۱۴۰۳ نهم خرداد - 09:57 ب.ظ

در نشست خبری روز چهارشنبه؛علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک معرفی شد

علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک معرفی شد

  نوای فارس-نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران روز چهارشنبه در تالار وحدت برگزار و علی رهبری به عنوان مدیر هنری این ارکستر انتخاب شد.
نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران صبح امروز در تالار وحدت با حضور پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی، بهرام جمالی مدیر عامل بنیاد رودکی، علی رهبری موزیسین و ندا انتظامی مدیر روابط عمومی برگزار شد و در این نشست علی رهبری به عنوان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد.

فعلا قصد رفتن ندارم

در ابتدای نشست پیروز ارجمند پیش از هر چیز به حواشی پیش آمده، گفت: هر چقدر اتفاقات بیشتری می‌افتد عزم من برای ماندن بیشتر می‌شود. ما فعلا قصد کناره‌گیری نداریم، مگر اینکه جناب مرادخانی دستور این کار را بدهند.

ارجمند درباره بازگشت دوباره این ارکستر گفت: ارکستر سمفونیک تهران در این چند سال دچار تلاطم‌های زیادی شده بود. ما نیازمند یک چشم‌انداز درجه یک با برند بین‌المللی برای به حرکت درآوردن این ارکستر بودیم که گزینه اول ما انتخاب یک رهبر شایسته و معتبر ایرانی بود. در ‌‌نهایت به استاد علی رهبری رسیدیدم و از آنجایی که از ابتدا ایشان گزینه ما بودند در جلساتی که تا شامگاه گذشته درباره چگونگی همکاری، اساسنامه تامین مالی، برنامه، رپرتوار، کتابخانه و حتی آرشیو صحبت‌های زیادی شد که بالاخره به یک توافق دو طرف رسیدیم.

او در معرفی شورای فنی ارکستر سمفونیک تهران نیز گفت: نادر مرتضی‌پور، ‌ حمید عسگری، سعید شریفیان، هوشنگ کامکار و کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران، اعضای شورای فنی این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

علی رهبری به عنوان مدیر هنری ارکستر

مدیر کل دفتر موسیقی همچنین درباره سمت این موزیسین در ارکستر گفت: در ایران این مسئله زیاد جا نیافتاده است، اما مدیر هنری یک ارکستر مغر متفکر ارکستر است که شاکله اصلی گروه را تشکیل می‌دهد و نقش بسزایی در یک گروه ایفا می‌کند.

او همچنین درباره رزومه رهبری گفت: علی رهبری یکی از شاخص‌ترین رهبران موسیقایی در حوزه کلاسیک است. ایشان تا به امروز در فستیوال‌های بزرگی شرکت داشته‌اند و برای ما همکاری با او افتخار بزرگی است.

مدیرعامل بنیاد رودکی: بودجه دولتی کافی نبود

بعد از پایان صحبت‌های مدیر دفتر موسیقی بهرام جمالی مدیر عامل بنیاد رودکی از این بنیاد به عنوان پشتیبان مالی یاد کرد و گفت: در یک جلسه فشرده ۴۸ ساعته توانستیم به یک رویکرد کلی دست پیدا کنیم و طبق برنامه جامعی که علی رهبری در‌این‌باره ارائه کرد به این نتیجه رسیدیم که بودجه‌های دولتی کافی نیست و باید از بودجه بخش غیر دولتی در این زمینه استفاده شود.

او در پایان اضافه کرد: من، آقای مرادخانی و آقای ارجمند تمام‌قد در اختیار برنامه‌ای که آقای رهبری ارائه بدهد، هستیم.

هیچ کس از من دعوت نکرد

علی رهبری که در این نشست به عنوان مدیر هنری منتخب شده بود گفت من از پایین‌ترین سطح وارد موسیقی شدم و تنها مزیت این بود که در ابتدا با اساتیدی چون حسین دهلوی و کمال پورتراب آشنا شدم و موسیقی را به صورت پایه آغاز کردم.

او افزود: پیش از انقلاب قطعه‌ای عاشورایی را اجرا کردیم که بسیار مورد استقبال واقع شد، اما به خاطر رفتار بدی که با ما داشتند از کشور خارج شدم و توانستم در ارکسترهای بزرگی حضور پیدا کنم.

رهبری درباره خروجش همچنین گفت: نزدیک به ۳۰ سال از وطنم دور بودم و در این مدت زمان طولانی هیچ کس حتی سراغی از من نگرفت تا اینکه یکی از خواننده‌ها من را در فرودگاه دید و وقتی متوجه این مسئله شد بسیار دلگیر شده و گفت به محض رسیدن به ایران شما را به آنجا بازخواهم گرداند.

او ادامه داد: در زمان انقلاب اعتقاد داشتم که نوازنده‌های خارجی که آن زمان در ارکستر حضور داشتند بالاخره یک روز خواهند رفت. پس چه بهتر از همین حالا به فکر جوانانی باشیم که آن زمان حتی یک آرشه هم نداشتند، اما وزیر آن زمان زیر بار نرفت که خوشبختانه یا متاسفانه با پیروزی انقلاب نوازنده‌های خارجی ترک وطن کردند، خوب به خاطر دارم که در آن برهه زمانی شهرداد روحانی و انتظامی جوان‌های فعالی بودند که کار می‌کردند.

رهبری تصریح کرد: آن زمان آمده بودم تا ارکستر سمفونیک به طور کامل راه‌اندازی کنم ولی متاسفانه شرایط مالی نامناسب بود و در آن زمان که آقای کامکار ارکستر مایستر ما بود به من گفت بچه‌ها تمام کار‌هایشان را کنار گذاشتند تا کارهای ارکستر را انجام دهند به همین دلیل شرایط مالی بسیار بدی دارند.

فکر می‌کردم شخصیت مهمی هستم

او ادامه داد: پیش از خروجم فکر می‌کردم به عنوان رهبر ارکستر آدم مهمی هستم؛ در نتیجه نامه‌ای سرگشاده به وزیر نوشتم و درخواست رسیدگی به ارکستر را مطرح کردم که ایشان حتی یک بار برای دیدن ارکستر نیامدند و من دلخور شدم و از ایران خارج شدم. بعد از خروجم در مسابقات بین المللی زیادی شرکت کردم و وقتی در یکی از آن‌ها مقام خوبی بدست آوردم، وزیر‌‌ همان وقت با من تماس گرفت و بابت مسائل گذشته عذرخواهی کرد. امروز معاونان و مدیران کاربلدی بر مسند نشسته‌‌اند و مطمئنم با کمک این مدیران می‌توانم ارکستر را در طی ۱۰ روز برپا کنم.

ارکستر دوران طلایی نداشته است

رهبری گفت: همیشه برخی از دوران طلایی ارکستر صحبت می‌کنند، اما در اقع به نظر من ارکستر سمفونیک هیچ وقت نه در دوره سنجری، نه دهلوی و نه فخرالدینی دوران طلایی نداشته است، چرا که اگر این چنین بود هیچ وقت بعد از رفتن این عزیزان از بین نمی‌رفت. با برنامه‌ریزی‌هایی که صورت دادم از تمام کسانی که در این ارکستر بوده‌اند آزمونی می‌گیرم تا هم بیشتر آشنا شویم و هم از توانایی همه‌شان حتی آنهایی که بیرون شده‌اند بهره‌مند شویم.

او افزود: تا قبل از عید یکی دو کنسرت را به صورت ازمایشی اجرا خواهیم کرد و در تابستان این قول را می‌دهم که ماهی یک بار یک اجرا داشته باشیم.

کنسرت ما خواننده زن ندارد

او با اشاره به داشتن خواننده در کنسرت گفت: این کنسرت قرار است تا پیش از سال جدید قطعه ۹ بتهوون را اجرا کند و از آنجایی این قطعه خواننده ندارد پس ما هم تک خوان زن نخواهیم داشت.

رهبری همچنین به مسائل حاشیه‌ای اشاره کرد و گفت: من قصد هالیوود‌بازی یا عوام‌فریبی ندارم و وزارت ارشاد هم بنگاه شادمانی نیست که بخواهد با این ارکستر مردم را سرگرم کنند و با وجود مالیات‌های که از مردم گرفته می‌شود وظیفه دارد تا سطح فرهنگیشان را بالا ببرد. ما هدفمان اجراهای بزرگ در شهرهای اروپایی است.

باید به رئیس جمهور افتخار کرد

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش به سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور کشور اشاره کرد و گفت: برایم بسیار جای خوشحالی داشت که رئیس جمهر در یک مراسم رسمی به طور جد درباره راه‌اندازی ارکستر‌ها سخن می‌گوید و حتی آن روز آنقدر از این شنیدن این داستان خوشحال شدم که به همسرم گفتم اگر هم این اتفاق رخ ندهد، همین که ایشان این مسئله را به طور واضح بیان کردند باید خوشحال بود و به این رئیس جمهور افتخار کرد.

با منوچهر صهبایی به توافق نهایی نرسیدم

پیروز ارجمند در پایان جلسه به منوچهر صهبایی که پیش از رهبری به عنوان رهبر این ارکسترمعرفی شده بود گفت: ما در آخر با ایشان به توافق نهایی نرسیدیدم ولی از نظراتشان استفاده خواهیم کرد.

او با اصرار خبرنگاران مبنی بر جواب صریح در‌این‌باره گفت: از من توقع نداشه باشید که از جزئیات اتفاقات رخ‌داده میان خودم و جناب صهبایی حرفی بزنم.

منبع : هنرآنلاین
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q