۱۴۰۳ چهارم ارديبهشت - 01:30 ق.ظ

چهارمین جلسه کارگاه ترانه در کانون ادبیات ایران برگزار شد

چهارمین جلسه کارگاه ترانه در کانون ادبیات ایران برگزار شد

نوای فارس – مهرنوش قضاوتی: چهارمین جلسه کارگاه ترانه در کانون ادبیات ایران، واقع در خیابان مفتح مثل هر یکشنبه این بار در تاریخ 26 مهرماه ساعت 17برگزار شد.

آرش افشار، مدرس و مجری برنامه، اولین نفری بود که قبل از رسیدن کارشناسان وارد سالن اجتماعات شد. او پس از سلام و احوال پرسی با حاضران، خواست تا اگر سوالی از جلسات قبل دارند، بپرسند.

چند نفری که برای نخستین بار در این جلسات حضور پیدا می کردند، سوالاتی درباره روند جلسات و موضوع های مطرح شده درجلسه گذشته پرسیدند. وی باحوصله و صبوری به مبحث ریتم و روی ریتم نویسی، موضوع جلسه قبل که مرتبط با مبحث امروز بود، پرداخت.

او همچنین اضافه کرد که مباحث جلسات قبل به صورت پی دی اف وجود دارد. در کانال تلگرام کارگاه ترانه برای دوستان علاقه مند، پس از او مهدی حسنی، از کارشناسان این دوره مقدماتی، پشت میزی که روی سن قرار داشت، نشست. او پس از عذرخواهی بابت تاخیرش به این جلسه از کارگاه پرداخت.

علاقه مندان ترانه هم با مطرح کردن سوالاتی به باز شدن بیشتر موضوع کمک می کردند و با به چالش کشیدن مبحث دریادگیری حاضران نقش بسزایی ایفا می کردند.

میثم یوسفی، حسین غیاثی، سیامک عباسی، از مهمانان ویژه این روز بودند که در نیمه دوم برنامه در سالن حاضر شدند.

سیامک عباسی بعد از مهدی حسنی، پشت میز قرار گرفت. وی ابتدا وجود چنین کارگاهی را تحسین کرد ودر ادامه گفت:اختلاف هایی بین اساتید وجود دارد که در آنها اشتراکاتی هم می‌توان پیدا کرد. یک هنرجو باید بشنود و یادبگیرد. درست است که هر کسی راه و روش خاص خودش را دارد ولی باید یکدیگر را نقد کنیم و درباره اختلاف هایمان بحث کنیم تا به وحدت و نکات جدید برسیم.

او همچنین درباره مولف شدن، نظر خود را مطرح کردوگفت : باید در هر زمینه ای مولف شویم و برای ان وقت کافی بگذاریم. فرقی نمی کند آهنگسازی باشد، صدابرداری یا ترانه سرایی. اگر هر 4حوزه را انتخاب می‌کنیم، باید همه را موازی با هم پیش ببریم. کمترین فایده مولف شدن اشراف کامل به کار است.

ادغام فکرها برای تعالی یک اثر می تواند مفید باشد اما اگر یک فکر منسجم پشت اثری باشد، آن وقت طعم اثر مشخص می‌شود و می توان گفت آن اثر امضا دارد.

او بابک بیات را در این زمینه مثال زد.

عباسی به عنوان سخن پایانی گفت: شنونده های موسیقی دچار سکون شده اند.اما باید ریسک کرد و کارهایی با ریتم هایی که کمتر استفاده شده اند، تولید کرد.همیشه کسی اولین بوده است. وی. آرش افشار در انتها دیگر مهمانان را معرفی کرد و گفت در جلسات آینده از حضور آنها بهره بیشتری خواهیم برد

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q