۱۴۰۳ بيست و هفتم تير - 07:16 ب.ظ

حضور سفیر ایران در اتریش در کنسرت علی رهبری

حضور سفیر ایران در اتریش در کنسرت علی رهبری
نوای فارس: عبدالله مولایی سفیر ایران در اتریش، در سالن طلایی براتیسلاوا به تماشای کنسرت ارکستر فیلارونیک اسلوواکی به رهبری «علی رهبری» مدیر هنری و رهبر پیشین ارکستر سمفونیک تهران نشست.

ارکستر فیلارمونیک اسلوواکی ۹ و ۱۰ اسفند با رهبر و اهنگساز بین المللی ایرانی خود در سالن طلایی براتیسلاوا به روی صحنه رفت و، آثاری از هنرمندان بزرگ موسیقی کلاسیک نظیر خاچاطوریان و چایکفوسکی را اجرا کرد. «عبدالله مولایی سفیر ایران در اتریش و هیات همراه مهمانان ویژه علی رهبری این کنسرت بودند.

 این کنسرت در سی و نهمین فصل هنری همکاری علی رهبری با ارکستر اجرا شد.

به گزارش نوای فارس، ارکستر فیلهارمونیک اسلواکی یکی از ارکستر های مطرح اروپا است که در هر فصل هنری از رهبران بزرگ جهان دعوت بعمل میاورد.

 اهمیت حضور رهیر پیشین ارکستر سمفونیک تهران بعنوان رهبر ارکستر فیلارمونیک اسلاوکی در این است که در این ارکستر ها دعوت مجدد از رهبر مهمان ارتباط مستقیم  با نتیجه کار رهبران در ارتقای کیفیت  و موفقیت کنسرت ها دارد و  علی رهبری  از ۳۹  سال پیش تا کنون در فهرست رهبران مهمان این ارکستر بوده است و  برای اولین بار  بعنوان رهبر ارکستر غیر بومی موفق شده تا سمت رهبر میهمان دایم را بدست بیاورد.

علی رهبری  رهبر اصلی و مدیر هنری  سابق ارکستر های سمفونیک شهر های ، بروکسل ، پراگ، مالاگا، زاگرب ،و  تهران از نادر رهبران ارکستری است که از ۳۹  سال پیش به ،چک و اسلواکی  دعوت شده است و این همکاری تا کنون ادامه داشته است. ابن رهبر ایرانی نخست در پراگ با ارکستر فیلهارمونیک چک  و سپس در براتیسلاوا  با ارکستر فیلهارمونیک اسلوواکی همکاری کرده است.

این ارکسترها از علی رهبری برای حضور در تور ها و  فسبیوالهای بین المللی در کشور های اروپایی از جمله ،در اتریش، المان، سوییس، لهستان، بلژیک،  ابتالیا ، اسپانیا دعوت کرده اند.

حاصل فعالیت این هنرمند ایرانی در این کشورها  ضبط اثار اپرایی و کرالی از جمله، اپراهای کارمن اثر «بیزه»، روزالکا اثر دوژاک، توسکا ، باتر فلای ، لایوهم، ، خواهر انجلیکا، جانی اسکیکی، ایل تابارو، توراندوخت،  اثر «پوچینی» تراویاتا، ریگولتو، قدرت سرنوشت ،  دونکارلوس ، اثر «وردی»، کاوالریا  روستیکانا اثر «پالیاچی»، و اثاری  کرالی چون ، رکویم های «وردی»، ،«دونیزتی» ، «دوژاک» و « برامس»، کارمینا بورانا و تریونفو  دی افروزیایس از« کارل اورف» و ضبط چندین اثر اهنگسازان معاصر   بوده است.

مدال دوژاک یکی از معتبر ترین نشان های هنری توسط دولت وقت کشور چک و اسلواکی در سال ۱۹۸۵ به علی رهبری اعطا شده است.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q