۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 07:01 ب.ظ

با استقبال بی نظیر علاقمندان به موسیقی اصیل ایرانیدومین برنامه مسابقه «هزار صدا» در دور دوم به پایان رسید

دومین برنامه مسابقه «هزار صدا» در دور دوم به پایان رسید
نوای فارس-حسین رجب نیا: دومین برنامه مسابقه «هزار صدا» در دور دوم, نهم تیرماه با استقبال بی نظیر علاقمندان به موسیقی اصیل ایرانی در فرهنگسرای ارسباران تهران به روی صحنه رفت و با همراهی کیوان ساکت، سالار عقیلی و دکتر یداللهی به نحو احسنت برگزار شد.

در ابتدای برنامه هر سه داور با حاضرین سخنی به میان آوردند و درخواست آنها از مسئولین این بود که برنامه هایی با این سبک ادامه دار باشند و استعدادها شناسایی شوند تا به واسطه آن بتوان از آنها حمایت کرد. در این برنامه شرکت کنندگان در حیطه ساز و آواز و تصنیف موسیقی اصیل ایرانی مورد ارزیابی قرار گرفتند.

قبل از اجرای اولین گروه، مجری برنامه چند تن از مهمانان حاضر در سالن را معرفی کرد.
گروه اول با نام «نواگردان» به سرپرستی پویا محمدی از شهرستان زنجان به روی صحنه آمد. طبق اصول برنامه ابتدا با آوازی از حافظ آغاز کردند و سپس اجرای تصنیف را ارایه کردند. پس از اتمام اجرا، داوران برنامه شروع به اعلام نظر کردند و تقریبا هر سه داور از ناهماهنگی در انتخاب تصنیف و آواز انتقاد کردند. طبق نظر داوران، باید ارتباط مضنونی بین کلام انتخاب شده در آواز و تصنیف وجود داشته باشد. کیوان ساکت از ناکوکی سازها انتقاد کرد که البته به اعتقاد او، کمتر اجرایی در ایران با ساز های کاملا کوک به روی صحنه می رود. سالار عقیلی در ادامه رضایت چندانی از اجرای آواز نداشت. به دلیل که علاوه بر هماهنگ نبودن از لحاظ معنایی با تصنیف ، آنقدر کوتاه بود که فرصت ارزیابی صحیح خوانده را از مخاطبان می گرفت.

پس از آنکه اولین گروه صحنه را ترک کرد، مجری برنامه حاضرین را دعوت به تماشای فیلمی که به سالیان قبل برمی گشت دعوت کرد. نکته قابل توجه این فیلم آن بود که در آن خانمی که نوازنده سنتور بود در کنار آقایی که تنبک مینواخت از یکی از شبکه های رسمی صدا و سیما در حال پخش بود. اما نکته این ویدیو چیز دیگری بود, نوازنده تنبک در این فیلم دکتر افشین یداللهی بود که پس از اتمام آن، ایشان راجع به آن برنامه توضیحاتی دادند و سپس نوازنده سنتور «روشنک نوری» را معرفی کردند.

در ادامه قطعه ای به یادبود استاد همایون خرم که توسط ضبط صوت شخصی کیوان ساکت در دفتر کارش رکورد شده بود پخش شد.

یکی دیگر از میهمانان این برنامه، سرکار خانم حریر شریعت زاده، همسر سالار عقیلی بودند که در جمع حاضرین حضور داشتند.

«بخارا» نام گروه بعدی ای بود که به روی صحنه آمد. آنها شعری از فریدون مشیری تحت عنوان «باران» را به استاد محمدرضا شجریان تقدیم کردند. در همان ابتدای کار و قبل از اجرای برنامه، کیوان ساکت مدعی شد که بخش هایی از شعر صحیح نوشته نشده است. سرپرست گروه اذعان کرد که دیگر فرصت تغییر ندارند و به ناچار به همان شکل اجرا خواهند کرد. در پایان کار ابتدا استاد ساکت شروع به اعلام نظر کردند و باز هم ایشان از کوک ساز ها انتقاد شدیدی کردند. به اعتقاد ایشان، گروه ها باید در درجه اول به کوک ساز اهمیت بدهند. در ادامه سالار عقیلی از اجرای آواز رضایت کافی نداشت و به عقیده او بیش از حد انتظار خارج خوانده شد.
در ادامه افشین یداللهی که در بخش انتخاب شعر و ادای آن گروه ها را مورد ارزیابی قرار میداد از شعر رضایت کافی نداشت. علاوه بر این که شعر به طور صحیح اجرا نشد، بار دیگر رابطه معنایی خاصی بین آواز و تصنیف وجود نداشت.
پس از اتمام اجرای گروه دوم، باز هم قطعه ای از استاد حاج قربان سلیمانی پخش شد. و سپس گروه آخر تحت عنوان «بیداد» از شهرستان آمل به روی صحنه آمدند. اما این بار این گروه از سمت هر سه داور مورد تمجید قرار گرفتند. آقای ساکت رضایت بیشتری از کوک ساز ها داشتند. در بخشی که سالار عقیلی در حال ادای اجرای صحیح قسمتی از آواز بود، با تشویق حاضرین مواجه شد که از سالار درخواست کردند تا قطعه ای اجرا کند و ایشان قطعه ای آوازی اجرا کردند وادامه بحث داوری را پیش گرفتند.

یکی از مهمان های ویژه این برنامه محمد هاشم احمدوند بود که پس از اجرای گروه آخر به همراه گروه خود به روی صحنه آمدند. سالار عقیلی، آقای احمدوند را که در دوره دانش آموزی ایشان معلم هنر سالار بوده اند را یکی از مهمترین افرادی که در سالار انگیزه ساز و موسسیقی ایرانی را القا کرده است برشمرد.

اعضای گروه احمدوند با سازهای تار، نی و تنبک به هنرنمایی پرداخت و اجرایشان تشویق ممتد حضار را به همراه داشت.

در انتهای برنامه نوبت به اعلام برنده این مسابقه رسید. کیوان ساکت به نمایندگی از هیئت داوران گروه «بیداد» را برنده اعلام کرد و این برنامه پس از چند عکس یادگاری در کنار اساتید، به پایان رسید.

نوای فارس از همکاری بی دریغ آرش نصیری جهت انجام هماهنگی های لازم برای پوشش خبری این برنامه نهایت تشکر را دارد.
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q