۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 07:36 ق.ظ

رضا یزدانی:اکنون من از خانواده کیمیایی هستم

اکنون من از خانواده کیمیایی هستم

نوای فارس - پریا حیرتی: دوشنبه 5 مرداد ماه 1394 نشست خبری کنسرت «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» با حضور پدر سینمای ایران مسعود کیمیایی، بهزاد عبدی، رضا یزدانی و علی شجاعی در آموزشگاه مسعود کیمیایی برگزار شد.

مسعود کیمیایی در ابتدای نشست، در رابطه با عدم رضایت اسفندیار منفردزاده جهت اجراهای موسیقی های خود در این ارکستر، گفت: ما هنوز دعواهای اول را داریم. به نظر من عبدی کار درستی را انجام می دهد و برای اولین بار گفت:  که می خواهد قطعات را با تنظیم ارکستر و رنگ تازه ای اجرا کند و این کار در تمام دنیا رایج است. البته کپی رایت با خودش فراز و فرود می آورد. کاش عبدی تصمیم اش را برای اجرای قطعات زودتر می گرفت.  شاید او توقع چنین برخوردی که شد را نداشتند. نگاه موسیقی فیلم، نگاه دیگری است. رازهایی در موسیقی فیلم وجود دارد که در زمان خودش امکان دارد پنهان بماند و با اجرای دوباره این رازها به گوش و حس برسند.

بعد از پایان صحبت های مسعود کیمیایی، بهزاد عبدی رهبر ارکستر این گروه صحبت های خود  را این گونه آغاز کرد: موسیقی فیلم زمانی موفق است که در فیلم حل و جاری شده باشد تا از فیلم کمتر یا بیشتر نباشد. در همکاری ام با مسعود کیمیایی در فیلم «متروپل» به او گفتم، تنظیم موسیقی این فیلم، ارکسترال و با حضور حدود هشتاد نوازنده انجام شده است. وی در جواب گفتند، این فیلم ۳۳ دقیقه موسیقی دارد، یعنی مسعود کیمیایی موسیقی فیلم را به خوبی  می شناسد.

رضا یزدانی خواننده4 قطعه این کنسرت، ضمن تبریک تولد مسعود کیمیایی گفت: 12 سال است با مسعود کیمیایی همکاری می کنم. من با کارگردان های بزرگ بسیاری همکاری داشتم. اما کسی را مثل او ندیدم که  موسیقی و به خصوص مقوله تیتراژ  را بشناسد. به نظر من  تیتراژ  با فیلم های او ورود پیدا کرده است. اکنون من از خانواده کیمیایی هستم.

یزدانی در ادامه درباره بهزاد عبدی بیان کرد: عبدی کار خوبی را انجام داده است. همه کار می کنند اما کمتر کسی را سراغ دارم که شبیه وی ارکستر بنویسد. و این مساله را می توان در تیتراژ سریال «تعبیر وارونه رویا» که با ارکسترال فلارمونیک ضبط و پخش شد، به خوبی درک کرد. این همکاری برای من اتفاق خوبی به همراه داشت. برای من و صدا و سیمای ایران افتخار بزرگی است. خوشحالم در این کنسرت، به عنوان خواننده چهار قطعه را اجرا می کنم. ضمن اینکه اطمینان دارم اتفاق بزرگی خواهد افتاد.

بعد از صحبت های اولیه، نوبت به پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید.

بهزاد عبدی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: از خصوصیات موسیقی، لامکانی و لازمانی است. تصویر من از موسیقی کارهای گذشته از جمله « قیصر»،  این است که تصویر، موسیقی خود را بالا می کشد و من دوست دارم آن موسیقی ها شنیده شود و نمی خواهم آن قطعات در ذهنیت دوستان با همان سر و صدا باشد. آقای کیمیایی برای حفظ نوستالوژی کارها نظرشان این بود که بدون حضور خواننده اجرا شود.
کیمیایی در تکمیل صحبت های عبدی گفت: من برای اینکه صدای یزدانی مقایسه نشود این پیشنهاد را دادم.  قرار شد یزدانی همان تیتراژ های بعد از انقلاب را بخواند. اگر این قطعات اجرا می شد، قهرمانان سینمای ما یک بار دیگر یاد اوری می شدند و نگاه دیگری به «قیصر» و «رضا موتوری» می شد. اجرای این قطعات با رنگ دیگری به قهرمانان فیلم کمک می کند و شنیدن آن ها برای بازیابی یک دوره ای، بسیار خوب است.
یزدانی نیز در دفاع از خود بیان کرد: تا کنون دو قطعه از  کارهای زنده یاد «فرهاد» را در تاترهای «آخرین روز اسفند» و «آرامسایش» خواندم که با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد. اجرای این قطعات ایرادی ندارد و اگر درگیر این موضوعات نبودیم، اتفاقات بهتری رخ می داد. می توانم به جرات بگویم، بدون شک در حال حاضر تنها کسی که می تواند کارهای «فرهاد» را به خوبی اجرا کند، من هستم.

عبدی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر تداخل نداشتن نوازندگان این ارکستر با ارکستر سمفونیک گفت: در نشستی که با «علی رهبری» داشتیم ایشان مشکلی با همراهی نوازندگان شان در دیگر برنامه ها ندارند و فقط از ما خواستند، تداخلی با برنامه ارکستر سمفونیک نداشته باشد که ما به همین دلیل تاریخ کنسرت را عوض کردیم.

عبدی با تاکید بر اینکه ملودی کار ها مانند نسخه اصلی است، گفت:  فقط تنظیم ها رنگ و بوی تازه تر به خود گرفته اند.
در ادامه شجاعی درباره صحبت های اسفندیار منفردزاده گفت:  قطعات ساخته شده توسط اسفندیار منفردزاده، با توجه به سال هایی که از آن گذشته، در لیست آثار ملی قرار می گیرند ، اما مسعود کیمیایی صلاح را بر اجرا نشدن این قطعات دانستند. البته این قضیه صددرصد منتفی نیست و ما دوست داریم اجازه اجرای این قطعات را بگیریم.


لازم به ذکر است کنسرت «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی»، 16 مرداد ماه در سالن وزارت کشور تهران برگزار می شود.

در ادامه عکس های نوای فارس از این گزارش را ببینید:

منبع : موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q