۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 05:14 ب.ظ

گزارش نوای فارس از کنسرت «کیهان کلهر»«پردگیان باغ سکوت» به تهران رسید

«پردگیان باغ سکوت» به تهران رسید
نوای فارس – حسین رجب نیا: شب گذشته «کیهان کلهر» به همراهی گروه «راح روح», «پردگیان باغ سکوت» را به روی صحنه برد.این کنسرت در سومین روز اجرا در تهران نیز با استقبال چشمگیر مخاطبان از سبک اجرای  «سازی» مواجه شد.
تنبک «نوید افقه»، سنتور «علی بهرامی فرد» و نوای تار «هادی آذر پیرا» در کنار کمانچه «کیهان کلهر» پدید آورندگان این کنسرت بودند.
از مهم ترین نکات قابل ذکر در اجرای  «پردگیان باغ سکوت» اجرای  موسیقی مقامی و نغمه های محلی در کنار موسیقی ردیف دستگاهی بود. برای مثال «عیب مه گین», که پایه و اساس آن ملودی «کرمانجی» از خراسان شمالی است و در کنار آن قطعه «طرقه» در میان قطعات اجرا شده این کنسرت بود که بیانگر اهمیت نغمات محلی در نگاه «کیهان کلهر» بود.
در بخش هایی از این برنامه شاهد تکنوازی های استاد و همچنین دو نوازی های کم نظیر او با سنتور و تار بودیم.
تفاوت در نواختن ساز کمانچه با آرشه استاد در مقایسه با نواهایی که تاکنون از این ساز شنیده شده است شاید یکی از دلایل استقبال گسترده مردم از کنسرت های ایشان باشد.
پاساژ های بی نظیر استاد که دامنه وسیعی از نت های زیر تا بم را در برمیگیرد و خاص آرشه این اهنگ ساز جهانی خوشنام کشورمان میباشد، نگاه و توجه حاضرین را تا حد زیادی به خود جلب کرد.
علاوه بر این، ضربه های دستان استاد بر بدنه ساز در کنار تنبک با همنوازی سنتور و تار را شاید کمتر کسی تا کنون با این ظرافت و مهارت به چشم دیده باشد.
یکی دیگر از نکات قابل توجه در این کنسرت، ارتباط تنگاتنگ و دلی استاد با ساز بود. حرکت آرشه بر روی ساز هماهنگ با تحرک استاد بر روی صحنه یاداور سماعی عاشقانه و روحانی بود و بیانگر این بود که کمانچه در نگاه استاد تنها یک ساز نیست. شور عاشقانه استاد کلهر با تشویق بی سابقه مخاطبین بعد از یک اجرای 90 دقیقه ای به پایان رسید. پس از ادای احترام فروتنانه استاد به همراه گروه «راح روح» و ترک صحنه، تشویق ممتد حاضرین بار دیگر استاد را به صحنه فراخواند و شاهد اجرای قطعه ای دیگر از استاد کیهان کلهر بودیم.
«پردگیان باغ سکوت» در روزهای چهارم، پنجم، دهم، یازدهم و دوازدهم خرداد نیز ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت اجرا می‌شود.
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q