۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 01:39 ب.ظ

آهنگساز واقعی آلبوم «نی نوا» کیست؟/ پاسخ جمشید عندلیبی به یک ادعا

آهنگساز واقعی آلبوم «نی نوا» کیست؟/ پاسخ جمشید عندلیبی به یک ادعا
نوای فارس: سید عباس سجادی کارشناس و پژوهشگر موسیقی که طی سال‌های اخیر به عنوان مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران به فعالیت در عرصه‌های مختلف فرهنگی هنری مشغول است، طی روزهای گذشته با انتشار فیلمی در قالب گفتگو با جمشید عندلیبی نوازنده نی در قطعه ماندگار «نی‌نوا» نسبت به طرح ابهاماتی از سوی جلیل عندلیبی آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی ایران درباره آلبوم «نی نوا» واکنش نشان داد.

به گزارش نوای فارس به نقل از مهر، سید عباس سجادی که مدت‌ها پیش در برنامه تلویزیونی «دستان» به عنوان مجری و کارشناس مشغول به فعالیت بود، در ابتدای این فیلم توضیح می‌دهد: امروز من رسانه ندارم و نمی‌توانم درباره مسائل موسیقی صحبت کنم اما خیلی دغدغه موسیقی دارم؛ اخیراً مصاحبه‌ای را دیدم که آقای جلیل عندلیبی نوازنده و آهنگساز دوست داشتنی موسیقی کشورمان که من برای این هنرمند و خانواده‌اش خیلی احترام قائل هستم نکته‌ای را درباره اثر «نی نوا» ساخته استاد حسین علیزاده مطرح کرده و در آنجا مدعی شده بود که این اثر به آهنگسازی جمشید عندلیبی بوده است. اما امروز فرصتی شد تا در این مورد صحبت کنم و چون رسانه‌ای ندارم این جهت تصمیم گرفتم بی واسطه با جمشید عندلیبی صحبت کنم. البته من گفتگوی پخش نشده‌ای با آقای جمشید عندلیبی در برنامه «دستان» دارم اما به جهت اینکه من ممنوع‌التصویر هستم این برنامه نیز توقیف شد.

وی ویدئوی این گفتگو را با این توضیح مکتوب در فضای مجازی منتشر کرده است: «در پی انتشار ادعاهایی مبنی بر اینکه اثر ماندگار «نی‌نوا» از ساخته‌های جناب جمشید عندلیبی نوازنده برجسته نی می‌باشد و در راستای روشنگری در اینخصوص و رفع شبهاتی که این روزها دامن فضاهای مجازی را آلوده کرده‌است گفتگوی کوتاه تصویری بنده را با ایشان به تماشا بنشینید. امیدوارم این گفتگو کمکی هر چند کوچک به رفع سوءتفاهم‌ها و ایجاد فضایی مناسب برای نقد منصفانه و بدون غرض در حوزه موسیقی، فرهنگ و هنر بکند.»

جمشید عندلیبی در این ویدئو در پاسخ به توضیحات مطرح شده از سوی سجادی که از وی درباره آهنگساز یا نوازندهبودن آلبوم «نی‌نوا» سوال کرده توضیح می‌دهد: ۳۰ سال است که درباره اثر «نی نوا» می‌نویسند: «آهنگساز حسین علیزاده، تک‌نواز: جمشید عندلیبی». در اصل هم همین طور بوده که آهنگساز این اثر آقای حسین علیزاده از دوستان صمیمی من و به قول شما (خطاب به سجادی) از مفاخر موسیقی ایران است. ما با هم همکاری تیمی زیادی داشتیم و بارها شده نظراتمان ارائه داده و گفته‌ایم اگر در فلان جا و فلان کار چنین کاری را انجام بدهیم درست تر است و در نهایت هم یک شیوه را انتخاب کردیم.

وی ادامه می‌دهد: اما چنین کاری به این معنی نیست که من آهنگسازم و ایشان نیست. شکی در این موضوع نیست که ایشان (حسین علیزاده) آهنگساز بسیار خوبی هستند چرا که وی دارای بیان تازه‌ای بود که اصلاً من به خاطر همین نوع نگرش پیش آقای علیزاده رفتم که این هنرمند کاری برای نی فکر کنند. من هم به او گفتم: «چیزی که در توانم هست همین نوازندگی نی است که تمام تلاشم را می‌کنم.» در این راه هم پیشنهاداتی را ارائه دادم ولی شکی در این موضوع نیست که ایشان آهنگساز اثر نی نوا بوده است. من در آهنگسازی اصلاً نقشی نداشتم و تک‌نوازی کار بر عهده من بوده است. البته که این ادعا را می‌توانم بکنم که تک‌نوازی من عاشقانه بوده است.عباس سجادی هم بعد از توضیحات جمشید عندلیبی می‌گوید: نفس زیبای شما را نه تنها ما در «نی نوا» بلکه در تمام آثارتان وجود دارد. قطعاً جواب آوازهایی که شما در آثار استاد شجریان دادید یا بزرگان دیگری که در ارکسترهای متعدد با آنها همکاری داشتید فراموش نمی‌کنیم و البته تردیدی هم نداریم که خانواده عندلیبی خانواده موسیقی است. «جلیل عزیز» هم برای ما هنرمند قابل احترامی است و شاید از روی احساس نکته‌ای گفته شده باشد اما من می‌خواستم واقعیت ماجرا را از قول شما بشنوم. البته من در مورد کارهای شما و رخداد «نی نوا» شاید با استاد علیزاده و عوامل کار گفتگوهای جدی‌تری را انجام دهم تا شاید مستندی در این حوزه ساخته شود.

عندلیبی نیز پاسخ می‌دهد: «نی نوا» کار بسیار شاخصی است. حتی من را از بلژیک دعوت می‌کنند تا سوال از من داشته باشند. اول اینکه نی نوا را چگونه زدم؟ ولی چرا این چنین کارهایی نباید در ممکلت ما اتفاق بیفتد؟ شما (خطاب به عباس سجادی) که هم حسن نیت دارید و هم کارشناس این کار هستید انتظار دارم که این کار انجام شود و آقای علیزاده هم در این فیلم حضور داشته باشند تا هر شبهه‌ای در این زمینه برای علاقه‌مندان وجود نداشته باشد.

موضوع آهنگسازی جمشید عندلیبی برای آلبوم «نی نوا» حدود سه سال پیش توسط محمدجلیل عندلیبی آهنگساز مطرح موسیقی ایرانی در برنامه تلویزیونی «چشم شب روشن» شبکه چهار سیما با کارشناسی و اجرای رضا مهدوی مطرح شدهبود که در آن مجری برنامه برای ذکر مثال پیرامون یک بحث دیگر از آلبوم «نی نوا» به آهنگسازی حسین علیزاده نام برد که محمد جلیل عندلیبی در واکنش به این اظهارات عنوان کرد آهنگسازی آلبوم «نی نوا» بر عهده جمشید عندلیبی بوده است نه حسین علیزاده.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q