۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 04:22 ق.ظ

با معرفی بهترین های آلبوم های موسیقی سنتی، برترین آواز سنتی و بهترین گرافیک آلبوم سنتی اختتامیه دومین جشنواره ایرج بسطامی برگزار شد

 اختتامیه دومین جشنواره ایرج بسطامی برگزار شد

نوای فارس-ندا سیجانی: آیین اختتامیه دومین دوره جشنواره موسیقی ایرج بسطامی با معرفی بهترین های آلبوم های موسیقی سنتی، برترین آواز سنتی و بهترین گرافیک آلبوم سنتی برگزار شد.

این مراسم که با تقدیر از فرهنگ شریف؛ هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی همراه بود شنبه شب درتالار وحدت تهران و با حضور پیشکسوتان عرصه موسیقی برگزار شد.

در این مراسم برگزیدگان سه بخش بهترین آلبوم موسیقی سنتی، برترین های آواز سنتی در دوره جوانان و آزاد و بهترین گرافیک آلبوم سنتی معرفی شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

اجرای این مراسم را ژاله صادقیان برعهده داشت. در ابتدای برنامه کلیپی در معرفی بنیاد فرهنگی هنری ایرج بسطامی نمایش داده شد و خواهر زنده یاد بسطامی، فاطمه بسطامی و مدیر عامل این موسسه به حاضران در سالن خیرمقدم گفتند. سپس نماهنگ داوری بخش آلبوم سنتی برگزیده سال پخش شد .

شهبازیان: نام بسطامی زینت بخش این جشنواره است

پس از این مرحله نوبت صحبتهای فریدون شهبازیان بود. این آهنگساز پیشکسوت قبل از ایراد سخنرانی خود بیانیه هیئت داوران را قرائت کرد و با تاکید بر اینکه نام ایرج بسطامی زینت بخش این جشنواره است، گفت: بسطامی ، هنرمندی بود که غریب زندگی کرد و غریبانه راهی سفر ابدی شد. او در زمان حیاتش از سوی جامعه موسیقی، سازمان ها و هنرمندانی که سال ها با او کار کردند، مورد توجه جدی قرار نگرفت که این بسیار تاسف برانگیز بود و توجه رسانه ها به نکته ای جلب شد که هنرمندی در گستره آواز ایران وجود داشته که مورد بی توجهی قرار گرفته و اکنون در میان ما نیست. به قول محمدرضا درویشی، ایرج با مرگ خود به هنرش زندگی بخشید.

شهبازیان با بیان اینکه  مسئولان هنری کشور باید به یاد داشته باشند که با بقیه موسیقیدانان با مهربانی بیشتری رفتار کنند، افزود: صدای بسطامی در مقایسه با خوانندگان قبلی و بعدی خود از ویژگی های قابل توجهی برخوردار بود؛ شامل گستردگی زیاد، قدرت تحریر زیبا و روان، درک صحیح از ادوات موسیقی دستگاهی ایران، سازگاری با انواع کارهایی که به وی پیشنهاد می شد و جنس صدایش بود که به قول پرویز مشکاتیان راز ماندگاری ایرج صدای او بود که به هیچ کسی جز خودش شبیه نبود. ایرج به دلیل هوش سرشار با موسیقی ارکسترال و سنتی به سرعت هماهنگ می شد. نقطه عطف زندگی هنری ایرج بسطامی دو نکته بود؛ اول اینکه او شاگرد محمدرضا شجریان بود که زیر و بم های آواز ایرانی را به وی آموخت، دوم هم نشینی و ممارست با پرویز مشکاتیان، اما قطعا او بدون هوش و قریحه سرشار خود نمی توانست به این میزان از موفقیت دست پیدا کند.

وی تاکید کرد: حال و روز این روزهای موسیقی جامعه ما خوب نیست، در این سال ها موسیقی جامعه ما حال و روز خوشی ندارد؛ زیرا هر گروهی از جامعه با نوعی از موسیقی خود را سرگرم می کند و حتی آنهایی که از موسیقی پرهیز دارند، نیاز خود را با نوحه خوانی، تعزیه و موسیقی مذهبی برطرف می کنند. گروهی از مردم نیز با موسیقی بی هویت و بازاری به رفع نیاز خود به موسیقی می پردازند؛ اما به هر شکل این نشانگر نیاز فطری انسان به موسیقی است که با در نظر گرفتن آن، برگزاری چنین جشنواره هایی اهمیت والایی می یابد و ایفای نقش هنرمندان در چنین فضایی، وجدان بیدار و مسئولیتی سنگین را طلب می کند.

این آهنگساز در ادامه داوری آثار دومین جشنواره ایرج بسطامی را پرباردانست و گفت:امسال در دومین دوره جشنواره، 36 آلبوم موسیقی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که آثار موسیقیدانان جوان در بین آنها چشمگیرتر بود. هیات داوران نیز در دو مرحله به داوری آثار پرداخت که برخی از آثار به دلیل کیفیت نزدیک به همدیگر، نیاز به شنیدن چندین باره داشتند. البته در برخی آثار نیز سهل انگاری ها و بی دقتی هایی دیده می شد و در نهایت شش آلبوم موسیقی به عنوان نامزد نهایی برگزیده شدند.

امیدوارم با یاری جامعه موسیقی، مدیران و نهادهای ذیربط، برگزاری این جشنواره در سال های پیش رو تداوم یابد؛ زیرا دو دوره از این جشنواره با همت خانواده بسطامی و با تحمل مشکلات و سختی های بسیار به انجام رسید.

معرفی بهترین آلبوم ها

بهترین های آلبوم موسیقی سنتی سال 92 بعداز صحبتهای فریدون شهبازیان معرفی شدند. مجید مولانیا برای آهنگسازی آلبوم «یار مست»، گروه سیاه و سپید برای آهنگسازی آلبوم «از روزگار رنگ آمیز» و گروه همنوازان خاموش برای آهنگسازی آلبوم «سحرخوانی» به ترتیب جوایز اول تا سوم بخش بهترین آلبوم موسیقی سنتی سال 92 را دریافت کردند.

سمیرا موسوی پور نیز برای طراحی گرافیکی آلبوم «می صوفی افکن کجا می فروشند» به عنوان برگزیده بخش گرافیک شناخته شد.

در ادامه نماهنگی از هنرمندان درگذشته موسیقی پخش شد و سپس گروه پورعطایی به اجرای موسیقی نواحی پرداختند.

تقدیر ازدبیرسابق جشنواره بسطامی

فاضل جمشیدی دبیر اجرایی دور اول جشنواره ایرج بسطامی مورد تقدیر قرار گرفت، وی درسخنرانی خود درباره جشنواره موسیقی ایرج بسطامی گفت: در سال 89 که دبیری نخستین دوره جشنواره موسیقی ایرج بسطامی بر عهده من بود، اگر اساتیدی که به کمکم آمدند نبودند، واقعا مریض می شدم! زیرا مدیریت آن واقعا کار دشواری بود. امسال که حسام الدین سراج دبیری این رویداد هنری را بر عهده دارد، بسیار خوشحالم و امیدوارم آواز ایرانی و ریشه های آن خشک نشود.

سپس  سید حسام الدین سراج، دبیر هنری و عضو هیات داوران بخش آواز دومین جشنواره موسیقی ایرج بسطامی بیانیه هیات داوران این بخش را قرائت کرد و گفت: در زمانه ای که صدف و خزف را به یک معیار می سنجند و چه بسا خزف باارزش تر از صدف ارزیابی می شود، ارج نهادن به هنر اصیل از اهم وظایف است. آواز سنتی ایران از هنرهایی است که بخش پررنگی از میراث هنری ایران محسوب می شود. به همین دلیل موسسه ایرج بسطامی بر آن شد تا زمینه رقابتی سالم بین استعدادهای آواز در کشور را فراهم آورده و به این وسیله، این استعدادها را به مردم سرزمین مان معرفی کند.

وی پس از اعلام فراخوان جشنواره، درباره داوری آثار ارسالی  گفت: این داوری در سه بخش انجام گرفت؛ غربالگری کلی، داوری نیمه نهایی و داوری نهایی و در نهایت، انتخاب سه استعداد برگزیده از رده سنی جوانان و سه استعداد برگزیده از رده سنی آزاد که در این حوزه برگزیده برتر نداشتیم. یک استعداد ویژه نوجوان، یک استعداد از بین بانوان و یک استعداد غیرایرانی و افغانی الاصل نیز که در زمینه آواز ایرانی فعالیت کرده، از جمله برگزیدگان بخش آواز جشنواره هستند.

سراج افزود: معیارهای داوری آثار شامل جنس صدا، وسعت صدا، تناسب در اجرای تحریر و کشش، تلفیق شعر و موسیقی، تسلط بر ردیف، طراحی مناسب در اجرا، متر آواز، دقت در کوک، ریتم در اجرای تصنیف، ملودی در اجرای تصنیف، هماهنگی در همراهی با ساز و ... بوده است. و طبق آمار به دست آمده، 25 درصد از شرکت کنندگان بخش آواز از تهران و 75 درصد از باقی استان ها بودند.

 برترین آوازخوانهای سنتی معرفی شدند

انتخاب و اعلام  بهترین های بخش آواز سنتی بخش دیگر جشنواره بسطامی  بود که در دو رده جوانان و رده سنی آزاد انتخاب شده بودند .  وحید حقیقی یار رتبه دوم و مهدی محمدی و علیرضا آذر به طور مشترک رتبه سوم بخش آواز در رده سنی آزاد را به دست آوردند. داوران در این بخش اثری را به عنوان کار برتر معرفی نکردند. امید آزاک، حسین رستمی شاپورآبادی و سلیمان رضایی نیز به ترتیب رتبه های اول تا سوم بخش آواز در رده سنی جوانان را کسب کردند. رضوان نباتی، احمد شهیرصدر و بهار صادقی نیز به ترتیب به عنوان برگزیده بانوان، برگزیده غیرایرانی و استعداد نوجوان شناخته شدند.

و بخش پایانی؛ فرهنگ شریفی که نبود

پایان بخش این مراسم تقدیر از فرهنگ شریف هنرمند پیشکسوت موسیقی بود که این روزها در بستر بیماری است و همسرش در این مراسم حضور پیدا کرد. پیش از آن گروه سور متشکل از مجید حسین خوانی (خواننده)، مجید مولانیا (تار)، حمید قنبری (تنبک)، علیرضا دریایی (کمانچه)، بهزاد حسن زاده (کمانچه)، امین دادوری (دف)، صابر سوری (عود) و جمشید صفرزاده (سنتور) به اجرای برنامه پرداختند.

در این مراسم چهره هنرمندانی چون بهزاد فراهانی، جعفر پناهی، بهروز رضوی، علی مرادخانی، شهرام ناظری، فرزاد ادیبی، محمدرضا درویشی،بردیا صدر نوری، پیروز ارجمند، صدیق تعریف، نادر گلچین، حسن ناهید،کیخسرو پورناظری، ایران درودی، هنگامه اخوان و ... به چشم می خورد.

در ادامه عکس های نیلوفر مزارعه از این مراسم را ببینید:

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q