته کاملاً بومی اجرا کرد و سازهایی که در این کنسرت به کار گرفت نیز کاملاً سازهای بومی موسیقی مازندران بودند.

نوازندگان و همخوان‌های گروه "نیما" در این کنسرت عبارت بودند از: پرویز عبداللهی (قرنه و سرنا)، یحیی قدیری (لله‌وا و کش‌دمبک)، مصطفی محسنی‌راد (دوتار)، باقر اسدی (دسرکوتن) و یونس جعفری (همخوان).

گرچه این اولین تجربه حضور گروه "نیما" در جشنواره موسیقی فجر بود ولی فضل‌الله دهقان، سرپرست و نوازنده کمانچه این گروه، سال 69 در ششمین جشنواره موسیقی فجر همراه با گروه زنده‌یاد احمد محسن محسن‌پور در جشنواره شرکت داشت.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از شب گذشته با اجرای ارکستر چکاوک و نوبانگ مهر در تالار وحدت، ارکستر نیلپور و کر فلوت تهران در تالار رودکی، اجرای جزو شهر و تریو ایران و اسلوونی در فرهنگسرای نیاوران، کنسرت مهدی جهانی در سالن ایرانیان و اجرای علی زندوکیلی در برج میلاد تهران آغاز شد.

در مجموعه فرهنگی برج آزادی نیز پس از گروه موسیقی "نیما"، گروه "ژی" به سرپرستی شاهین شهبازپور به روی صحنه رفت و موسیقی منطقه کردستان را اجرا کرد.

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر تا روز 30 دی‌ماه با اجرای موسیقی‌های مختلف در شش سالن شهر تهران ادامه پیدا خواهد کرد.

در ادامه می‌توانید عکس‌های شیرین رسام از این کنسرت را ببینید: 
 
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q