۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 03:49 ق.ظ

اهورا ایمان در برنامه ساعت بیست و پنج؛«مرو ای دوست» را به یاد زلزله بم با اشک سرودم/ ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود

«مرو ای دوست» را به یاد زلزله بم با اشک سرودم/ ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود
نوای فارس: برنامه ساعت بیست و پنج این هفته با حضور اهورا ایمان ترانه سرای موفق کشورمان و یاد و خاطره ایرج بسطامی خواننده گرانقدر که در زلزله ناگوار بم به دیار حق شتافت  به روی آنتن شبکه 5 سیما رفت.
به گزارش نوای فارس، در ابتدای برنامه این هفته ساعت 25، همچون روال همیشه اخبار موسیقی به سمع ونظر بینندگان رسید و سپس گفت و گو ویژه با سامان احتشامی، آهنگساز و پبانیست بنام کشور که بخشی از این برنامه بود. در ادامه گفت و گویی با حسین پرنیا، نوازنده و آهنگساز را شاهد بودیم که در خصوص همکاری های خود با زنده یاد ایرج بسطامی و شخصیت و منش این هنرمند سخن گفت.

با ورود اهورا ایمان مهمان برنامه، بخش گفت و گوی زنده برنامه آغاز شد. این ترانه سرای اهل بم گفت و گوی خود را با تسلای خاطر زلزله زدگان بم و ادای احترام نسبت به ایرج بسطامی آغاز کرد.

ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود

وی در خصوص ایرج بسطامی گفت: ایرج بسطامی زاده فرهنگ بم بود و بم زادگاه هنرمندان زیادی بوده است. این محیط بالقوه فرد را به سمت هنر هل می‌دهد. زنده یاد یدالله بسطامی عموی ایرج بسطامی نوازنده تار بود و ایرج از خانواده هنرمندی بود و توسط اساتید موسیقی استعداد او کشف شد. در طول سالها، رشد و شکوفایی این خواننده بیشتر شد، از کسی که چپ خوان بود رسید به جایی که بم خوان شد و متاسفانه در زمانی که در حال نوشتن تصنیفی برای ایشان بودم زلزله ناگوار بم اتفاق افتاد.

بعد از صحبت های مهمان برنامه مستند نریشنی از ایرج بسطامی پخش شد و در ادامه اهورا ایمان به بیان خاطره ای از ایرج بسطامی پرداخت: در یکی از سفرها به بم در منزل پدرهمسرم بودم که زنده یاد ایرج بسطامی با من تماس گرفت و صحبت از بم خواندن کرد و در پشت تلفن شروع به خواندن کرد و همه خانواده دور من جمع شدند تا این آهنگ را گوش کنند و این آخرین آهنگ از ایرج بود که شنیدم و بعد از آن زلزله بم اتفاق افتاد. اولین کسی که بعد از خانواده سراغش را گرفتم ایرج بود.

بم تنها ایرج بسطامی را از دست نداد

امیرحسین مدرس در ادامه از اهورا ایمان پرسید اوضاع فرهنگی هنری بم در حال حاضر چگونه است وی در پاسخ به این پرسش گفت: به تازگی در بم بودم و در شب یلدا مراسم رونمایی به مناسبت کتاب جدیدم برگزار شد و حال مردم بهتر بود. در طی سالها بعد از بم کمتر به بم می‌رفتم زیرا شهر نه یک کتابخانه داشت و نه مرکز فرهنگی ولی این روزها سالن سینما دارند و کتابخانه احداث شده و مردم روزنامه خوان و کتابخوان شده‌اند و در حوزه موسیقی هم به تازگی شاهد اجرای کنسرت موسیقی بوده‌ایم و در ماه آینده اولین کنسرت من در بم برگزار می‌شود و انجمن خیریه‌‌ای دعوت شدم که بچه‌های بی سرپرست حمایت می‌کند و این کودکان بر روی استیج اجرا داشتند و آینده بم در دستان این کودکان است. بم هویت فرهنگی دارد و این هویت باید حفظ شود. انجمن شعری در این شهر با نام انجمن شعر داوود راه انداری شده که این انجمن از من برای اجرای کارگاهی دعوت کرد روز اول حدود 40 نفر و روزهای بعد تعداد بیشتری مراجعه کردند و جالب این بود که در میان آنها مبتدی ندیدم و همه گویا سالها در زمینه شعر کار کرده بودند و جو خوبی بود و بم الان سرپا است و در سالن های فرهنگی آن هنرهای مختلف را می‌توان دید.

وی افزود: بم تنها ایرج بسطامی را از دست نداد بلکه بسیاری از هنرمندان و شعرا را از دست داد و اگر شهری بود که خواستگاه فرهنگی را نداشت به این زودی سرپا نمی‌ایستاد زیرا 14 سال زمان زیادی نیست و بم الگوی خوبی برای شهرهای آسیب دیده در زلزله می‌تواند باشد.

«مرو ای دوست» را با گریه و اشک نوشتم

در ادامه امیرحسین مدرس از اهورا ایمان درخواست کرد قصه قطعه «مرو ای دوست» را برای بینندگان بگوید؛ دی در اینباره گفت: مدتی از زلزله گذشته بود و دل ودماغ کار نداشتم و هر روز چند دوست به رفتگان اضافه می‌شد یک روز آریا عظیمی نژاد به من زنگ زد و ملودی برای من فرستاد و گفت شعری برای آن بگویم و من در حکایت زندگی مصیبت دیدگان بم شروع به نوشتن کردم و با گریه و اشک نوشتم اما کار تمام نمی‌شد زیرا آنچه می‌خواستم نمی شد و برای همین به بم رفتم و بی هیچ نکته اضافه بگویم همینکه در هوای بم نفس کشیدم و همزبان هایم را دیدم کار تمام شد و از همانجا به آریا عظیمی نژاد فرستادم و زمانی که محمد اصفهانی آن را خواند بر سر جمله اول آن یک شب تا صبح بیدار ماندیم. این کار معمولا برای مناسبت های تلخ پخش می‌شود ولی در انتها آن حس می کنم فردایی روشن را نوید می‌دهد.

بعد از پخش قطعه «مرو ای دوست» اهورا ایمان در خصوص آثار خود عنوان کرد: بهترین کار ان چیزی است که مردم انتخاب می‌کنند و شاید اثری در یک شب نوشته می شود از نظر مردم بهتر از اثری باشد که چند شب سروده شده است. اولین کارم با بابک بیات به اسم دلم گرفت ای همنفس بود و این کار خاطره انگیز شد. همیشه تعلق عجیبی به این کار دارم بعد از آن با استاد فریدون شهبازیان آشنا شدم که معروف ترین آن تیتراژ سریال معصومیت از دست رفته ساخته استاد میرباقری بود . مرو ای دوست سرآغاز همکاری با آریا عظیمی نژاد بود. با آریا کارهای زیادی نظیر تا ثریا، زیرهشت و سریال علی البدل و میم مثل مادر را انجام دادیم. سریال پری دخت با صدای سالار عقیلی را با اریا کار کردیم. با علیرضا کهن دیری هم کار کرده ام و قطعه سلام اخر هم با احسان خواجه امیری انجام داده ام و قبل از زلزله بم بود و تیتراژ سریال وفا را نیز با صدای محمد اصفهانی کار کردم.

خوانندگی مثل ترانه سرایی نیست، نیاز به امکانات زیادی دارد

وی ادامه داد: در طول همه سالها سعی کردم در شعر صادق باشم و شعری نگویم که با خودم در تضاد باشد و در زم معشوق شعری نگفته‌ام و در هر موضوعی که شعر می‌گویم تکلیفم را با خودم مشخص کرده‌ام و در حال هم کار ترانه سرایی می‌کنم که آخرین آن با سهراب پورناظری و همایون شجریان بود با نام خوب شد بود که در کنسرت سی اجرا شد و در حال حاضر با علیرضا قربانی در حال همکاری هستم و موسیقی ایرانی کار می‌کنم.

بعد از این بخش قطعاتی ازآثار اهورا ایمان پخش شد و بعد از آن امیرحسین مدرس از تجربه خوانندگی از این هنرمند سوال کرد. وی گفت: در طی سالها جدی تر از سال 96 نبوده‌ام، خوانندگی مثل ترانه سرایی نیست که تنها به قلم و کاغذ نیاز داشته باشد، نیاز به امکانات زیادی دارد؛ هم به لحاظ مالی و هم ملودی و پخش . من آنقدر توان مدیریت تمام اینها را نداشته ام اما این روزها خوشبختانه تمام توانم را در این راه گذاشته ام کمااینکه ترانه سرایی را برای دوستانی خاص انجام می‌دهم.

دشتی خوانی در مردم بم جایگاه خاصی دارد

بعد از گزیده آثاری که اهورا ایمان خواننده آنها است در پاسخ به این پرسش امیرحسین مدرس که اساسا در بم کدام مقام ها و آوازهای موسیقی رایج است اظهار داشت: به تازگی در فیلم نرگس آبیار صدای بانوی بم دشتسنایی گرمی می‌خوانند این بانو در زلزله بم شش فرزند خود را از دست داده است؛ ایرج هم دشتی گرمی می‌خواند و اینگونه به نظر می‌رسد دشتی خوانی در مردم بم جایگاه خاصی دارد که پنجه در طبیعت سخت محیط زندگی آنها دارد.

وی افزود: فایزخوانی دشتی در این منطقه رایج است و ایرج هم آثاری اینچنینی دارد. دو بیتی های زیبایی ایرج در این زمینه دارد . در کتاب فولکور بم ریشه در این سبک دارد. از اشعار بابا طاهر زیاد در آثار بم استفاده می‌شود.

 کتاب تئوری ترانه تا قبل عید به چاپ می‌رسد

در اینجا گزارشی از رونمایی آلبوم وحید تاج و حمید متبسم و گفت و گو با این دو هنرمند، که البته حمید متبسم صحبت هایی در مورد زنده یاد ایرج بسطامی داشت؛ اهورا ایمان در خصوص برنامه‌های آینده خود گفت: برنامه های زیادی داریم و کتاب تئوری ترانه از من تا قبل عید به چاپ می‌رسد و انتشار کارهای جدیدم نیز پخش می شود و از هفته آینده سینگل ترک های من پخش می‌شود و به امید خدا کنسرت‌های جدیدی در دست اجرا داریم که آغاز آن از شهرستان بم است و به صورت تور در شهرهای دیگری اجرا می‌شود.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q