۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 01:54 ب.ظ

بانگ شادیانه و غمونه‌های بختیاری در برج آزادی

بانگ شادیانه و غمونه‌های بختیاری در برج آزادی
نوای فارس-مینا آتشی: در روز پایانی‌ اجراهای جشنواره فجر در برج آزادی، کنسرت گروه "ایل بانگ" به سرپرستی کورش اسدپور به همراهی محسن کیهان‌نژاد سرپرست گروه "گهر" با اجرای موسیقی شادیانه بختیاری برگزار شد.

در این اجرا که از ساعت 18:30 روز پنج‌شنبه 30 دی‌ماه آغاز شد، هنرمندانی نظیر کوروش اسدپور (خواننده)، محسن کیهان‌نژاد (سرنا)، محمدحسین بهرامی (نی)، مهران ترک‌زبان (کمانچه)، مجید دولتشاه (‌تار)، بابک شکری (تنبک) و میلاد داول (دف) به روی صحنه آمده و در مقابل طرفداران موسیقی بختیاری تعظیم کردند. این نوازندگان سپس در جایگاه خودشان بر روی استیج قرار گرفته و شروع به نوازندگی کردند.

آثاری که برای اجرا در این کنسرت انتخاب شده بود، ترکیبی از شادیانه‌های موسیقی بختیاری و برخی از آوازهای بکر و حماسی مناطق چهار لنگ و هفت لنگ بود که به صورت فضای برج آزادی را لحظه‌ای شاد و لحظه‌ای محزون می‌ساخت.
آثار شاد "دوالیلی" و "دِی گُلمی" از قطعات پرطرفدار کنسرت گروه "ایل بانگ" بودند که برای مخاطبان بختیاری حسی خاطره‌انگیز و نوستالژیک داشتند.

آهنگ "داینی" به معنای مادر دیگر قطعه‌ نوستالژیک موسیقی لری بود که اسد‌پور در این کنسرت خواند. این قطعه در وصف مادر سروده شده و با صدای اسدپور بسیار شنیدنی است.

قطعه محزون "بی‌ مریم" اثر بعدی کنسرت بود که با نوای تنبک و سپس با آوای کمانچه نواخته شد و پس از حدود یک دقیقه تک‌نوازی کمانچه با صدای اسدپور به اجرا درآمد. این قطعه به قدری غمگین بود که فضای سالن فرهنگی برج آزادی را به مدت چند دقیقه کاملاً مات و مبهوت موسیقی بختیاری کرد.

در ادامه یک اثر بی‌کلام نیز با همنوازی اعضای گروه "ایل بانگ" با حضور محسن کیهان‌نژاد نوازنده برجسته سرنا نواخته شد که در پایان این قطعه تماشاگران حاضر در برج آزادی به تشویق نوازندگان پرداختند.

از دیگر قطعات برجسته این کنسرت می‌توان به آواز زیبای "یار یار" از آثار ماندگار موسیقی بختیاری اشاره کرد که این قطعه نیز همچون "بی مریم" فضای بسیار غمگینی داشت و سازبندی آن هر مخاطبی را تحت تأثیر خود قرار می‌داد. تصنیف "کوگ تاراز" با همراهی ساز نی نیز از دیگر غمونه‌های بختیاری بود که اسدپور آن را در کنسرت پنج‌شنبه شب به تمام مردم بخیتاری تقدیم کرد.

در پایان این کنسرت نیز برخی از مسئولین منطقه بختیاری‌نشین از کوروش اسدپور به پاس چندین سال فعالیت در عرصه موسیقی بختیاری و تلاش برای ارائه این موسیقی به سطح کشور از این خواننده قدردانی کرده و لوحی نیز از طرف ستاد سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به او تقدیم شد.

کوروش اسدپور یکی از هنرمندان مشهور در زمینه موسیقی محلی بختیاری است که در استان‌های زیادی از جمله چهارمحال و بختیاری، کهگلویه و بویراحمد، لرستان، البرز، تهران و خوزستان فعالیت می‌کند. این خواننده قدیمی پیشتر با گرو‌های مختلفی در جشنواره‌های مهم موسیقی در کشور حضور داشت ولی اجرای او همراه با گروه "ایل بانگ" برای نخستین بار در جشنواره فجر رخ داد.

عکس های هلیا سعیدی از این کنسرت را در ادامه ببینید:
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q