۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 05:01 ب.ظ

پنجم شهریور و برای اولین‌بار؛کنسرت «براستی که قلب آدمی چیست» به آهنگسازی امیرحسین علیرضایی روی صحنه می‌رود

کنسرت «براستی که قلب آدمی چیست» به آهنگسازی امیرحسین علیرضایی روی صحنه می‌رود
نوای فارس: «امیرحسین علیرضایی» کنسرت «براستی که قلب آدمی چیست؟» را روی صحنه می‌برد. این برنامه روز پنجم شهریور به میزبانی تالار رودکی برگزار خواهد شد و در آن قطعات این آهنگساز جوان اجرا می‌شود. رپرتوار این برنامه شامل 16 قطعه از ساخته‌های دو سال اخیر امیرحسین علیرضایی برای کویینتت زهی و پیانو است که این کنسرت در هر پارت با هشت قطعه روی صحنه می‌رود.

در آستانه برگزاری این کنسرت امیرحسین علیرضایی درباره جزئیات اجرای مستقلش گفت:«این قطعات را در بستر و فرم موسیقی مینیمال نوشته‌ام اما نمی‌توانم بگويم موسيقي مينيمال صرف است. از ويژگي‌هاي اين قطعات فرمال بودن، سيال و روان بودن هارموني و ... است. اغلب قطعات به آرامي مخاطب را در يك فضاي موسيقي روان و آرام قرار مي‌دهند، مثل اينكه داستاني مي‌خوانيد و در ابتدا نويسنده شما را با فضا و بستر اثر آشنا مي‌كند و همه چيز به آرامي پيش مي‌رود. رفته رفته سازهاي مختلف حرف خودشان را مي‌زنند و در نهايت به يك هيجان منجر مي‌شود. از جزء به كل رسيدن شايد نكته بارز اين موسيقي باشد.»

او سپس اشاره‌ای به فضای تصویرساز ساخته‌هایش داشت و گفت:«موسيقي من داراي فضايي تصويرساز است. در ابتدای نوشتن هر قطعه، موسيقي را به شکل تصوير مي‌ديدم و اين تصوير را به موسيقي تبديل مي‌كردم يا به مفهوم خاصي كه بر می‌خوردم آن را يادداشت مي‌كردم و به عنوان يك سوژه يا منبع الهام براي نوشتن موسيقي جديد به آن می‌اندیشیدم. اسامی كه براي اين قطعات انتخاب كرده‌ام به اين تصوير موسيقي دامن مي‌زنند و باعث مي‌شود مخاطب به آن چيزي كه من مي‌خواهم فكر كند. در طول شنيدن قطعه يک مدل محدود كردن وجود دارد چون معتقدم من خالق اين اثر هستم پس من تصميم مي‌گيرم مخاطب چه چیزی را تصور کند. مانند ابرهايي كه بر دريا مي بارند، او رفت در حالي كه باد لابه‌لاي موهايش مي‌پيچيد، دلتنگ كسي هستم كه تا به حال نديدمش. به راستي كه قلب آدمي چيست و...»

علیرضایی سپس درباره ضبط قطعات و آلبومش به این نکات اشاره کرد و از «مهیار علیزاده»، آهنگساز سرشناسی که سابقه همکاری با هنرمندان مطرح را دارد، نام برد:«ضبط ٦ قطعه از اين رپرتواري كه اجرا مي‌شود چند ماهي است كه به اتمام رسيده و مراحل ميكس و مستر را پشت سر گذاشته و در دست انتشار است. آلبومي که همین سازبندي و همين تفكر موسيقايي را شامل می‌شود. آقاي مهيار عليزاده تهيه‌كننده اين آلبوم است و به كمك ايشان مراحل ضبط به پايان رسيد. نوازندگاني كه در اين البوم نواخته اند دوستانی نظیر پدرام فريوسفي، آتنا اشتياقي، پرسيا پيرزاده، فريد يوسفي هستند و خودم هم کنترباس نواخته‌ام.»

این آهنگساز در ادامه گفت:«آرزوي هر هنرمند اين است كه اثرش به دست مخاطب برسد. نقاش در گالري، بازيگر در سينما ، مجسمه‌ساز در موزه و آهنگساز در سالن‌هاي كنسرت به دنبال این آرزو هستند. من هم دوست داشتم كه اثرم شنيده شود؛ چه در قالب كنسرت چه در قالب آلبوم در نتيجه اين تصميم را گرفتم كه آثارم را اجرا كنم. حقيقتاً هم كه كار خيلي سختي بود.»

امیرحسین علیرضایی نهایتاً اعضای گروهش را هم معرفی کرد:«در آخر اين كه موسيقي به اصطلاح بي‌كلام مخاطب كمتري دارد. من اولين اجراي رسمي‌ام را به عنوان اهنگساز در سالني با آكوستيك خوب و به لحاظ قدمت هنري با سابقه و با نوازندگان توانمندي به روي صحنه خواهم برد چون معتقدم مردم بايد موسيقي خوب در فضایی مناسب بشنوند. در حالي كه بايد از اين نوع موسيقي هم حمايت شود. امين غفاري (ويولن)، امين عطايي (ويولن)، دانيال جورابچي (آلتو)، علي آقاجاني (ويلنسل)، رضا دستفال (كنتر باس)، اشكان مهركار (پيانو) و محمد طباخيان (پركاشن) در این کنسرت هنرنمایی خواهند کرد و همراه ما خواهند بود.»
 
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q