۱۴۰۲ دوازدهم اسفند - 08:07 ق.ظ

گزارش از کنسرت شهرام و حافظ ناظریناگفته هایی که کنسرت شد

ناگفته هایی که کنسرت شد

نوای فارس-لی لا رضایی: شهرام و حافظ ناظری طی دوشب 12 و 13 شهریور ماه در سالن وزارت کشور به اجرای کنسرت جدید خود از پروژه سمفونی رومی با عنوان «ناگفته» پرداختند.

کنسرت سانس دوی جمعه شب سیزدهم، با نیم ساعت تاخیر در ساعت 22 آغاز شد. هنوز جمعیت جابه جا نشده بود که اعضای ارکستر روی سن آمدند و مورد تشویق قرار گرفتند. باورود حافظ ناظری روی سن، تشویق ها بیشتر شد که ورود شوالیه این تشویق ها را به اوج رساند و سالن یکپارچه تشویق حضاررا در خود داشت.

هنوز تشویق حضارادامه داشت که شوالیه پشت میکروفن قرار گرفت و شروع به صحبت کرد. وی ضمن خوش آمدگویی و خیرمقدم گفت: بسیار خوشحالیم که امشب در خدمت دوستان عزیز هستیم و سعادتی شد تا امشب در کنار شما کنسرتی را برگزار کنیم. امیدوارم شب خوب و خاطره انگیزی را در خدمت شما داشته باشیم. من زیاد درباره کارهاصحبت نمی کنم چون بخشی از آنها را در آلبوم «ناگفته» شنیده اید و فکر می کنم این کنسرت یکی از معدود برنامه های زنده موسیقایی باشد که با این ترکیب ارکستر روی صحنه می‌رود. امیدوارم اجرای امشب مورد قبول صاحب نظران قرار بگیرد و ما هم بتوانیم از نفس وموج انرژی شما، انرژی بگیریم و برای مدت ها این انرژی را برای ساخت و تولید کارهای آینده به کار ببریم.

شوالیه آواز ایران  ادامه داد: این استقبالی که طی روزهای گذشته از کنسرت «ناگفته» شده مایه دلگرمی ما هنرمندان و شاید هم تنها دلگرمی ما به جهت سال‌هایی که گذشت، باشد.این انرژی در تمام این ۳۷ سال با من بوده  که در خدمت هموطنان عزیزم بودم  و در کنار آنها با عشق آثاری را انجام دادم که همگی آنها با دست خودم بوده و از هیچ کس هم کمکی نگرفتم. من در این مدت به جهت حس خوبی که شما دوستداران موسیقی به من دادید موفق شدم بیش از ۵۰ اثر موسیقایی تولید کنم و در این مدت هم با پستی بلندی های زیادی روبه رو شدم که پیمودن راه را برای ما دشوار کرد.

ناظری افزود: حسی که همراهتان است به ما که سختی ها و پستی و بلندی های زیادی را طی کرده ایم، انرژی می دهد. خوشبختانه فضای موجود آن طور که حس می شود به سمت خوب بودن می رود. قبل از کنست به من گفتند وزیر راه به کنسرت آمده است و من گفتم مگر وزیر راه هم موسیقی دوست دارد؟ حضور حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اتفاق خوبی است وهمین که برخی از بزرگان دولت گاهی در کنسرت ها حضور پیدا می کنند نشان دهنده این است که راه موسیقی باز می‌شود و سختی‌ها دیگر به شدت قبل نیست. من درشهرستانها که می رفتم می دیدم هیچ استانداری به کنسرت نمی آید چون می ترسید میزش را ازدست بدهد. اماامشب حضورمعاون رییس جمهور و وزیرراه نشان دهنده این است که راه داردبازمی شود.

وی با تاکید بر اینکه موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی کلاسیک مقدس است ادامه داد: همین موسیقی وقتی با اشعار بزرگانی چون حافظ، فردوسی، مولانا و سعدی ترکیب شود شما می توانید بهترین و مقدس ترین موسیقی ها را تجربه کنید. حضور مسولان دولتی در کنسرت ها اتفاق خوبی است زیرا بیانگر این موضوع است که ترس از موسیقی به ویژه در طیف دولتی ها ریخته است .

پس از پایان این صحبتها، اولین قطعه باسازحافظ واوازشهرام ناظری همراه بود که در آن نوازندگی سازهای کوبه ای وافزودن آن ،شوروحال وصف‌ناپذیری حاکم بر سالن به چشم می خورد.

«مرامی بینی وهردم زیادت می کنی دردم‌» قطعه بعدی بود که همخوانی بانوان خواننده درآن مورد توجه قرارگرفت. درپایان این قطعه وی ازسکوت حاکم برسالن تشکرکرد وگفت:همین انرژی شماست که موجب ماندن وماندگاری ما درایران شده است.امیدوارم بتوانیم پاسخگوی محبت وانرژی شماباشیم. انگیزه و مشوق هنرمندان نسل من و نسل بعد از من همین دم ها و نفس های شماست که ما را به بودن و ماندن با وجود همه پستی و بلندی ها ترغیب کرده است

قطعه بعدی باتکنوازی پدرام فریوسفی وویلونش اعلام‌موجودیت کرد.«آتشی درنیستان» عنوان این قطعه بود که با تنظیم ارکسترال و جدید شکل دیگری به خود گفته بود.

ناظری بعد از اجرای دو قطعه، ضمن تقدیر از تماشاگران به جهت رعایت سکوت و ایجاد تمرکز به گروه نوازنده، گفت: تاثیر انرژی و تمرکز مطلق شما کاملا در بین گروه ما احساس می شود و این در حقیقت همان حس و موجی است که باعث عشق و ماندن ما در این مملکت می شود.

«نهان مکن» پس ازآن اجراشد و ناظری پشت بند آن اظهار داشت: بخش بعدی ازمثنوی معنوی ازمثنوی پیچ اجرامی کنیم . این قطعه در دستگاه افشاری خوانده می شود که در اصطلاح ادبی موسیقایی به قطعه «پیچ» معروف است که من و حافظ در این بخش به صورت سوال و جواب قطعات آوازی را تقدیم شما خواهیم کرد. در بخش بعدی کنسرت نیز قطعاتی منتخب از پروژه سمفونی رومی و آلبوم «ناگفته» برای شما عزیزان ارائه می شود که همه اشعار روی غزل های مولاناست وبعدمی رسیم به بخش اصلی نوگفته که برروی یکی ازغزلهای زیبای مولاست باعنوان بازآمدم که غزل آن راخواند ومردم تشویقش کردند.

«بشنو ازنی» قطعه بعدی بود. این قطعه باتکنوازی ویلن توسط میثم مروستی شروع شد. این قطعه همخوانی پدر و پسر با یکدیگر بود.

حافظ ناظری هم بعد از اجرای این بخش با حضار به صحبت پرداخت و رو به آنها گفت: باعث سعادت است که این فرصت بعد از ۱۵ سال دوباره برای من فراهم شد که در خدمت شما عزیزان باشم و از اینکه در این مدت از من حمایت کردید بسیار ممنونم. به هر ترتیب این ۱۵ سال برای من سال های خاصی بود اما بالاخره تمام شد و من برگشتم.

وی ادامه داد: طی مدتی هم که نبودم  اما از لطف شما بهره مند بودم. البته قرار بود امشب با بزرگان موسیقی دنیا در کنار شما باشم که این اتفاق نیفتاد . من معتقدم هر چیزی در این دنیا فقط نقطه منفی ندارد بلکه ویژگیهای مثبتی نز دارد و به نوعی می توانم بگویم این قسمت منفی ماجرا بود اما به جای این موضوع سعادت این را پیدا کردم که با گروهی از نوازندگان ایرانی آشنا شوم که به معنا و مفهوم واقعی کلمه معدن استعداد و خلاقیت هستند. این دوستان  نه تنها هیچ چیزی از نوازندگان جهانی کم ندارند بلکه در بسیاری از جهات بهتراز آنها هستند که من از آنها چیزهای زیادی آموختم. امیدوارم حمایت ها از موسیقی به گونه ای شود که این جوانهای عاشق موسیقی و با استعداد بتوانند دردنیا مطرح شوند.

 سپس ادامه برنامه اجرا شدو پس از آن شهرام ناظری باقرارگرفتن پشت میکروفن گفت: جا دارد برای استادمان محمدرضا شجریان نیز در این شب دعا کنیم . همانظور که می دانیم ایشان در بیمارستان بستری هستند. امثال محمدرضا شجریان در موسیقی ایرانی به قدری کم هستند که باید قدردان تک تک آنها باشیم و قدر حضور آنها را بدانیم. بنده به سهم خود برای این استاد مسلم موسیقی ایرانی آرزوی سلامتی و طول عمر دارم و امیدوارم هرچه زودتر سلامتی کامل خود را به دست بیاورند.

وی دربخش دیگری از صحبتهای خود اظهار داشت: درست است که سالن وزارت کشور سالن بدی نیست ولی از کیفیت صدادهی و آکوستیک خوبی برخوردار نیست. به نظر من صدابرداران این سالن معجزه می کنند که همین صدا را به ما می دهند. به طور حتم اگر شرایط صدای این تالار که قطعا ویژه برگزاری کنسرت نیست از آکوستیک بهتری برخوردار بود کیفیت صدا و اجرای کنسرت نیز زمین تا آسمان فرق می کرد.

در بخش اول این کنسرت صلح اتمی، ساز آواز، نهان مکن، بداهه نوازی، «مرا می بینی و هر دم...» و مثنوی خوانی و در بخش دوم کنسرت قطعاتی از آلبوم «ناگفته» اجرا شد و دراجرای تمامی قطعات سکوت مطلق در سالن حاکم بود.

پدرام فریوسفی ویولن، بابک غسالی عود، میثم مروستی ویولا، آتنا اشتیاق ویولنسل، فرهاد صفری زروان و کارنگ (ساز ابداعی)، شهریار نظری بم باژ (ساز ابداعی) در این کنسرت حضور داشتند و گروه کر این ارکستر را مهرناز شاه محمدی، شیوا سروش و الهه حیدری تشکیل می دادند.

این کنسرت در روزهای 12 و 13 شهریور ماه و هرشب طی دوسانس توسط موسسه «آوای هنر» برگزار شد.

در ادامه عکس های علی مجلسی از این کنسرت را ببینید:

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q