۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 08:06 ق.ظ

به رهبری علیرضا شفقی نژاد؛استابات ماتر با ارکستر برزگ روی سن می رود

استابات ماتر با ارکستر برزگ روی سن می رود

 مهرشاد انصاری - نوای فارس : «مادر ایستاده به سوگ» اثر ماندگار آنتونی دورژاک موسیقی‌دان بزرگ چک ،  به رهبری  علیرضا شفقی‌نژاد  و  اجرای گروه کر فیلارمونیک ایران  در روزهای ۴ و ۵ و ۶ شهریورماه ، ساعت ۲۲ در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود .


علیرضا شفقی‌نژاد رهبر کر فیلارمونیک ایران ، در گفتگو با خبرنگار سایت نوای فارس با اعلام این خبر به نوای فارس گفت: قطعه «استابات ما‌تر» یا «مادر ایستاده به سوگ» روایت‌گر رنج مادری است که شاهد رنج کشیدن و مرگ تدریجی فرزندش می‌شود و این روایت در واقع تمثیلی از رنج مریم در پای صلیب مسیح است.

وی دلیل انتخاب این قطعه برای این کنسرت را این چنین عنوان کرد : بعد از فوت مادر عزیزم قصد داشتم قطعه ای را به روح بزرگ ایشان تقدیم کنم چرا که به نظر من ، مادران حتی بعد از سفر از این دنیای خاکی هم نگران فرزندانشان هستند و رنج و نگرانی بی تکرار مادر ، همیشگی ست و همیشه وجود دارد ! این قطعه را با احترام به مادر عزیزم - همه ی مادران سرزمین ایران - مادران شهدای عزیز و همه ی مادران دنیا تقدیم میکنیم ، چه مادرانی که به آسمان ها پرواز کردند و چه عزیزانی که در قید حیات هستند و همیشه ی عمرشان نگران و چشم بر راه فرزندانشان هستند !

شفقی‌نژاد در مورد جزییات این کنسرت افزود :  این قطعه 80 تا 100 دقیقه است و در 10 قسمت مختلف بدون آنتراکت ، توسط گروه کر فیلارمونیک ایران در تالار وحدت اجرا می شود.

وی در توضیح این قطعه و سازنده  این اثر  اضافه کرد : دورژاک که آهنگساز قرن نوزدهم است ؛ در حین ساخت این قطعه دختر دو روزه اش را از دست می دهد و پس از مدتی ادامه ی روند ساخت را مجددا آغاز می کند ، که البته یک دختر دیگر و پسرش را نیز در روند ساخت این قطعه از دست می دهد ! لازم به ذکر است که بعدها خود این آهنگساز با گروهی هشتصد نفره ، این قطعه را روی صحنه برده و اجرا کرده است و «استابات ماتر» در واقع روایتگر سوگ این آهنگساز یعنی شخص دورژاک است.

افسانه جابری سرپرست گروه کر - آلوین آوانسیان کنسرت مایس تر و سولیست های گروه کر را  : گلاره وزیری زاده ( سوپرانو ) سایه سُدیفی ( آلتو ) -  بیژن اسماعیلی ( تنور ) و مهدی امینی

( باس ) تشکیل می دهند ، همچنین در این کنسرت از سازهای ارگ کلیسا نیز در ترکیب ارکستر استفاده شده و میلاد عمرانلو نوازندگی تیمپانی را در ارکستر بر عهده دارد .

نوازندگان سازهای بادی  فلوت : سهراب بابکی و مهدی کیانی - ابوا :  حسام صدفی نژاد و شمیم کیانی - کلارینت : سایوری شفیعی و اصغر شمس آبادی - فاگوت : علیرضا متوسلی  اعضای این گروه را تشکیل می دهند.

 

 «استابات ما‌تر» (Stabat Mater) یا «مادر ایستاده به سوگ»  در روزهای ۴ و ۵ و ۶ شهریورماه ساعت 22 - توسط گروه " کر فیلارمونیک ایران " در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود و علاقمندان به حضور در کنسرت می توانند برای تهیه بلیت برنامه ، به گیشه ی تالار وحدت - شماره تماس های 09192099317 و 09366900911  و سایت تیوال به نشانی زیر مراجعه کنند :
http://www.tiwall.com/music/philarmoniciran-concert

 


خبر اختصاصی

منبع : نوای فارس 

منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q