۱۴۰۳ چهارم ارديبهشت - 01:31 ق.ظ

شهرداد روحانی: مراحل اداری دیر انجام شد، فرصت کافی نداریم

مراحل اداری دیر انجام شد، فرصت کافی نداریم

نوای فارس - پریا حیرتی: شهرداد روحانی پیانیست و آهنگساز معروف و مشهور بین المللی 15 مرداد ماه در برج میلاد برترین آثارش را برای مخاطبان خود اجرا می کند.

شهرداد روحانی ابتدای صحبت خود را این گونه آغاز کرد: متاسفانه مراحل اداری این کنسرت بیش تر از زمان معمول طول کشید و ما زمان کافی برای تبلیغات و تمرین نداشتیم. نیمی از نوازندگانی که در این کنسرت ما را همراهی می کنند، جدید هستند و من بار اول است که با آن ها برخورد می کنم. خوشحالم که هر بار به ایران می آیم با گروهی از نوازندگان جدید روبرو می شوم. نوازندگانی که در ارکستر استفاده می شوند باید تجربه کافی داشته باشند. برای تربیت شدن یک نوازنده خوب برای حضور در یک ارکستر حرفه ای سال ها تجربه لازم است. نوازندگی ارکستر این تجربه را می طلبد که نوازنده قبلا گروه نوازی داشته باشد. در اجرای این کنسرت نیز عده ای از نوازنده ها برای اولین بارشان است که با گروه همکاری می کنند اما ایرادی ندارد و ما تلاش می کنیم ارکستر را به خوبی برای اجرا آماده کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال یکی ازخبرنگاران مبنی بر این که در کنسرت قبل وعده‌هایی داده‌شده است ، اما هنوز قطعه «پیتر و گرگ» در ایران اجرا نشده است‌،‌ گفت: من وعده مشخصی برای اجرای این اثر نداده بودم، زیرا اجرای آن به برنامه‌ریزی بلندمدت نیاز دارد و باید با یک راوی روی صحنه برود. همچنین ترجیح می‌دهم که راوی یک چهره مطرح باشد، کسی که بازیگری هم بداند. اجرای این اثر جزو برنامه‌های آینده ما است.

وی درباره پیش بینی‌ که از استقبال مخاطبان از این کنسرت بی کلام دارد، عنوان کرد: میزان استقبال را نمی دانم وباید صبر کرد و دید. همه جای دنیا اثری که کلام دارد شاید روی مردم تاثیر بیشتری بگذارد اما موسیقی بی کلام نیز همیشه جایگاه خودش را داشته است. من یک آهنگساز هستم و آثاری را می نویسم و اجرا می کنم و امیدوارم مورد استقبال قرار گیرد اما هیچگاه به ذهنم هم خطور نکرده که ممکن است چون آثارم بی‌کلام هستند ممکن است مخاطب آنها را دوست نداشته باشد.

شهرداد روحانی در ادامه افزود: من قطعه ای به نام «باغ ایرانی» نوشته‌ام که تاکنون اجراهای مختلفی از این قطعه شده و یک ورژن آن برای سولیست ویولن‌ سل و ویولن با سازهای زهی نوشته شده اما قطعه ای که قرار است در این کنسرت اجرا شود تغییراتی نسبت به گذشته پیدا کرده و این بار میلاد عالمی سولیست این قطعه خواهد بود.

روحانی درباره رپرتوآر این کنسرت گفت: قسمت نخست قطعاتی که برای ارکستر زهی نوشته شده‌اند، اجرا خواهد شد. تمام این قطعات ساخته خودم هستند و چند قطعه را نیز با تم محلی برای ارکستر تنظیم کرده‌ام. در قسمت دوم نیز من به‌عنوان سولیست پیانو با ارکستر همراه می‌شوم و سازهای بادی و ضربی نیز به ما می‌پیوندند.

وی از همایون رحیمیان به‌عنوان کنسرت مایستر یاد کرد و گفت: اجرای ما با چند برنامه دیگر تداخل دارد که دلیل آن، کمبود سالن در تهران است. ما توانستیم تنها روز خالی برج میلاد را برای اجرای این کنسرت رزرو کنیم.

در بخش دیگری از این نشست، شهرداد روحانی به کمبود نوازندگان حرفه‌ای در ایران اشاره کرد و گفت: در کشوری مانند چین که البته جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر دارد، حدود 1 میلیون و 500 هزار نفر پیانیست حرفه‌ای وجود دارد. حال این که در ایران به نسبت جمعیت مان تعداد نوازندگان حرفه‌ای بسیار اندک است.

این رهبر ارکستر در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور هم زمانِ نوازندگان در چند ارکستر گفت: هر چه نوازنده تجربه بیشتری داشته باشد و در سبک ‌های مختلف کار کند، بهتر است. حال این که ما در ایران کمبود نوازندگان حرفه‌ای داریم و به نوعی مجبوریم که نوازندگانمان همزمان در ارکسترهای مختلف مشغول نوازندگی باشند.

روحانی با اشاره به وضعیت نوازندگان در شهر لس‌آنجلس اظهار کرد: من در آمریکا و در شهر لوس‌آنجلس زندگی می‌کنم. در همین شهر و اطرافش 10 ارکستر حرفه‌ای فعالیت می‌کنند. این شهر حدود 12 میلیون نفر جمعیت دارد و کم‌جمعیت‌تر از تهران است.

 لس‌‌آنجلس در کنار این ارکسترها یک دفتر 300 صفحه‌ای از اسامی نوازندگانی دارد که آزاد هستند و برای ضبط‌ها و اجراهای مختلف می‌توان از آنان استفاده کرد. این دفتر حدود 2 هزار نام را در خود جای داده است.

وی تاکید کرد: وقتی در شهری 10 ارکستر فعال است و تعداد بسیاری نوازنده حرفه‌ای وجود دارد، دیگر امکان فعالیت برای نوازندگان در چند ارکستر فراهم نیست.

وی درباره زمان اجرای کنسرت تاکید کرد: از آنجایی که ما در ایران تعداد سالن اندکی برای اجرای موسیقی در اختیار داریم باید خودمان را با برنامه سالن هاهماهنگ کنیم. سالن میلاد نیز در روز ۱۵ مرداد ماه وقت خالی داشت که ما هم به همین دلیل این روز را انتخاب کردیم. البته خود من هم فعالیت اصلی ام در خارج از ایران است و طبعا زمان اجرا باید با برنامه های من هم مطابقت می کرد.

در پایان این نشست اسفندیاری تهیه کننده کنسرت شهرداد روحانی درباره روند مجوز گرفتن گفت: ما این اجرا را در اردیبهشت امسال هم به روی صحنه بردیم و مجوزهای لازم را یک بار گرفته بودیم. اما به ما اعلام کردند که روند گرفتن مجوز را باید یک بار دیگر طی کنیم. جالب این که برای گرفتن مجوز مشخصات تمام نوازندگان را از ما خواستند که این روند طول کشید و موجب دیر صادر شدن مجوز شد.

منبع : موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q