۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 08:10 ق.ظ

آیهان به همراه گروه «ریحان» در تالار وحدت به اجرا می پردازدموسیقی شاد آذربایجانی با اجرای قطعاتی جدید از آلبوم «مارال»

موسیقی شاد آذربایجانی با اجرای قطعاتی جدید از آلبوم «مارال»
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: آیهان خواننده آذری زبان که به تازگی آلبوم آذری «مارال» را روانه بازار کرده است، درباره اجرای شهریور ماه اش به گفت و گو با نوای فارس پرداخت.

هاشم اسلامیان، آیهان، درباره انتشار با تاخیر اولین آلبوم موسیقیایی اش، «مارال»، پس از اجرای های متعدد داخلی و خارجی گفت: حساسیت کار در موسیقی آذربایجانی بالا است. من به این موسیقی به عنوان یک موسیقی محلی نگاه نمی کنم. 10 قطعه در آلبوم «مارال» کار شده است. 10 قطعه دیگر نیز کاور شده و آماده است. حساسیت زیادی وجود دارد. شاید خیلی از افراد به این توجه نکنند. اما مخاطبان موسیقی آذربایجانی خاص هستند. شاید باید این آلبوم سه سال پیش وارد بازار می شد. اما آن زمان  دیگر با این قطعات منتشر نمی شد. در موسیقی آذربایجانی باید شاد بودن قطعات نیز لحاظ شود. در این موسیقی یک مقام خوان است و یک پاپ خوان. مخاطبان با دیدگاه شاد بودن قطعات خود را مخاطب آلبوم یا قطعه پاپ قرار می دهند.

وی درباره انتشار دومین آلبوم موسیقی خود اعلام کرد: به احتمال زیاد آلبوم دوم در اردیبهشت ماه سال 1396 منتشر می شود. آلبوم در حال حاضر آماده است و مجوز های لازم برای شعر و موسیقی آن گرفته شده است. آلبوم دوم دیگر با تاخیری مانند آلبوم اول منتشر نخواهد شد و متفاوت تر از آلبوم «مارال» خواهد بود. سه قطعه در آن به آهنگسازی خودم است. بیشتر قطعات در ایران ضبط شده است، برخلاف «مارال» که در آذربایجان و باکو ضبط شده بود.

آیهان از بازخورد آلبوم «مارال» به خبرنگار نوای فارس چنین گفت: موسسه تصویر دنیای هنر پخش  آلبوم «مارال» را برعهده داشت. در قسمت های آذری نشین کشور مان استقبال خوبی داشتیم. در تبریز، اردبیل، زنجان و ارومیه پخش شد  و دوباره درخواست دادند. هدف من این بود که استقبال از اولین آلبوم خوب باشد. خدا را شکر تا کنون که این گونه بوده است.

او درباره اجرای اول شهریور ماه در تالار وحدت ادامه داد: چند قطعه از آلبوم «مارال» اجرا خواهد شد. بقیه قطعات از کار های فولکور و محلی خودمان است. احتمال دارد 2 شهریور ماه هم کنسرت تمدید شود. اجرا به همراه حرکات فولکوریک و لزگی خواهد بود و گروهی از بچه های زیر 8 سال در کنار ما هنرنمایی خواهند کرد.

این خواننده آذری زبان از تفاوت این کنسرت با کنسرت های گذشته گفت: به طور قطع تفاوت خواهد داشت. در حال حاضر روزانه با گروه «ریحان» به تمرین می پردازیم. ما قطعاتی داریم که همیشگی است. مردم آن ها را از ما می خواهند و ما نیز آن ها را سینه به سینه منتقل می کنیم. این چند قطعه که مخاطبان از ما می خواهند تکراری است اما بقیه قطعات همگی جدید است. قطعاتی را که شاید در گذشته مردم شنیده اند را با تنظیم و آرایش جدیدی اجرا می کنیم. تمام قطعات کنسرت مان با کنسرت های گذشته فرق می کند.

آیهان درباره تغییراتی در گروه «ریحان» توضیح داد: تغییر کلی نداشته ایم اما تغییراتی جزیی در گروه رخ داده است. در زمینه ساز بندی تغییراتی را اعمال کرده ایم. موسیقی آذربایجانی فضای خاصی دارد. هیچ وقت نمی شود کمانچه، تار آذربایجانی و نقاره را از این موسیقی حذف کرد. اگر این ها حذف شوند، دیگر موسیقی آذربایجانی نخواهد بود. لهجه آذری در ساز های مان است و همیشه باید حفظ شود تا مردم حسی را که می خواهند از موسیقی آذری دریافت کنند. گروه بزرگ تر شده است و برای به روز کردن و محکم کردن گروه تلاش کردیم.

این گروه در 1 شهریور ماه در تالار «وحدت» روی صحنه می رود و سپس در شهر های اردبیل، ارومیه و زنجان موسیقی شاد آذربایجانی را اجرا خواهند نمود.
کنسرت اول شهریور ماه این خواننده جوان به همت موسهه فرهنگی _ هنری اکسیر نوین به مدیریت محمد رضا خانزاده برگزار کی شود. علاقه مندان جهت خرید بلیت به سایت اکسیر کنسرت مراجعه نمایند.منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q