۱۴۰۳ سوم ارديبهشت - 12:57 ق.ظ

دوم شهريور ماه در تالار وحدتپرفورمنس «تهمورس و ما» برگزار شد

پرفورمنس «تهمورس و ما» برگزار شد

نوای فارس - پریا حیرتی: مدتی است که کنسرت های ایران به سمت نمایشی شدن پیش می رود. «تهمورس و ما» کنسرت پرفورمنسی بود که در شش پرده مختلف اجرا شد. 6 صحنه،6 چیدمان و 6 موضوع که باعث شده، این اجرا منحصر به فرد شود. دوشنبه 2 شهریور ماه، دومین اجرای این کنسرت در شرایطی اجرا شد که هم چنان نوازندگان و تماشاگران از صدای سالن رضایتی نداشتند.

«شب - وقتی تو در خوابی - طلوع - در آستانه»، «سمرقندهار»، «از ارس تا هامون - رخس باران»، «مطرب خوش نوا»، «مردی که نه می‌گفت»، «بال در بال» بر اساس اشعاری از ابوسعید ابوالخیر، مولانا، سیاوش کسرایی و ترانه‌های محلی بود که توسط گروه اجرا شد.

پرده‌ی اول: تهمورس پورناظری نقش اول این پرفورمنس روی مبلی نشسته و سه تار می زند. یک ظرف میوه در مقابلش است. نام این قطعه «شب» است و دکور آن مانند یک اتاق پذیرایی چیده شده بود. آباژور، کتابخانه، ساعت  و صندلی روی صحنه چیده شده اند. نوازندگان یک به یک و با برنامه ریزی روی صحنه می آیند و در پایان هم دیالوگ هایی بین خود رد و بدل می کنند و هم زمان دکور برای پرده دوم آماده می شود.
پرده دوم و سوم نیز با همین دکور اما با تغییر چیدمان صندلی ها اجرا شد تا نوبت به پرده چهارم و رقص سماع برسد. «امیرحسین حسنی‌نیا» در پرده چهارم و در اجرای قطعه «مطرب خوش‌نوا» رقص سماع را به نمایش گذاشت. تهمورس پورناظری در مرکز صحنه، سه تار می نواخت و نوازندگان در انتهای استیج،  وی را همراهی می کردند.  

پرده پنجم رقص چراغ های سفید پوش بود که نور آبی رنگی به آن می تابید و بخار ها و مه که نوازندگان را محو می کرد. «مردی که نه می‌گفت» در دکور آسمانی اجرا شد تا نوبت به اجرای پرده ششم برسد.
پرده ششم سایه های نوازنده ها روی پرده بود و «بال در بال» با تصویر و صدای پشت پرده ای برگزار شود.

رضا موسوی کارگردان هنری، توماج دانش‌بهزادی صحنه‌گردان، رضا حیدری طراح نور، حسین مقدم صدابردار و سیدمصطفی طباطبایی‌نسب دکوراتور، این کنسرت - پرفورمنس بودند. همچنین حسین رضایی‌نیا سازهای کوبه‌ای، تینا جامه‌گرمی ویلن و پیانو، نگار نوراد ویلنسل، آتنا اشتیاقی ویلنسل و کنترباس، آرین کشیشی گیتارباس و کنترباس، آرشاک ساهاکیان دودوک، کلارینت و سرنا نواختند.

بی شک برای اجرای این چنین پرفورمنسی تمرین های بسیاری توسط گروه انجام شده است اما مشکلات اگر چه کوچک باشند، می توانند تمام تلاش های شبانه روزی، تیم بزرگ را کم رنگ کند.

در ادامه عکس های شیرین رسام از این اجرا را ببینید:

منبع : موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q