۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 02:17 ب.ظ

دومین شب کنسرت چینی‌ها در تهرانپدیده‌های جوان موسیقی ایران معرفی شدند/ حضور پررنگ مقامات

پدیده‌های جوان موسیقی ایران معرفی شدند/ حضور پررنگ مقامات

نوای فارس :دومین شب کنسرت ارکستر فیلارمونیک چین و ارکستر سمفونیک تهران با اجرای قطعاتی متفاوت از آهنگسازان برجسته دنیای موسیقی کلاسیک در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب پرشوری را برای مخاطبان رقم زد.

به گزارش نوای فارس به نقل از خبرگزاری مهر، ارکستر سمفونیک تهران به مدیریت هنری و رهبری ارکستر علی رهبری و ارکستر فیلارمونیک چین به رهبری لونگ یو جمعه شب ۲۳ مرداد ماه در تالار وحدت، دومین کنسرت خود را در حالی برگزار کردند که حسن فریدون دستیار ارشد رییس جمهور، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پانگ سن سفیر چین در ایران و تعدادی از هنرمندان صاحب نام عرصه های مختلف موسیقی، تئاتر و سینما به عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند.

در بخش اول کنسرت که این بار ارکستر سمفونیک تهران آغازگر آن بود سوئیت سمفونیک «شهرزاد» اثر جاودان نیکلای ریمسکی کرساکف با رهبری ارکستر علی رهبری، کنسرت مایستری بردیا کیارس و حضور امیر باورچی به عنوان سولیست ویولن برای مخاطبان اجرا شد. «دریا و کشتی سندباد»، «داستان شاهزاده قلندر»، «عشق شاهزاده و شاهدخت جوان» و «جشن و سرور در جشنواره بغداد» از جمله موومان هایی بودند که در بخش اول اجرا شدند. در قسمت پایانی بخش اول قطعه « ای ایران» به مخاطبان ارائه شد که با استقبال نیز روبه رو شد.

علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران در بین اجرای بخش اول کنسرت خطاب به تماشاگران گفت: باعث افتخار ماست که شاهد برگزاری چنین کنسرتی در ایران با همکاری گروه چینی هستیم. به اعتقاد من اجرای چنین برنامه ای هم دارای ارزش فراوانی است و هم می تواند باعث خوشحالی ما باشد. به هر ترتیب این روزها حال من بسیار خوب است و در عالی ترین شرایط ممکن قرار دارم به طوری که وقتی همسر من از اتریش تماس می گیرد همواره به این موضوع  تاکید می کند که من چقدر صدای خوشحالی دارم.

این رهبر ارکستر با اشاره به حضور دو نوازنده نوجوان در بین اعضای گروه نوازندگان ارکستر سفونیک تهران گفت: همانطور که قبلا هم گفته بودم در ارکسترها به روی همه هنرمندان باز است و من امشب بسیار خوشحالم که دو پدیده نوازندگی در موسیقی را که یکی ۱۲ ساله و دیگری ۱۶ ساله است به شما معرفی کنم و بگویم ما در چنین کشوری که دارای غنی ترین استعدادهای موسیقایی است، زندگی می کنیم. امروز وقتی به ترکیب ارکستر نگاه می کنم، می بینم که از پیشکسوتی چون استاد پرویز بیات تا حضور این نوجوانان در ارکستر سمفونیک تهران وجود دارند و این مایه مباهات همه ما است که چنین شرایطی در ارکستر به وجود آمده است. ارکستر سمفونیک تهران هم اکنون در سطحی قرار دارد که می تواند در بسیاری از تالارهای معتبر، در اروپا اجرای کنسرت داشته باشد، این تلاش خود هنرمندان بوده که توانسته اند خود را به این سطح کیفی برسانند.

وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با اشاره به حضور استاد مصطفی کمال پورتراب در شب دوم کنسرت نیز توضیح داد: در این چهل سال که همه از من بی خبر بودند استاد پورتراب بود که می دانست من مشغول چه کاری هستم. برای من افتخاری مضاعف است که امشب برای دومین بار در خدمت او هستم  و وی شاهد این کنسرت مشترک است.

بردیا کیارس کنسرت مایستر ارکستر سمفونیک تهران هم در صحبت هایی کوتاه گفت: این برنامه ای که امشب می بینید حاصل تلاش شش ماهه آقای رهبری در ارکستر سمفونیک تهران است که همراه با سایر همکاران تلاش زیادی برای برگزاری آن کشید از این جهت همراه با اعضای گروه نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران تصمیم گرفتیم تا کیکی را برای این هنرمند تهیه کنیم و شیرینی آن را به وی تقدیم کنیم.

بعد از پایان بخش اول برنامه که با استقبال پرشور مخاطبان همراه بود، ارکستر فیلارمونیک چین به رهبری ارکستر لونگ یو سمفونی شماره ۹ آنتونین دوژاک را در چهار موومان آداجو- آلگرو مولتو، لارگو، مولتو ویواچه و آلگرو کن فواکو برای مخاطبان اجرا کرد. ضمن اینکه اجرای یک قطعه نزدیک به حال و هوای موسیقی ایرانی با عنوان هدیه نوازندگان چینی به مردم ایران از جمله بخش های دیگر کنسرت بود.

لونگ یو در پایان بخش دوم کنسرت در میان تشویق زیاد تماشاگران حاضر در سالن گفت: ما همچنان برای سفر به ایران هیجان زده ایم و امشب بسیار خوشحالیم که برای دومین شب پیاپی در تالار وحدت تهران کنسرت برگزار می کنیم. من می‌خواهم بگویم امشب یک هدیه برای مردم ایران داریم که یک قطعه چینی است و امیدواریم مورد قبول شما مخاطبان عزیز قرار گیرد. این هدیه ای از موسیقی چین به مردم ایران است.

در ادامه عکس های علی مجلسی از این کنسرت را ببینید:

منبع : گزارش متنی از خبرگزاری مهر / گزارش تصویری اختصاصی موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q