۱۴۰۳ بيست و هفتم تير - 07:11 ب.ظ

اولین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان رقم خوردنوای موسیقی آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران پیچید

نوای موسیقی آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران پیچید
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: جشنواره ملی موسیقی جوان اجرای های خود را با بخش موسيقي نواحی در بیست و دوم مرداد ماه آغاز نمود. به گزارش روابط عمومی جشنواره موسیقی جوان، فرهنگسرای نیاوران که میزبانی بخش نواحی را از امروز تا اول شهریور ماه بر عهده دارد، در این روز به استقبال شرکت کنندگان موسیقی آذربایجان رفت. شرکت کنندگان نیز در سه بازه زمانی به نواختن تار، قانون، گارمون، کمانچه، قوپوز، دایره و نقاره پرداختند و هیات داوران که دربرگیرنده جابر اطاعتی، ایمران حیدری و شهریار صدیق بود آن ها را مورد قضاوت قرار داد.

جشنواره نخستین بخش خود را با کلامی از قرآن مجید آغاز کرد و پس از پخش سرود ملی کشورمان علی ثابت نیا، مدیر عامل انجمن موسیقی ایران، روی صحنه حاضر شد. وی پس از عذرخواهی از تاخیر بوجود آمده، از حضور نوازندگان جوان و نوجوان ابراز خرسندی نمود و برای آن ها اجرا های موفقی را آرزو کرد.

قسمت نخست امروز به ساز های تار، قانون، گارمون اختصاص داشت و نوازندگان از ساعت 9 الی 13 به نواختن ساز خود پرداختند. نخستین شرکت کننده یانا رنجبران اصل از گروه سنی الف بود که با ساز تار روی صحنه آمد. دو شرکت کننده بعدی نیز نواختند، داوران از آن ها خواستند تا به پاساژ ها بیشتر توجه نمایند. شرکت کننده بعدی از گروه سنی الف متاسفانه مشکلی در سازش پیش آمده بود و صدای ناهنجاری در حین نواختنش شنیده می شد، داوران پس از اشاره به این نکته گفتند آینده متعلق به نوازندگان جوان است.

زهرا میرزایی از زنجان، آراز وجودی از تبریز در ادامه شرکت کنندگان گروه الف اجرا کردند. داوران آراز وجودی را تشویق کردند و با توجه به سن کمش او را به تمرین بیشتر و برقراری ارتباط بهتر با ساز دعوت کردند.
پس از این شرکت کنندگان نوبت به گروه سنی ب رسید. مهران بهروزی اولین شرکت کننده ای بود که از این گروه سنی به نواختن سازش، تار، پرداخت. داوران از موزیکالیته و بیان جملات او تعریف کردند و مسیر پیش روی او را روشن دانستند. فرزین رازقی و علی سیاح از تبریز یکی پس از دیگری نواختند.

المان اطهری اجرا ها را وارد گروه سنی ج کرد. سپس سئوی اقدسی از گروه سنی ج با لباس محلی روی صحنه حاضر گشت، به اجرا پرداخت و داوران انتخاب قطعه او را مناسب دانستند. در ادامه ناصر مددی از گروه سنی ج ساز زد. با توجه به نواختن حرفه ای او، داوران ابراز کردند که سطح انتظارات را بالا برده است.

بخش اول پس از استراحتی کوتاه با ساز قانون ادامه پیدا کرد. پانیذ ستاری از تبریز در گروه سنی الف به عنوان تنها شرکت کننده این ساز، نواخت. سپس نوبت به ساز گارمون رسید. پویا دایلاری اصل اولین نوازنده این ساز بود که از گروه الف به رقابت می پرداخت. محمدرضا محمدوند با اجرایش به گروه الف پایان داد. ائلشن سلیمیان تنها شرکت کننده در رده سنی ب بود که روی صحنه آمد. در ادامه گروه سنی ج با سه شرکت کننده رقابت کرد. در این  گروه سینا حسن زاده، بهنام خدا داد لشگری و سمیرا مرکب سازی هر سه از تبریز حضور داشتند.

داوران شرکت کنندگان را به کسب تجربه بیشتر تشويق می کردند و خاطر نشان می کردند که جشنواره بستری برای یافتن نکاتی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

بازه زمانی 14 الی 16 امروز به ساز کمانچه اختصاص داشت و هشت شرکت کننده منتخب در دور نهایی با هم به رقابت پرداختند. مانند معمول ابتدا شرکت کننده ای از رده سنی الف روی صحنه حاضر شد. پس از پارمیس ستاری که داوران او را تحسین کردند و این میدان را بستری برای قدم های او در زمینه پیشرفت دانستند،  سماء شجری باسمنج همراه با دختری خردسال که هر دو لباس محلی بر تن داشتند، روی صحنه آمد. دختر خردسال با دف این نوازنده کمانچه را همراهی کرد. سپس آرین ضمیری، رضا محمدی دوشتور از تبریز در این رده سنی کمانچه نوازی کردند.

ساز کمانچه نیز تنها یک شرکت کننده در گروه سنی ب داشت. آرمین زینال زاده به عنوان شرکت کننده این گروه نواخت و بعد اعضای منتخب رده سنی ج برای قضاوت نهایی روی صحنه حاضر گشتند. آیلار جهانگیری و روزبه مقدم نژاد از تبریز و مسعود قلی زاده از میانه برگزيدگان راه یافته به این بخش بودند.

پس از استراحتی، بازه زمانی سوم شروع شد. ساعت 17 تا 21 به ساز های قوپوز، دايره و نقاره اختصاص داشت. گروه سنی الف آغاز کننده بخش قوپوز نوازی بود. در ابتدا سهیل اسلامی گندم آباد از کرج سازش را بدست گرفت و برای داوران نواخت. امیرمحمد باقری از شهر قدس اجرا کرد و داوران به او تذکر دادند که بهتر است ریتم آهسته تری داشته باشد. عارف بهرامی و ابراهيم مراد نقم نیز کار خود را ارائه کردند و نوبت به دختران رده سنی الف رسید. ساناز سفر کن لیقوان، اسماء میکائیلی و دنیا یاری کندشمین در این رده سنی به اجرا پرداختند. داوران در این قسمت اجرای دو تن از شرکت کنندگان را متوقف و ساز شان را کوک کردند، سپس آن ها دوباره شروع به نواختن کردند.

نوای قوپوز در فرهنگسرای نیاوران ادامه داشت و گروه سنی ب و ج نیز روی صحنه آمدند. در رده سنی ب امین جودت، محمدرضا حمیدی، سپهر حیدری و در رده سنی ج عارف احمد زاده دوشتور، علی رجبی، محمد علیزاده و فرزاد نادرالوجود هنر خود را نشان دادند.

داوران در این بخش ضمن اشاره به استعداد نوازندگان جوان تاکید به اجرای کامل جملات، ارتباط خوب با ساز و لطافت نواختن داشتند.

بخش پایانی این روز به دایره و نقاره اختصاص داشت. برای ساز دایره از هر گروه سنی یک نفر در رقابت نهایی حضور داشت. افرا اصلان حسینی در گروه سنی الف که می توان گفت کوچکترین شرکت کننده امروز بود، یاشار باباپور در گروه سنی ب و مصطفی حسین نژاد در گروه سنی ج هر سه از تبریز شرکت داشتند.

در انتها ساز نقاره طنین انداز شد. در این بخش نیز تنها سه شرکت کننده حاضر بودند. اصغر دسینه خیاو و اميررضا طوبائی نژاد در گروه سنی ب و محمد آذری در گروه سنی ج به رقابت پرداختند. در این ساز گروه سنی الف هیچ شرکت کننده ای نداشت.

در این روز بخش موسیقی نواحی در دوازدهمین دوره برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان، رقابت خود را در سه رده سنی الف، ب و ج رقم زد تا از میان آن ها برگزیدگان قسمت نهایی را در روز اختتامیه جشنواره اعلام نماید.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q