۱۴۰۳ نهم خرداد - 08:58 ب.ظ

باری دیگر افتخاری از بانوی موسیقی ایران زمین؛ لیلی افشار در آمریکا کنسرت می دهد

 لیلی افشار  در آمریکا کنسرت می دهد

نوای فارس- لیلی افشار به زودی در آمریکا کنسرت می دهد.

  پایگاه خبری هارچر کالج شهر پالاتین واقع در ایالت ایلی‌نوی آمریکادرباره کنسرت لیلی افشار نوشت: این کنسرت قرار است ویژه دانشجویان و علافمندان موسیقی باشد و از همین‌رو برگزارکنندگان تصمیم گرفته‌اند تا برای هرچه محدودتر کردن مخاطب آن، برای اجرای این کنسرت بلیت فروشی کنند. گذشته از اینها آنچه موقعیت و شرایط این کنسرت را ویژه می‌کند، قرار خانم افشار برای رهبری و هدایت یک مسترکلاس برای دانشجویان موسیقی هارپر کالج است.

هارپر کالج ایلی‌نوی یکی از معتبرترین مراکز دانشگاهی این ایالت بوده و اگرچه مدرسه موسیقی آن، اسم و رسمی همپایه مراکزی چون جولیارد و دیگر مدارس موسیقی آمریکایی ندارد، اما شیوه انعطاف‌پذیر مدیریت و اداره آن سبب شده همه‌ساله استعدادهای درخشانی در هنر و موسیقی از آن فارغ‌التحصیل شوند. برنامه حضور و اجرای لیلی افشار هم در همین راستا است، ابتدا به‌وسیله تشکل‌های دانشجویی به مدیریت پیشنهاد شده و هر دو گروه با همکاری و تقسیم کار، کلیت اجرای آن را برعهده گرفته‌اند.

قرار است لیلی افشار در مدت کوتاهی که در شهر پالاتین حضور دارد، ابتدا یک مستر کلاس را برای دانشجویان و داوطلبان برگزار کند. لیلی افشار به‌عنوان نخستین بانوی جهان که توانست در ساز گیتار به درجه دانشگاهی دکترا برسد، در حال حاضر شخصیتی بین‌المللی است و آنچنانکه پایگاه کالج هارپر هم نوشته، حضورش با هر عنوانی و در هر مکانی که ربطی به موسیقی دارد تاثیر خود را به‌شکلی غیر قابل انکار برجای می‌گذارد.

استیو واسکوئز رهبر آنسامبل گیتار کالج هارپر با ادای این جمله چنین نتیجه گرفته: کار خانم افشار ستودنی و ورای سبک‌ها و شیوه‌های معمول است. از هر نظر تازه و سرشار از ابداع و خلاقیت و ساختارشکنی...

لیلی افشار که زاده ایران است از سالها پیش و درپی یافتن موسیقی مورد علاقه خود مرزهای مختلف را درنوردیده و اینک پس از کسب انبوهی از افتخارات و درجات مختلف هنری و علمی، به‌جایگاهی رسیده که پایگاه هارپر او را "شهروند جهانی" و یک کمیراث فرهنگی زنده می‌داند؛ رتبه نخست مسابقات گیتار "انجمن گیتار آمریکا"، جایزه بزرگ جشنواره رقابتی موسیقی آسپن، جایزه "اورویل.اچ گیبسون" در مقام بهترین بانوی نوازنده گیتار کلاسیک و جایزه موسیقی گنجینه ملی، شماری از مهمترین جوایزی هستند که به‌دست آوردن هر کدام‌شان شاید آرزوی هر نوازنده و موسیقیدانی باشد.

برنامه‌ای که افشار برای اجرا در این کالج اعلام کرده، بیشتر برپایه قطعات باخ و همان نواهایی است که اخیرا دغدغه اصلی او را تشکیل داده و منجر به شکل‌گیری آخرین آلبوم رسمی او شدند. افشار در سالهای گذشته با دست زدن به یک رشته تجربه موفق روی قطعات شناخته شده موسیقی باخ، این آثار را برای نواختن با گیتار بازتنظیم کرده و نهایتا به مجموعه‌ای بدیع از قطعات موسیقی رسیده بود که به‌نوشته نیکول راجرز یکی از منتقدان: ... ممکن است هرگوش ناآشنایی به اشتباه بیندازد و دچار این تصور کند که باخ خودش این قطعات را برای گیتار نوشته!

آلبوم موسیقی «باخ در آتش» شامل 22 قطعه کوتاه و بلند از باخ است که چند قطعه از آن برای اجرا در هارپر انتخاب شده و لیلی افشار در ادامه برنامه خود چند قطعه از دیگر هنرمندان اروپایی هم اجرا خواهد کرد. اما آنچنان که در شرح این برنامه آمده، افشار در پایان کار و به رسم همیشگی اجراهای خود قطعاتی از ترانه‌های ایرانی را برای مخاطبان هنر در این کالج اجرا خواهد کرد.

زمان اجرای لیلی افشار پنجشنبه 14 اسفند و در سالن «بلک باکس تیاتر» ساختمان اصلی کالج هارپر تعیین شده و قرار است در حاشیه این اجرا، آلبوم افشار هم در مراسم توزیع شود.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q