۱۴۰۳ دوم ارديبهشت - 11:49 ب.ظ

تشریح وضعیت بهمنی در گفت‌وگوی تسنیم با فرزندش ۶۰ میلیون هزینه و یک میلیون کمک‌هزینه

 ۶۰ میلیون هزینه و یک میلیون کمک‌هزینه

نوای فارس- پروین بهمنی این روزها با سرطان دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ او تا کنون ۶۰ میلیون تومان برای درمانش هزینه کرده و تنها یک میلیون تومان کمک هزینه دریافت کرده است.
به گزارش نوای فارس، پروین بهمنی لالایی‌خوان و پژوهشگر موسیقی است که عمر خود را صرفِ پرداختن به موسیقی قشقایی کرده است. بی گمان فعالیت‌های پروین بهمنی در عرصه موسیقی قشقایی مهمترین عاملِ ماندگاری این موسیقی است. اگر امروز ما اثری از لالایی‌های قشقایی در اختیار داریم به دلیل همتِ این بانو است.

اما بهمنی این روزها در بستر بیماری است. او سرطان سینه دارد. شیمی درمانی کرده و نوبت به رادیو تراپی رسیده است. 60 میلیون تومان برای درمانش هزینه کرده و ارگان‌های دولتی تنها یک میلیون تومان به او کمک هزینه درمان داده‌اند.

دامون شش‌بلوکی فرزندِ پروین بهمنی درباره اوضاع این بانوی هنرمند می‌گوید: مادرم در مهرِ 1393 به علت سرطان سینه عمل جراحی کرد و مراحل شیمی‌درمانی را پشت سر گذاشت. اکنون هم باید 32 جلسه رادیوتراپی را طی کند که تا کنون 8 جلسه آن انجام شده است.

وی ادامه داد: مادرم در منزل به سر می‌برد اما هر روز برای رادیوتراپی به بیمارستان امام خمینی می‌رود. پیش از این جراحی را در بیمارستان ولیعصر انجام داده بودیم. شیمی درمانی را هم در کلینیک دکتر مدنی.

شش‌بلوکی که خود از پژوهشگران عرصه موسیقی است، درباره کمک‌های مالیِ نهادهای دولتی برای هزینه‌های درمانِ پروین بهمنی گفت: درهمان ابتدای بیماری مادرم، معاونت هنری و موسسه هنرمندان پیشکسوت، مکاتبه‌ای با صندوق هنر داشتند و از این صندق خواستند که کمک‌هزینه‌های درمانی به ما پرداخت شود. اما آنها می‌خواستند مادرم را بیمه کنند؛ در حالی که مادرم بیمه دارد.

وی افزود: صندق هنر در نهایت و بعد از چندین بار مراجعه‌ی من و گرفتن مدارک بسیار، گفتد که ما فقط می‌توانیم خانم بهمنی را بیمه کنیم. ما بیمه داشتیم و همین بیمه هم چندان کمکی نمی‌کرد؛ بسیاری از مراحل درمان و شیمی‌درمانی به صورت خصوصی انجام می‌شود و هزینه‌هایش را بیمه تقبل نمی‌کند. بسیاری از داروها را باید آزاد بخریم.

شش‌بلوکی درباره احوال‌پرسی مسئولان دولتی از پروین بهمین اظهار کرد: در طول درمان مرادخانی و ترابی به صورت تلفنی جویای احوال ایشان بودند. البته موسسه هنرمندان پیشکسوت هم کمکی یک میلیون تومانی به ما کرد.

وی درباره هزینه‌های درمانِ مادرش گفت: از زمان پیش از عمل تا کنون حدود 60 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم.

شش‌بلوکی درباره حضور عضویت مادرش در موسسه هنرمندان پیشکسوت گفت: مادرم نشان درجه 2 هنری را دارد و پرونده‌اش برای دریافت نشان درجه یک هنری در جریان است.

بهمنی نه تنها از کمک‌های مالیِ نهادهای دولتی محروم مانده، برای مراسم جشن تولد اسفند ماه موسسه هنرمندان پیشکسوت هم دعوت نشد. ششبلوکی در این باره گفت: پرونده مادم در موسسه هنرمندان پیشکسوت هست اما هرگز برای مادرم جشن تولدی گرفته نشده است. مادرم متولد اسفند است.

پروین بهمنی در سال 1328 در ایل قشقایی متولد شد و از‌‌ همان کودکی بخاطر لالایی‌هایی که دایه‌اش برایش می‌خواند شیفته موسیقی قشقایی شد. پدرش غلامرضا بهمنی که خود از موسیقیدانان ایل بود نهال عشق به موسیقی را در وجود پروین بیشتر پروراند.

بهمنی دیگر اندوخته‌های موسیقی را از استادانی مانند محمد حسین کیانی، محمد قلی خورشیدی، هادی نکیسا و حبیب الله گرگین‌پور که همگی از استادان بزرگ موسیقی قشقایی بودند آموخت. وی همچنین موسیقی ردیف را نزد کسانی مانند هنگامه اخوان کار کرد، اما عشق به ایل و فرهنگش او را تلنگری زد تا به فرهنگ آبا و اجدادی‌اش بپردازد.

پروین بهمنی در سال‌های عمرش خدمات بزرگی به فرهنگ قشقایی کرده است. از معرفی مردان و زنان بزرگ و جمع‌آوری منظومه‌های عاشقانه ایل گرفته تا گردآوری دوبیتی‌ها و لالایی‌های فراموش شده. او در سال 1381 گروه «حاوا» را برای اجرای موسیقی‌های اصیل قشقایی تشکیل داد و یک سال بعد نیز نخستین قدم‌ها را برای تاسیس انجمن موسیقی نواحی ایران برداشت که متاسفانه به توفیق نرسید

منبع : تسنیم
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q