۱۴۰۳ بيست و هفتم تير - 07:28 ب.ظ

کنسرت"آقای سماع" به مناسبت روز جهانی مولانا در شهر قونیه برگزار می شود

کنسرت"آقای سماع" به مناسبت روز جهانی مولانا در شهر قونیه برگزار می شود
نوای فارس-مهرنوش گرمابی: گروه "آقای سماع" به خوانندگی امیرحسین حسنی که تاکنون اجراهای متعددی را در شهر های مختلف پشت سر گذاشته است به مناسبت روز جهانی مولانا در شهر قونیه اجرای متفاوتی را برگزار می کند.

امیر حسین حسنی خواننده و نوازنده گروه "آقای سماع" در مورد جزییات کنسرت بزرگداشت مولانا گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده کنسرت "آقای سماع" در 25 آذر ماه و مناسبت روز مولانا شبی که عاشق به معشوق اش رسید در شهر قونیه و برای سومین بار با حضور نواده مولانا در سالن عزیزیه برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این کنسرت قطعات جدیدی که همگی از اشعار مولانا است را اجرا می کنیم و بزودی نیز اپرای ملاقات شمس تبریزی و مولانا را در شهر آنکارا خواهیم داشت. این هنرمند ادامه داد: اجراهای پیش رو تلفیقی از موسیقی ایرانی و موسیقی جز است هر دو اجرا به زبان ترکی و فارسی خواهد بود و اپرای شمس و مولانا در ژانری کاملا متفاوت و با حضور بیست بازیگر فرم و هشت نوازنده ترک و ایرانی به روی صحنه خواهد رفت.

حسنی همچنین گلایه هایی را نیز در خصوص عدم حمایت های لازم برای برگزاری این اجرا در داخل کشور را مطرح کرد: اپرای شمس و مولانا آرزوی من بوده که به واسطه کمک دوستانی از مرکز "فرهنگی مولانا" در قونیه و همین طور اپرای آنکارا و نوازنده گان دو کشور اجرا خواهد شد. من به دلایل مختلف هرگز در ایران موفق به اجرای این اپرا نشدم ما برای برگزاری این اجرا هیچگونه حمایتی طلب نکردیم اما متاسفانه مشکلاتی در سیستم موسیقی ایران حاکم است که اجازه حرکت را از هنرمند می گیرد من بسیار پر کار بودم اما باز هم موانع همچنان باقی است.

امیر حسین حسنی همچنین در خصوص شیوه اجراهای گروه "آقای سماع" توضیح داد: پروژه "آقای سماع پروژه ای است که به همراه سماع اجرا می شود و گاها به اشتباه از سماع به عنوان نوعی رقص یاد می شود در حالی که چنین نیست در این پروژه ما همواره از سماع کشورهایی همچون شهر قونیه در ترکیه، مراکش،مصر و نوعی از سماع که خودم برای نخستین بار تعریف کرده ام و مختص ایران است استفاده می کنیم و به لحاظ موسیقایی نیز در سبک فیوژن(تلفیقی) کار می کنیم ما باتوجه به نوع اجرا از سماع گرهای مختلفی در کنسرت ها بهره می گیریم.

خواننده گروه "آقای سماع" با اشاره به ظرفیت های این سبک از اجرای موسیقی گفت: با توجه به نوع فعالیت های پروژه "آقای سماع"من فکر می کنم نکته حائز اهمیتی که در مورد این پروژه و سایر برنامه های مشابه همیشه باید به آن توجه داشت این است که باتوجه به نوع نگرشی که در این پروژه ها وجود دارد شاید در نگاه مخاطب عام خواهان نداشته باشد اما در بین اهالی هنر قطعا صاحب شهرت و محبوبیت هستند و مخاطب خاص مان را داریم ما به هر شهری که سفر کردیم با سالن های مملو از جمعیت اجرا کردیم و فکر می کنم علتش این باشد که تمام اعضا از ابتدای امر سعی کرده اند کاری منحصر به فرد و بدون هیچ تقلیدی را ارائه کنند.

این هنرمند با اشاره به اجراهای متعدد این گروه عنوان کرد: در سالی گذشت گروه "آقای سماع" در همایش مولانا در دانشگاه شهید بهشتی، رویداد هنری تهران نیز اجرا داشته است که به این واسطه از یک دهه فعالیت گروه "آقای سماع" نیز تقدیر شد و سپس کنسرت های "آقای سماع" در شهر شیراز، تبریز مورد استقبال واقع شد و در ادامه به مناسبت روز جهانی نلسون ماندلا به دعوت سفارت آفریقای جنوبی و انتشارات کتاب رانه و دفتر سازمان ملل در تهران به روی صحنه رفت.

"آقای سماع" تاکنون دو پروژه پرفورمنس- موسیقی که ترکیبی از پرفورمنس، حرکات فرم و نقاشی حسین ایراندوست مقدم و اجرای پرفورمنس- موسیقی "ملاقات کوانتومی" که روایتگر داستان عشق و خرد و تضاد و یا تفاهم بین این دو مبحث بود را در کارنامه دارد که در تماشاخانه باران اجرا شد. در این اجراها محمد رضا حسینی نوازنده (پیانو)، محمد حسین حسینی نوازنده (سازهای بادی)،فرناز خاکی همخوان و نوازنده (پیانو)،محمدرضا اسلامی نوازنده(پرکاشن) و علیرضا عمرانی نوازنده(درامز) امیر حسین حسنی خواننده و نوازنده (بربط) اعضای گروه "آقای سماع" را تشکیل می دهند.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q