۱۴۰۲ يازدهم اسفند - 10:42 ق.ظ

پیشی گرفتن خواننده محبوب از رقبای خود؛چاوشی رکورد لو رفتن موسیقی رانیز زد

چاوشی رکورد لو رفتن موسیقی رانیز زد

نوای فارس-انگار قرار است محسن چاوشی در تمامی زمینه ها رکورد دار شود! از پرفروش ترین آلبوم گرفته تا بالاترین میزان دانلود قطعاتش از اینترنت و به شکل غیررسمی  وکنسرت ندادن و آفتابی نشدن در میان مردم! او این بار نیز رکورد قطعات وآلبومهای لو رفته را زدو توانست خواننده ای باشد که بیشترین آمار لورفتن قطعات را بخوداختصاص بدهد.

برای چندمین بار آهنگهای محسن چاوشی که قرار بوده در آلبومش به صورت مجاز منتشر شود، لو رفت و خارج از آلبوم و به دور از بازدهی مالی در دسترس کاربران اینترنتی قرار گرفت. این قطعات «منو از یادببر»، «رقیب»، «انتقام»، «زخم»، پرنده غمگین» و«کلید استجابت» نام دارند.

این اولین باری نیست که برای این خواننده پرطرفدار چنین اتفاق ناخوشانیدی می افتد؛ اتفاقی که او را از هر نظر متضرر می کند، هم از نظر مالی و هم از نظر وجهه اجتماعی برای دریافت مجوز ارشاد و ...

در حالی هفته گذشته چند آهنگ چاوشی لو رفت که پیش از این نیز آلبوم «پاروی بی‌قایق» قبل از انتشار رسمی در بازار، بر روی برخی از سایت‌ها قرار گرفت.

هواداران این خواننده روز 16 مهرماه 93 منتظر انتشار این آلبوم بودند اما طی یک اتفاق غیرمنتظره ، شب قبل از انتشار این آلبوم با کیفیت بالا بر روی برخی از وب‌ سایت‌های عرضه غیر قانونی موسیقی قرار گرفت.

 درخصوص لو رفت قطعات این آلبوم گفته می شد چند فروشگاه که روزقبل از انتشار، آلبوم را در اختیار داشتند، اقدام به پخش غیر قانونی آن در فضای مجازی کردند. همچنین به دلیل تخلف یکی از شرکت‌های باربری و فروش آلبوم به یکی از مغازه‌های تهران، تعدادی از پک‌های آلبوم زودتر از موعد به فروش رفت که با مساعدت نیروی انتظامی جلوی ادامه این کار گرفته شد.

این نیز اتفاق تازه ای برای این خواننده محبوب نبود. چرا که در اقدامی دیگر رفتار غیر حرفه‌ای یکی از اپراتورهای تلفن همراه در قبال آلبوم «من خود آن سیزده‌ام» موجب لو رفتن قطعات این آلبوم وی شد.

درخصوص لو رفتن قطعات این آلبوم گفته شده بود که حق مالکیت دیجیتالی (فروش آنلاین) آلبوم در طول همه این سالهایی که «من خود آن سیزده‌ام» تولید شده، در اختیار شرکت «آوای باربد» بوده و این شرکت با فروش این آلبوم به «مسعود دهقان»، به قولی خود را از این بازی کنار کشیده است.

اما درصدعمده حق مالکیت دیجیتالی اثر در اختیار این شرکت بوده و در طول این سال‌ها هم حاضر به واگذاری آن نشده است. بخش‌های کوتاهی از قطعات این آلبوم از طریق همین شرکت در اختیار یکی از اپراتور‌های تلفن همراه قرار گرفته بود که برای آوای پیشواز این اپراتور استفاده شود. متاسفانه در قرارداد امضا شده، بندی در مورد این قضیه که این آهنگ‌های پیشواز بعد از انتشار آلبوم باید رونمایی شوند گنجانده نشده و این شرکت نیز در اقدامی غیر حرفه‌ای با انتشار آهنگ‌های پیشواز این آلبوم، جرقه انتشار شایعه لو رفتن آلبوم «من خود آن سیزده‌ام» را زد.

«خودکشی» از دیگر آلبومهای لو رفته اوست.  این آلبوم هم با وجودی که تمامی مجوزهای لازم را برای ورود به بازار دریافت کرده بود در عین ناباوری لو رفت.

اما در اين بين4اهنگ ديگر محسن لو رفت.اين کارها تنظيم رضا فواديان بود وقرار بود در يک البوم منتشر شود که لو رفت.محسن در اين باره ميگويد کسي که کار را لوداد شناختم.

من دوست ندارم اهنگهايم با اين کيفيت عرضه شود اين کار به کارهنري من لطمه ميزند.

چاوشی گویا همیشه با این اتفاق باید روبرو شود. چرا که درست در سالهای آغازین فعالیتش که به دنبال مجوز برای انتشار رسمی کارهای خود در بازار رسمی کشور را داشت، با وجودی که آلبومی آماده انتشار داشت که تمامی اشعار آن مجوز گرفته بودند، قطعات آن با کیفیتی بسیار پایین لو رفتند و روانه فضای مجازی شدند. اما لو رفتن این آلبوم باعث شد تا بسیاری ندانند که خواننده این قطعات کیست و این خواننده با کسانی مثل محتبی کبیری و یکی از خواننده های لس آنجلسی اشتباه گرفته می شد هر چند صدای وی شباهتی به آنها نداشت.

آلبوم های بعدی وی نیز همچنان لو رفتند و در این میان کسی ندانست چه کسی اقدام به چنین کار ناپسندی می کند که معروفترین قطعات این آلبومهای لو رفته «نشکن دلمو» با همراهی محسن یگانه و حامدهاکان بود.

«لنگه کفش» ساخته شده بود تا با مجوز ارشاد روانه بازار موسیقی کشور شود اما این آلبوم نیز لو رفت و بازهم افراد خاطی ناشناس ماندند.

آلبوم «متاسفم» با صدای چاوشی با وجودی که  تمامی  مراحل اخذ مجوز را طی کرده بود و سی دی های آن بسته بندی شده بود در بازار سیاه فروخته شد. به قدری هواداران این خواننده منتظر این آلبوم به شکل مجاز بودند که فکر می کردند این آلبوم واقعا مجاز منتشر شده است.

در همین زمان چاوشی همکاری در فیلم سنتوری را با اجرای چند قطعه پذیرفت. قطعات توبه نامه ، رفیق خوب ، نفس بریده ، نمیتونم ، خود فریبی و …  قطعاتی بودند که برای فیلم سنتوری خوانده بود اما در نهایت ناباوری این قطعات نیز لو رفتند.

شاید اگر برای هر خواننده ای این اتفاق می افتد، غیرقابل باور بود اما چاوشی به دلیلی هواداران بسیاری که دارد، همیشه دستخوش این اتفاقات ناخوشایند قرار می گیرد و چنین چیزی را گریزی نیست.

در این میان اما قطعاتی به صورت تک از وی لو رفت که می توان به هق هق ، توی شهری که تو نیستی ، تو ناز می کنی ، نرگس بیمار و … اشاره کرد.

آلبوم «منواز یاد ببر» آخرین آلبومی است که از وی لو رفته است. این البوم شامل شش قطعه منتشر نشده از نسخه اولیه آلبوم یه شاخه نیلوفر است که سه قطعه کاملا جدید و سه قطعه با تنظیم متفاوت دارد.

چاوشی بارها اعلام کرده که افراد خاطی را شناسایی کرده است اما هرگز نخواسته تا آنها را معرفی کند تامورد پیگرد قانونی قرار بگیرند هر چند که بعید به نظر می سرد در پیگرد قانونی چیزی عاید وی و همکارانش شود. امید که با درایت وی و همکارانش دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q