۱۴۰۳ نهم خرداد - 10:32 ب.ظ

پس از انتظار طولانی و به رهبری علی رهبری؛اولین اجرای ارکستر سمفونیک ملی به تاریخ پیوست

اولین اجرای ارکستر سمفونیک ملی به تاریخ پیوست

نوای فارس-بالاخره پس از کش و قوسهای فراوان علی رهبری توانست سازهای ارکسترسمفونیک تهران را کوک کند و بعدازمدتهاانتظار، چراغ این ارکستر را برای علاقه مندان و دغدغه مندانش روشن کند.

علی رهبری شامگاه چهارشنبه و پنجشنبه ارکستر سمفونیک تهران را در اجرای سمفونی 9 بتهوون و قطعه‌ای از چایکوفسکی رهبری کرد.

ارکسترسموفنیک تهران به رهبری علی رهبری ،پنجشنبه شب با اجرای قطعاتی خاطره انگیز از بزرگان عرصه کلاسیک همچون چایکوفسکی و بتهوون در تالار وحدت درخشید.

اجرای پنجشنبه شب علی رهبری با ارکستر سمفونیک بسیار مورد توجه علاقه مندان به موسیقی قرار گرفت و توانست به تمامی حواشی، نقدها و انتقاداتی که تاکنون با این ارکستر و رهبری علی رهبری شده بود، پایان داده شود. این استقبال و خوش آمدن به حدی بود که بسیاری از رسانه ها اجرای فوق را در حد و اندازه ارکسترهای بزرگ برلین ،لندن و مسکو دانسته و با آنها مقایسه کردند و نوشتند که این ارکستر برای رسیدن به ارکسترهای جهانی مشابه چیزی فاصله ندارد که الحق و النصاف همین طور نیز بود.

در بخش اول علی رهبری  با اجرای سفونی محبوب بتهوون، از حاضران می‌خواست بین قسمت‌های این سمفونی از تشویق نوازندگان پرهیز کنند. اما در آنتراکت گفت: من امشب اینجا آمده‌ام که با هم بالا برویم. وقتی یک نوازنده پس از اجرا به منزلش می‌رود، از او نمی‌پرسند چقدر به تو پول دادند، می‌پرسند چقد برایت کف زدند.

این ارکستر که قرار است از روز 9 اردیبهشت ماه به مدت چند شب روی سن برود، با اجرای بخش دوم خود بسیار مورد توجه حاضران قرار گرفت. او در پایان این بخش گفت: یک‌ونیم ماه است که می‌گویم خودت را کنترل کن و حرف نزن. چون رهبران ارکسترها معمولا حرف نمی‌زنند؛ جز در ترکیه که آن‌ها هم مثل ما پرحرفند. ولی چرا حرف نزنم؟ اینجا مملکت خودمان است و این نوازنده‌ها، بچه‌های خودتان هستند. این‌ها در مدت کوتاهی با زحمت زیاد برای این اجرا آماده شدند؛ چون یک ارکستر هم مثل یک تیم فوتبال تمرین‌های سختی دارد؛ منتها فرق این بچه‌ها این است که فقط گل می‌زنند و هیچ‌وقت گل نمی‌خورند و آبروریزی نمی‌کنند.

او افزود: من روزهای خوش خیلی زیاد داشته‌ام و در سفرهای متعدد، ارکسترهای بزرگ و مطرحی را رهبری کرده‌ام؛ اما می‌توانم بگویم، چنین شب‌هایی را کمتر رهبر ارکستری در جهان تجربه کرده است. من از همین تریبون از استاد مصطفی کمال پورتراب تقدیر تشکر می کنم . ایشان جوان 90 ساله ای است که با اشتیاق سرتمرین های ما حضور می یابند.همچنین از همراهی و حمایت تمامی مسولان که باعث شدند ارکستر سمفونیک ملی احیا شود، قدردانی و تشکر می کنم. این ارکستر قرار است از این پس سمفونی، اپرا و قطعات ملی اجرا کند.

ارکستر سمفونیک ملی ایران قرار است از 9 اردیبهشت نیز به‌مدت چند شب متوالی اجرا شود.

در زیر عکس های شبنم نایبی از این کنسرت را مشاهده بفرمایید:

منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q