۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 05:28 ق.ظ

با حضور چهره های مختلف فرهنگی در نشرچشمه؛آلبوم «تو را ای کهن مرز و بوم دوست دارم» رونمایی شد

آلبوم «تو را ای کهن مرز و بوم دوست دارم» رونمایی شد

نوای فارس-لی لا رضایی: از آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» در همخوانی نوشین طافی و محسن کرامتی با حضور چهره های مختلف فرهنگی شب گذشته 7 بهمن ماه در نشر چشمه رونمایی شد.

درابتدای این مراسم سیدعباس سجادی؛ مجری توانمند کشورمان این آلبوم را محصول تلاش جوانانی باتجربه دانست و اظهار داشت: پیمان خازنی، آهنگساز جوان و در عین حال باتجربه ای است که با آزمون و خطا راه درازی را در عرصه موسیقی پیموده است. این تلاش درکنار چهره ای از نسل قبل تر وی که می توانست در عرصه خوانندگی خوش بدرخشد اما توان و انرژی خود را بیش از هر چیزی صرف آموزش جوانان این مرزو بوم کرد، در قالب آلبومی با عنوان «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» منتشر شد.

وی افزود: استاد محسن کرامتی حضور معناداری در این آلبوم دارد از این منظر که وی تمام سالهای پربرکت عمر خود را به پرورش نسلی پرداخت که میراث دار این هنر گرانقدر یعنی موسیقی آوازی اند. خواننده ای که می توانست بسیار مطرح باشد و بدرخشد اما عمر خود را وقف تحقیق و تفحص در زمینه موسیقی کرد تا امروز جوانانی همچون خانم نوشین طافی و پیمان خازنی بتوانند در کنار ایشان حضور درخشانی داشته باشند.

وی با بیان اینکه سالهاست صدای بانوان کشور شنیده نمی شود، در این باره گفت: تلاشهایی در دست انجام است تا بتوانیم از این ودیعه الهی استفاده کنیم و موسسه آوای باربد به مدیریت آقای حمید اسفندیاری از پیشگامان چنین حرکتی بوده است که در این آلبوم شاهد آن هستیم.

در ادامه این مراسم؛ قطعه ای با شعری ماندگار از استاد اخوان ثالث و همخوانی نوشین طافی و محسن کرامتی پخش شد. سپس پیمان خازنی از همکاری خود و نوشین طافی گفت و اظهار داشت: برخی از هنرمندان عمر کاری اشان و عمقی که دارد، بیشتر از زندگی اشان است . این آلبوم با حضور استاد محسن کرامتی و سرکارخانم طافی حدود 4سال زمان صرف کرد تا تولید شود. سال 87 اولین روزی که من با خانم طافی آشنا شدم، طی جلساتی سعی کردیم مجموعه ای هدفدار را پیش رو داشته باشیم .اما نمی دانستیم چه راه پرفراز و نشیبی پیش رویمان است.

وی افزود: افتخار این را دارم که در ادامه تولید این اثر استاد محسن کرامتی به ما پیوستند و به ما قوت قلب دادند تا این مسیر سخت را طی کنیم و این مجموعه آماده انتشار شود و به بازار عرضه شود تا جای خود را در موسیقی اصیل ایرانی باز کند.

نوشین طافی پس از خازنی دیگر سخنران این مراسم بود . وی با اظهار تاسف نسبت به بی احترامی به نوازندگان زن که اخیرا در شهر مشهد صورت گرفته است، گفت: دوستانی که در این راه سخت از ما حمیات کردند جای تقدیر دارند و باید مورد تقدیر قرار بگیرند. من در برابر این همه افراد فرهنگی کشورم حرفی برای گفتن ندارم فقط می توانم بگویم خیلی خوشحال هستم که این پروژه نفسگیربه امشب رسید.

وی ادامه داد: از روزهای اول که ساخت این آلبوم آغاز شد تاکنون با کلی امید و ابهام و فقط بانیروی عشق به هنر فراز و نشیب ها را طی کردیم. خوشحالم که فضای هنری به گونه ای شده که فضا برای فعالیت بانوان باز شده است. تشکر می کنم از مشولان دفتر موسیقی که این فضا را به وجود آوردند.امیدوارم چنین روندی ادامه دار باشد.

طافی همچنین گفت: فقط در این میان یک گله دارم که آن هم برخورد بد با نوازندگان زن بود که امیدوارم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم چون چنین حرکتی، حرکت غیراخلاقی بود. تشکر می کنم از پیمان خازنی که در طول این پروژه تحمل کرد و انرژی بسیاری صرف کرد تا آلبوم به سرانجام برسد . ایشان دلسوزانه و جنگنده از من حمایت کردند و کمکم کردند تا به چنین آلبومی دست یابیم.

در ادامه نیز خواننده دیگر این اثر-محسن کرامتی- به گفتن این جمله که خوشحالم با بانوان کشورم همکاری کرده ام بسنده کرد.

سپس محمدعلی بهمنی-ترانه سرای پیشکسوت کشورمان که از میهمانان این مراسم بود با اشاره به اینکه این آلبوم از تمامی المان های درست موسیقی برخوردار است، گفت: انتخاب درست، شعر درست، موسیقی درست، صدای درست ، تفکر درست و ... موجب یک کار درست می شوند که در این آلبوم مشاهده می شود. به عوامل این آلبوم تبریک می گویم.

علی غضنفری از دیگر میهمانان این برنامه بود که اظهار کرد: چرا بانوان ما از حق مسلمی که به آنها داده می شود باید تشکر کنند؟ وقتی بانویی صدای خوبی دارد و باعث شادی و انرژی بخشی می شود برای خواندنش و اینکه اجازه خواندن به او داده می شود، چرا باید تشکر کند؟ ما دنبال نوآوری نیستیم و نمی گویم که سنت های بدی داریم اما در عصر ارتباط و فن آوری هستیم ، بنابراین نباید امر ونهی کنیم که این کار را بانوان بکنند و آن کار را نکنند! چرا دنبال این هستیم که مدام بانوان را در آشپرخانه ببینیم؟ مگر رسالت بانوان این است؟

وی در پاین گفت: امیدوارم به جایی برسیم که همه بانوان در جایگاه واقعی خودشان قرار بگیرند و خانم طافی نیز به آنچه می خواهد در کارش برسد. چرا که ما قانونی نوشته نداریم که همه جا ملزم به اجرای آن باشیم. در هر استان قوانین متغیری داریم و این ضعف ما در این زمینه است.

این مراسم که با همت موسسه آوای باربد و مدیریت محمود توسلیان برگزار شده بود با اجرای قطعه ای که در کنسرت شیپور صلح اجرا شده بود، به پایان رسید.

در مراسم رونمایی از آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» با همخوانی نوشین طافی و محسن کرامتی به آهنگسازی پیمان خازنی، میهمانانی همچون محمدعلی بهمنی، سامان سالور، الهام پاوه نژاد، سیامک عباسی، پری ملکی، محمد ابراهیمیان و ... حضور داشتند. این مراسم با حضور گرم علاقه مندان به موسیقی در کنار اهالی مختلف فرهنگ و هنر برگزار شد.
آلبوم موسیقی  «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» مجموعه ای از تصانیف پیمان خازنی است که مبتنی بر موسیقی ردیف دستگاهی و نگاهی ارکسترال بر روی اشعاری مهدی اخوان ثالث و هوشنگ ابتهاج و همچنین مرتضی کیوان هاشمی و حسام الدین هروی از شکل گرفته است.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q