۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 09:37 ق.ظ

گزارش کامل از نشست خبری و رونمایی از آلبوم «در شب گیسوان تو»

گزارش کامل از نشست خبری و رونمایی از آلبوم «در شب گیسوان تو»

نوای فارس- مریم خوشرنگ: در آخرین هفته از گرم ترین فصل سال 94، شنبه 28 شهریور، نشست خبری و رونمایی از آلبوم پرحاشیه ترین خواننده سنتی، در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. نشست خبری و رونمایی از آلبوم «در شب گیسوان تو» بعد از نیم ساعت تاخیر، با حضور پرواز همای آغاز شد.

وی بعد از جابجا شدن در جایگاه خود و احوالپرسی با حاضران گفت: سعی کردیم نشست به صورتی خصوصی و البته صمیمی برگزار شود تا دوباره حاشیه ای قبل از کنسرت ایجاد نشود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه انتشار این آلبوم می تواند مقدمه ای برای برگزاری کنسرت تان در تهران باشد، اینگونه توضیح داد: کنسرت قبلی من به دستور قضایی و به دلیل سوتفاهم هایی که پیش آمده بود، لغو شد و البته من هم به نظر مسوولین احترام گذاشتم و دوست داشتم فضا آرام شود. امیدوارم که در هفته دوم مهرماه روی صحنه باشم.

همچین پرواز همای درباره فضا و ساختار تولید این اثر گفت: تمام این قطعات در ایران تهیه و ضبط شده است. تمام کارهای من در ایران ضبط شدند. بعد از لغو کنسرت، به سرعت به جمع آوری این آلبوم پرداختم. دو قطعه در این آلبوم از کارهای قبلی بنده است که اجرا شده و یکی از اشعار اخوان ثالث و همچنین فاضل نظری و استاد ابتهاج که اشعار «در شب گیسوان تو» را تشکیل می دهند. ضمن اینکه شعر پنج قطعه را خودم سرودم. آهنگسازی و تنظیم کلیه قطعات نیز برعهده خودم بوده و البته آرش عادل پور نیز کار ضبط را انجام داده است.

وی درباره برگزاری کنسرت در شهرستان ها نیز گفت: اگر بتوانیم در تهران روی صحنه برویم، به طور حتم مثل بقیه دوستان نیز در شهرستان ها کنسرت خواهیم داشت.

درحالی که فضای نشست به شکلی خاص، به سمت و سوی تنش می رفت، خبرنگار دیگری از پرواز همای پرسید: درکارهای قبلی شما که اجرا کردید، اشعاری خوانده شده که برای مردم جذاب بوده. کارهایی که فضای سیاسی و اجتماعی داشته. آیا در کارهای جدید نیز به این دست از کارها پرداخته اید؟ وی در پاسخ به این سوال اینطور توضیح داد: من آدم سیاسی نیستم. در زمانی هم که آن شعر را خواندم بحث سیاسی نبود، اما بستر جامعه طوری بود که می شد از آن شعر، سوژه های مختلفی را برداشت کرد. وی در ادامه گفت: در آن زمان حاشیه های بسیاری برای من درست شد از جمله اینکه در ایران زندگی نمی کنم و ... در حالی که در ایران زندگی می کنم، فرزندم در ایران درس می خواند، کارهای موسیقایی ام را در ایران ضبط کرده ام. تمام این بحث ها و حاشیه ها به جهت مهیا بودن همان بستری ست که به آن اشاره کردم.

وی در ادامه، در مورد اشعار خود توضیح داد: نگاه من به بعضی از واژه ها، همان نگاهی ست که اساتید و شاعران ایران سرزمین در گذشته به آنها داشته اند. من به سراغ الکل و ... نرفتم، از می و مستانه گی گفتم، همانطور که شاعران در قرن ها و زمان های مختلف از آن سروده اند. متاسفانه در یک دوره ای، موجی به راه افتاد و تعدادی سوار براین موج بودند و چند نفری هم غرق شدند، که یکی از آنها من بودم.

پرواز همای به لغو کنسرت اخیر خود و بحث ها و حاشیه های آن اشاره کرد و گفت: بحث لغو کنسرت من تا ریاست جمهوری هم رسید اما تعدادی که کنسرت های شان به دلایل مختلف مثل عدم فروش بلیط لغو شد نیز، شروع به بحث، گله گذاری و زبان درازی کردند که تنها به ضرر من تمام شد. به دلیل اینکه در این مواقع آسیب بیشتر، متوجه کسی می شود که لبه تیغ راه می رود. وی در ادامه گفت: متاسفانه یکی از رسانه ها تهمت زد و کنسرت لغو شد.

این خواننده پرحاشیه در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه کارهای قبلی پرواز همای در این اثر نیست، می تواند مبنی بر توبه باشد، گفت: من همان چیزهایی را خواندم که دیگران خواندند. ولی به دلایلی حساسیت روی من بیشتر بود. هرکسی که مورد استقبال قرار بگیرد، طبیعی ست در معرض دید بیشتری هم باشد. ضمن اینکه کارهایی را که در زمان های قبل اجرا کردم، شاید هیچ وقت دیگر مورد تایید من نباشند. من چند سال بزرگ تر شدم، پخته تر شدم، مطالعه ام بیشتر شده است. این در تمام موارد زندگی همه ما صدق می کند. هر چقدر بزرگ تر می شویم و سن مان بالاتر می رود، دیدگاه مان نسبت به اطراف و مسایل دوروبرمان تغییر خواهد کرد. من بعضی از شعرها را نباید می خواندم، وگرنه خواننده ای دور از حاشیه بودم که سرم گرم کارهای خودش بوده است.

وی همچنین در رابطه با فضای کارهای خود گفت: نفس کار من باید از ابتدا مورد بررسی قرار بگیرد. سبک و کارهای من بر اساس موسیقی با اشعار و آوازهای ساده بدون تحریر که اعتقادی به آنها در کار خودم ندارم، بنا شده است. همین باعث برقراری ارتباط سریع با مخاطبان موسیقی ست. یک اثر موسیقایی باید روی مخاطب تاثیرگذار باشد و طعم موسیقایی داشته باشد. حالا در هر فضا و سبکی و همچنین پیرو هر استادی که کار ساخته شود، باید روی مخاطب موسیقی اثر بگذارد. من توانستم با دیدگاه موسیقایی خودم این تاثیر را داشته باشم.

در ادامه این نشست، پرواز همای در رابطه با انتشار قطعه «شهدای گمنام»، اینطور توضیح داد: متاسفانه بعد از پخش این قطعه خیلی ها از جمله یکی از رسانه ها دچار سوتفاهم شدند و گفتند که من از نام شریف شهدای گمنام سواستفاده کرده ام و خیلی ناسزا شنیدم. من نمی خواستم این قطعه در آن زمان پخش شود. اما پنج سال پیش دو شهید گمنام سهم روستای ما بود و من تا قبل از آن انسی با شهدای گمنام نداشتم. شهید و قداست آن برای من قابل اهمیت بود اما هیچ وقت وارد جزییات این بحث نشده بودم. شخصی به من گفت اینجا قرار است جایگاهی برای این دوشهید گمنام ساخته شود. باید کمک کنید. گفتم، شهید گمنام چیست و همان شخص از من خواست بروم و مراسم را از نزدیک ببینم. وقتی دیدم تعدادی استخوان و لباس های آنها در یک جعبه بسته بندی شده که هیچ کسی آنها را نمی شناسد و هزاران نفر در مراسم شرکت کردند بدون آنکه آنها را بشناسند، به شدت تحت تاثیر قرار گرفتم و فکرم، مشغول این موضوع شد. و نگاهم نسبت به شهید تغییر کرد. همان شب شعر و موسیقی ای را در رابطه با شهدای گمنام ساختم. باید به این نکته اشاره کنم، کسانی که بنده را می شناسند، می دانند من فردی ناسیونالیست هستم. معروف ترین قطعه ای که من اجرا کردم «سرزمین بی کران» است که بدون قید و شرط در تمام کنسرت های خودم اجرا کردم. من اطمینان دارم کسی که قطعه «شهدای گمنام» را شنیده باشد، محال است چنین قضاوتی بر من داشته باشد. اطمینان دارم کسی که آن نقد را برای من نوشته، کار را گوش نکرده است. ضمن اینکه بعد از ساخت آن با خودم عهد کردم که در هر اجرا، «شهدای گمنام» را مثل «سرمزین بی کران» بخوانم.

او در رابطه با پخش صدا و موسیقی اش از رادیو و تلویزیون گفت: ببینید رادیو و تلویزیون یعنی یک رسانه ملی و هر خواننده ای دوست دارد صدا و موسیقی اش از رسانه ملی کشورش پخش و شنیده شود. هرچند صدای من به غیر از شبکه رشت، گاهی برای مثال روی گلاب ربیع در تیزرهای تبلیغاتی اش شنیده می شود. بله من هم دوست دارم موسیقی ام پخش شود و صدای من هم از این رسانه شنیده شود.

پرواز همای در پایان از اصحاب رسانه خواست، کمک کنند حاشیه ها از بین برود تا موسیقی سنتی از شیبی که دچار آن شده، رها شود. متاسفانه موسیقی سنتی در حال از دست رفتن و ریزش مخاطب است.

منبع : موسیقی فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q