۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 03:38 ق.ظ

برداشتی آزاد از داستان «خسرو و شیرین»؛«تار و پود» حمید متبسم و وحید تاج اجرا شد

«تار و پود» حمید متبسم و وحید تاج اجرا شد
نوای فارس: کنسرت «تار و پود» با آهنگسازی حمید متبسم و خوانندگی وحید تاج در تالار وحدت سئانس دوم برگزار شد.

این برنامه برداشتی آزاد از داستان «خسرو و شیرینِ» نظامی گنجوی، شاعر بزرگ قرن ششم هجری، بود که با گذر از ذهن حمید متبسم به شکل موسیقی و آواز تبلور یافته بود.

«خسرو و شیرین» شرح عشق و دلدادگی و ماجرای دو شاهزاده‌ی کهن مشرق‌زمین است که نخوت و غرور انسان‌ها وصلش را از دسترس دور می‌سازد، اما روایت حمید متبسم از این منظومه‌ی کهن، شرح وصلی است که به یُمن عشق عمیق و پاک دو عاشق میسر می‌شود.

نوازندگان این اجرا سمیرا گلباز (سه‌تار)، بهار مدیری (قیچک آلتو)، بهنام معصومی (سازهای کوبه‌ای) و ارسلان علیزاده (بربت) بودند که به همراه حمید متبسم (سه‌تار) و وحید تاج (آواز) به اجرای قطعات پرداختند. پیش از اجرای هر قطعه، حمید متبسم نام قطعه را برای حاضرین اعلام می‌کرد و اشعار بین قطعات و آخر هر قطعه را بهار مدیری و ارسلان علیزاده می‌خواندند.

قطعات این اجرا عبارت بودند از: مهرنامه، آغاز داستان، حکایت شیرین، به تصویرکشیدن خسرو (در سه پرده)، دیدار خسرو و شیرین در چشمه‌سار (در سه پرده)، و به‌هم‌رسیدن خسرو و شیرین.

حمید متبسم در مورد ساخت این اجرا می‌گوید: همواره انگیزه‌ای برای هر اثری که در دوران کاری‌ام ساخته‌ام داشته‌ام. «تار و پود» هم مصادف بود با آشنایی من و همسرم، و این شعر را با همفکریِ او (سمیرا گلباز) انتخاب کردیم.

همچنین در مورد رنگِ صوتی اثر می‌گوید: در این اثر رسیدن به صدایی که دور از موسیقی قاجار باشد برای من اهمیت داشت. صدایی که ما را به پیش از اسلام و مثلاً دوره‌ی ساسانیان ببرد. به همین دلیل از سازهایی استفاده کردم که این فضا را ایجاد کند. ترکیب‌های متفاوت هم برای من مانند نوعی مبارزه‌طلبی است. زنگِ سه‌تار و بمِ قیچک و بربت ممکن است ما را به فضاهایی ببرد که در قدیم بوده است.
جمعه 29 دی ماه اجراهای سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر به پایان می‌رسد و مراسم اختتامیه روز شنبه 30 دی در تالار وحدت برگزار می‌شود.

در ادامه می توانید عکسهای پدرام نظری از این کنسرت را ببینید:
 
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q