۱۴۰۳ اول ارديبهشت - 10:20 ب.ظ

با معرفی برگزیدگاندومین دوره مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی به کار خود پایان داد

دومین دوره مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی به کار خود پایان داد

نوای فارس- مراسم اختتامیه دومین دوره مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی یک شنبه 10 اسفند با معرفی برگزیدگان در شاخه‌های مختلف در تالار استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

به گزارش نوای فارس، در ابتدای این مراسم «تقی ضرابی» رئیس هیئت مدیره کانون آهنگسازان خانه موسیقی  ضمن خوشامد گویی به حضار گفت: جوانان متکی به فرهنگ چند هزارساله  پس از عبور از موانع سخت اگر به دریای هنر سرزمینشان نرسند، در جایی اسیر خرده فرهنگ های بیگانه می شوند. کانون آهنگسازان خانه موسیقی به منظور کشف و هدایت استعداد های جوان با برنامه ریزی های مدون و استقبال خوب جوانان و همچنین هدایت هیئت مدیره خانه موسیقی، موفق به برگزاری دومین مسابقه آهنگسازی شد.

وی افزود: هیئت داوران کانون از ابتدای ارسال آثار با در نظر گرفتن  واردی همچون خطوط ملودی، فرم، هارمونی، میزان استفاده از موسیقی ملی، جمله بندی ها، سازبندی و ... با دقت و ارزیابی با وسواس برگزیدگان را انتخاب کردند. همراهی پرمحتوای شرکت کنندگان باعث دلگرمی بود و آنچه برای کانون آهنگسازان فرستاده شد به مراتب قوی تر از آثاری بود که در جشنواره های مشابه و با هزینه های بالا فرستاده می شود.

در ادامه  «امیر بکان» عضو هیئت مدیره کانون آهنگسازان گفت: قرار است از سال بعد مسابقه آهنگسازی خانه موسیقی به عنوان یک مسابقه معتبر ثبت شود و در هر سال با یک موضوع برگزار شود.

در ادامه مراسم آثاری از برگزیدگان مسابقه آهنگسازی اجرا شد. در این قسمت قطعه چندگاه (کوارتت سازهای ایرانی) به آهنگسازی کوروش متین توسط گروه نیستان، قطعات پرلود شماره 2، توکاتا و رومانس به آهنگسازی سینا جعفری، قطعه خروش(دوئت برای ویولا و ویلنسل) به آهنگسازی شروین عباسی، قطعه سریل دوازده نتی- شماره 3 به آهنگسازی بابک میلانی، و قطعه ژنده رو برای پیانو به آهنگسازی شاهین ساریخانی به اجرا در آمد.

 در ادامه برنامه «امیرمهیار تفرشی پور» یکی از اعضای هیئت داوران مسابقه آهنگسازی پشت تریبون قرار گرفت و پس از صحبت در باره برنامه های کانون آهنگسازان گفت:‌ بسیار خوشحالم که آثار آهنگسازان جوان در اینجا اجرا شد. مخاطبین ما به دلیل عدم اجرای موسیقی معاصر در ایران با آن آشنایی ندارند و آگاهی لازم را ندارند.

تفرشی پور در ادامه صحبت های خود به معرفی نخستین کوارتت زهی تاریخ موسیقی ایران اثر پروفسور هرمز فرهت پرداخت و در ادامه فیلم این کوارتت برای حضار پخش شد.

در ادامه مراسم دکتر «محمد سریر» رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی و رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران پشت تریبون قرار گرفت با تشگر از کانون آهنگسازان برای برگزاری این مسابقه گفت:‌ این مسابقه برای جوانان بسیار تشویق کننده است و توسط افراد متخصص و بی نظر ارزیابی می شود. در حوزه آهنگسازی ارزیابی بسیار سخت است  و ممکن است همیشه قابل مقایسه نباشد چون بحث خلاقیت بسیار پیچیده است. موارد زیادی در کشورهای دیگر دیده ام که به این مبحث وارد نمی شوند.

وی افزود: آنطور که در کشور های دیگر دیده ام حتی در بحث آموزش نقاشی به کودکان هم به بچه ها نمی گویند که چطور نقاشی بکشند و به آنها الگو نمی دهند تا رشد ذهنی و خلاقیت شکل می گیرد. در موسیقی هم در کلاس آهنگسازی می گویند که خودشان بنویسند و به همه سبک ها هم احترام می گذارند.

دکتر سریر گفت:‌ در کشور ما لازم است که پایه هایی محکم شود. نگاه به موسیقی پلیفونیک، یک نگاه پیچیده و علمی است. اگر به آن فرهنگ موسیقی علمی وارد شویم، بعد می توان به راحتی خلاقیت داشت چون از آن نگاه و ذهنیت خودش عبور نمی کند. در بسیاری از آکادمی ها هنگام تدریس خیلی سخت می گیرند و از سبک های قرن های سیزده و چهارده استفاده می کنند در حالی که مصرفی ندارد. شمارا به یک محدودیت می برند و این محدودیت توانایی ذهنی را بالا می برد. وقتی در محدودیت کاری انجام می شود، در آزادگی بینش خوبی پیدا می شود و تمام قسمت ها و امکانات خوب دیده می شود.

 وی افزود:‌ در کشور ما کار آهنگسازی آنطور که باید دیده نشده و به قدری سلیقه ای با آن برخورد می شود. کسانی که در حوزه موسیقی فعال هستند به قطعاتی مانند همین قطعه هرمز فرهت که پخش شد، نگاهی فنی دارند. کسی که به موسیقی اشراف پیدا می کند، دنیای دیگری را پشت این رنگ ها می بیند و آن خیلی جالب است و شنونده را ناچار به تفکر می کند و این از مزیت های موسیقی علمی است.

دکتر سریر گفت: در دو سه دهه اخیر از خلاقیت هایی که وجه علمی دارد خیلی دور شدیم.  چون وجه شنیداری آن  محدود شده است هنرجویان تشویق نمی شوند که دنبال این کار بروند و همه دنبال کارهای ساده می روند. این کارهای ساده نه تنها برای مخاطب چیز ماندگاری ندارد، بلکه آن کار کرد فرهنگ که مخاطب را به اندیشیدن وابدارد را نیز در خود ندارد.

 وی افزود: امیدوارم کانون آهنگسازان این مسابقه را ادامه دهند و گسترده تر برگزار شود. نباید آهنگسازان را محدود کرد و اجازه دهیم هرکسی خلاقیتی دارد وارد شود چون در سطوح دیگر هر توانایی هایی دیده می شود.  کیفیت کار این آهنگسازان بسیار بالاست اما باید آن را با مردم پیوند دهیم. چون مردمی با ذائقه هایی دیگر داریم اگر بتوانیم این دو را با هم نزدیک کنیم، هم موجب تشویق آهنگسازان می شویم و شنوندگان هم لذت می برند. باید از رسانه ها کمک بگیریم و مردم را هم تشویق و با خود همراه کنیم.

 در ادامه از پنج آهنگساز سینا جعفری کیا، شروین عباسی، علی افشاری، بابک میلانی و رامین اخوی جو که آثار قابل توجهی در این جشنواره ارائه کرده بودند با اهدای لوح تقدیر بعمل آمد.

در پایان برگزیدگان مسابقه آهنگسازی اعلام شدند. برگزیدگان این بخش کورش متین برای قطعه چندگاه (کوارتت سازهای ایرانی)، رامین روشندل برای کوارتت زهی و شاهین ساریخانی برای کوارتت زهی بودند که با اهدای لوح خانه موسیقی و هدیه ای از آنها تقدیر شد.

بر اساس این گزارش، هیئت داوران این مسابقه سیدمحمد میرزمانی، امیرمهیار تفرشی پور و امیر بکان بودند.

 

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q