۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 05:44 ق.ظ

قدم به قدم با «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی»

قدم به قدم با «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی»

نوای فارس-پریاحیرتی: گزارش  قدم به قدم با «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی» را از نوای فارس بخوانید:


سکانس اول:
دفترسینمایی مسعود کیمیایی، نشست خبری کنسرت «شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی»
مسعود کیمیایی، بهزاد عبدی، رضا یزدانی و علی شجاعی آمده اند تا به سوالات خبرنگاران پیرامون این کنسرت پاسخ دهند.
مسعود کیمیایی: خوشحالم که دوباره این موسیقی را می شنوم و کاش روزی دوباره بتوانم فیلم هایم را اکران مجدد کنم.
بهزاد عبدی: ملودی ها را تغییر ندادم، فقط تنظیم ها را کمی عوض کردم. نوستالوژی ها حفظ شده است.
ولی رضا یزدانی در این نشست جمله ای را گفت که حاشیه های زیادی داشت: من خودم دو کار فرهاد را در این سالها اجرا کرده‌ام. یکی در تئاتر آقای محمد رحمانیان بود و یکی هم در تئاتر آرامسایش بود. به نظر من اگر درگیر این دعواها نبودیم اتفاقات بهتری رخ می داد و من اتفاقات خوبی را در اجرای این دو ترانه رقم می‌زدم. بدون شک تنها کسی که هم اکنون می تواند کارهای مرحوم فرهاد را به بهترین شکل اجرا کند من هستم. شاید در آینده کسی بهتر از من اجرا کند. این موضوع را صد در صد می‌گویم.
این جملات تیتر بسیاری از روزنامه ها، مجلات و سایت های خبری شد.

سکانس دوم
تالار رودکی، محل تمرین ارکستر به رهبری «بهزاد عبدی»
گروه قطعه به قطعه هماهنگ تر می شود. چشم که می چرخانیم بسیاری از بزرگان نوازندگی را میبینیم. البته میانگین سنی ارکستر جوان است و این باعث خوشحالی است که این نوازندگان جوان کنار بزرگان روی صندلی ارکستر سمفونیک نشسته اند و ساز می زنند.

سکانس سوم
سالن همایش های وزارت کشور
ساعت به 9 شب نزدیک می شود و جمعیت زیادی پشت در های ورودی سالن ایستاده اند تا شاهد کنسرتی با شکوهی و کمی متفاوت باشند. شاید برای اولین بار باشد کنسرتی با این تعداد نوازنده برگزار می شود و موسیقی فیلم یکی از تاثیر گذار ترین کارگردان ها روی صحنه نواخته می شود. بی شک «مسعود کیمیایی» موسیقی را می فهمد. برای فیلم هایش که به خوبی بیانگر تاریخ سینمای ایران است موسیقی را انتخاب کرده است که بعد از گذشت چند دهه هنوز مردم ملودی هایش را در ذهن دارند.
صندلی های سالن به سرعت پر شد. چراغ های سالن خاموش. صندلی های روی سن هم پر شد. نوازندگان سازهای خود را کوک کردند. بهزاد عبدی در نقش رهبر ارکستر به روی صحنه آمد و کنسرت با قطعه «سرب» آغاز شد و بعد از آن «تیغ و ابریشم» که هر دو از ساخته های مرحومه «گیتی پاشایی» بود،به اجرادرآمدند. قطعه سوم هم «مرسدس» نام داشت با تنظیم «باربد بیات» که یکی از نوازندگان این ارکستر بود. قطعه چهارم هم تیتراژ فیلم «مرسدس» بود که البته با زمزمه های زیر لب تماشاگران و اجرای بی نظیر نوازندگان همراه بود.
قطعه پنجم نوبت تیتراژ پایانی فیلم «رییس» با صدای رضا یزدانی بود. در میان تشویق ها ممتد حضار، رضا یزدانی روی سن حاضر شد. مرد چرم پوش موسیقی این بار هم لباسی چرم برای خود انتخاب کرده بود. یزدانی صحبتش را این گونه شروع کرد: خوشحالم که در شب موسیقی فیلم مسعود کیمیایی در کنار شما هستم. خواندن در کنار بهزاد عبدی و بهترین نوازندگان این سرزمین بسیار لذت بخش است. ملودی «رییس» نواخته شد و رضا یزدانی به شیوه خودش این قطعه را اجرا کرد. «حکم» قطعه بعدی بود. یزدانی بعد از اتمام این قطعه گفت: 10 سال از روزی که این قطعه را در استودیو خواندم می گذرد. جناب کیمیایی در استودیو صدای من را کارگردانی کردند. از من خواستند که وقتی «حسرت گلوله با منه» را می خوانم، طوری بخوانم که انگار واقعا گلوله خورده ام. من هم به همان شکل اجرا کردم. ممنون از مسعود کیمیایی و امیدوارم پاینده باشد.
پایان بخش این کنسرت فیلم «متروپل» بود. ابتدا ارکستر قطعات بی کلام را اجرا کرد، سپس رضا یزدانی بار دیگر به روی صحنه آمد و با قدرت بسیار این قطعه را خواند.
بعد از اتمام این بخش، بهزاد عبدی از صاحب این شب، «مسعود کیمیایی» در خواست کرد تا به روی صحنه بیاید. تماشاگران به صویاد ایستاده دقایقی این کارگردان ارزشمند را تشویق کردند.
مسعود کیمیایی روی صحنه آمد و صحبت هایش را آغاز کرد: درود به خانوم ها و آقایان و درود به این همه شعف، درود به این همه حس و زیبایی. برای اولین بار است که موسیقی فیلم به صورت آزاد اجرا می شود. کار بسیار سختی است. هنوز موسیقی فیلم به عنوان جریان جدا از فیلم نگاه نمی شود. در یک فیلم شنیده و بعد فراموش می شود. در حالی که اثری مجزا و مستقل است. از بهزاد عبدی که بانی این اتفاق هستند تشکر می کنم. از رضا یزدانی به خاطر این همه حس در خواندن ممنونم. از همه مهمانان و حضار تشکر می کنم. لحظه به لحظه فیلم هایم امشب بار دیگر یادآوری شد. من با فیلم هایم زندگی کردم و هیچ وقت از آرمان هایم جدا نشدم. حرفم را میزنم.

سکانس پایانی:
سالن همایش های وزارت کشور
مردم ایستاده تشویق می کنند و البته قطعاتی که با آن ها خاطره داشته اند را فریاد می زنند. قطعاتی که قرار بود در این کنسرت اجرا شود اما به درخواست «اسفندیار منفرد زاده» از کنداکتور برنامه حذف شد. رضا یزدانی اعلام کرد من با این که تمرین نکردم اما اگر ارکستر بزند می خوانم. اما بهتر است به صحبت آقای منفرد زاده احترام بگذاریم و این قطعات را اجرا نکنیم. این کنسرت با تمام حواشی اش با تکرار مجدد قطعه «حکم» به پایان رسید.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q