۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 07:50 ق.ظ

فردوسی‌خوانی ناظری‌ها و آغاز پروژه آواز پارسی در پایتخت

فردوسی‌خوانی ناظری‌ها و آغاز پروژه آواز پارسی در پایتخت
نوای فارس: پس از برگزاری تور کنسرت موفق «ناگفته» با بیش از ٧٠ اجرا در سراسر ایران، حافظ ناظری (آهنگساز و خواننده موسیقی ایرانی) قصد دارد، پروژه جدید خود را به همراهی استاد شهرام ناظری، مرداد ماه امسال در تهران به روی صحنه ببرد. «آواز پارسی، اسطوره و عشق» عنوان پروژه جديد ناظری ها است که بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی تنظیم شده است.

حافظ ناظری در سال ٢٠٠٥ پایان‌نامه تحصیلی خود را در نيويورک بر روی اشعار فردوسی تدوين کرده بود و این مسیر در کنار استاد شهرام ناظرى از ده سال پیش با اجرای کنسرت هایی با همراهی اعضای ارکستر فیلارمونیک لس‌آنجلس و بزرگان موسیقی جهان در معتبرترین سالن‌های موسيقی کلاسیک جهان مانند سالن‌ «والت ديزنی كنسرت هال» شهر لوس آنجلس و سالن «کارنگی هال» شهر نيويورک آغاز شد كه در واقع اولین تجربه همنشینی شاهنامه فردوسی و موسیقی ایرانی محسوب می ‌شد.

پس از اتمام قسمت اول تور کنسرت «ناگفته»، حافظ ناظری، پروژه جدید خود را بر اساس اشعار شاهنامه فردوسی  به اجرا در خواهد آورد که پیش‌تر نیز شهرام ناظری گام‌های آغازين استفاده از اشعار فردوسى در موسيقى ايرانى را برداشته بود. پروژه جدید ناظرى ها، تلاشى در جهت ارائه آواز ایرانی با لحن پارسی و به دور از الحان عربی است.


به گفته ناظری ها، پروژه «آواز پارسی، اسطوره و عشق»، تلاشی در جهت حفظ و حراست از زبان پارسی و تلفظ صحیح واژه‌ها در حوزه ی آواز ایرانی است که در چند دهه اخیر دچار آسیب شده‌ است. همچنین سعی در پرهيز از بكار گيرى از الحان عربی كه انتقال آن به نسل آینده مى تواند براى آواز ايرانى و زبان فارسى آسيب ساز باشد.

این رویداد توسط شرکت فرهنگی‌هنری «ققنوس» برگزار و جزییات بیشتر پروژه به زودی اعلام خواهد شد.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q