۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 04:00 ق.ظ

در همکاری با ارکستر بزرگکیوان ساکت باری دیگر تار را رو سپید کرد

کیوان ساکت باری دیگر تار را رو سپید کرد

نوای فارس-سارا صادقی: کنسرت ارکستر بزرگ در همراهی با کیوان ساکت و با شعار «دیدار شرق و غرب در آیینه تار و گیتار» در تالار وحدت روی روی صحنه رفت.

این کنسرت که قرار بود طی دو روز برگزار شود در یک روز برگزار شد.

کیوان ساکت در این باره گفته بود:

ما بنا داشتیم که این کنسرت را در دو روز متوالی برگزار کنیم، اما چون قرار است اواخر این هفته (۷ خرداد) از ارکستر ملی رونمایی شود، بنابراین تداخل فعالیت های من و همچنین پر بودن تالار وحدت موجب شد که ما این کنسرت را در یک روز دیگر برگزار کنیم.

در این کنسرت هلموت اوسترایش نوازنده و آهنگساز آلمانی که با گروه «کیوان ساکت» روی صحنه رفت.

وی در نشست خبری این کنسرت از حضور خود در این برنامه ابراز خوشحالی کرده و گفته بود:

خیلی خوشحالم که توانسته ایم با گروه خود در تالار زیبای وحدت برنامه ای را اجرا کنیم و من به نوبه خودم از کیوان ساکت که چنین برنامه ای را ممکن کرد، تشکر می‌کنم.هنرمندانی چون سیاوش ظهیرالدینی، ناصر رحیمی، همایون رحیمیان، کریم قربانی، فرشید حفظی فرد و بسیاری چهره های سرشناس به عنوان نوازنده در این ارکستر حضور خواهند داشت.

اما به گفته عوامل این کنسرت، استعلام اسامی گروه هنرمندان آلمانی آقای اوسترایش توسط حراست, یکی از طولانی ترین پروسه های هماهنگی برای این کنسرت بود.

تا جایی که گروه در آستانه جواب منفی قرار گرفت، اما خانه موسیقی به کمک آمد و با تعاملی که با حراست انجام داد، مشکل استعلام نیز حل شد که خوشبختانه بعد از طی این مراحل بود که بنیاد فرهنگی- هنری رودکی با رویی باز برگزاری چنین برنامه ای را پذیرفت و حمایت خود را اعلام کرد. همچنین انجمن موسیقی نیز در این مسیر این ارکستر را تنها نگذاشت.

انستیتو گوته نیز در این اجرا تمامی هزینه های ارکستر همچون اسکان گروه، بلیت و ویزا را انجام داده است.

هلموت اوسترایش هنرمندی است که در عرصه گیتارنوازی کلاسیک فعالیت دارد و نزدیک به ۳۰ سال است که آنسامبل گیتاری را در کشور آلمان رهبری می کند.وی طی سال های اخیر انستیتو گوته آلمان در راستای فعالیت هایی که در کشور آلمان و سایر کشورها انجام داده و همکاری های تنگاتنگی داشته است.

این کنسرت  از سه بخش تشکیل شد که در بخش اول قطعات موسیقایی مربوط به دوران باروک و دوره رنسانس اجرا شد.

در بخش دوم قطعات آهنگسازی کیوان ساکت به همراهی یک ارکستر بزرگ و گروه ۳۰ نفره گیتاریست ها اجراشد.

در بخش سوم آثاری به صورت مشترک توسط گروه هلموت اوسترایش و ارکستر بزرگ کیوان ساکت برای علاقه مندان اجرا شد.

نکته جالب توجه اینکه قطعه «مرغ سحر» با تنظیم سینا صادق‌پور برای ارکستر گیتار تقدیم علاقه مندان شد.

کیوان ساکت، نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی نیز درخصوص این ارکستر بزرگ در روز نشیت خبری خود گفته بود:

تا جایی که به خاطر دارم در تاریخ موسیقی ایران این تعداد نوازنده گیتار با یک گروه موسیقی ایرانی همکاری نکرده اند. گرچه این برنامه برای ما دشواری های زیادی داشت، اما خوشحالیم از اینکه با حمایت انستیتو گوته، انجمن موسیقی ایران، بنیاد فرهنگی- هنری رودکی و خانه موسیقی این اقدام انجام گرفت و گروه آقای اوسترایش توانستند به ایران بیایند که بتوانیم با یک روند موسیقایی برگرفته از موسیقی شرقی دیداری با موسیقی غرب داشته باشیم. این در حالی است که دعوت گروه آلمانی از من به خاطر فعالیت‌های گذشته من در عرصه ترکیب موسیقی غربی و شرقی بوده که همواره به آن توجه داشتم.

کنسرت ارکستر بزرگ کیوان ساکت با عنوان «دیدار شرق و غرب در آیینه تار و گیتار» روز هشتم خرداد ماه، ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار شد.

در ادامه عکس های پدرام نظری از این کنسرت را ببینید:

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q