۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 08:34 ق.ظ

انتشار فیلمی از جیم موریسون و گروه دورز بعد از 46 سال

انتشار فیلمی از جیم موریسون و گروه دورز بعد از 46 سال

نوای فارس-عاطفه بزرگ نیا: فیلم مستند «ضیافت یاران» از جیم موریسون و گروه دورز چهل و شش سال بعد از ساخت آن، نوامبر امسال در سراسر جهان پخش می‌شود.

«ضیافت یاران» (Feast of Friends) نخستین و تنها فیلمی است که گروه دورز (The Doors) درباره گروه ساخته است.

این فیلم مستند در سال 1968 به کارگردانی پل فرارا و با نقش‌آفرینی جیم موریسون بنیانگذار گروه دورز و سه عضو دیگر گروه همزمان با برگزاری تور تابستانی گروه فیلمبرداری شد.

در آن زمان به علت برخی مشکلات حقوقی، موریسون از انتشار فیلم جلوگیری به عمل آمد. او مدتی بعد به فرانسه نقل مکان کرد و فیلم را با خود به آنجا برد. مرگ ناگهانی و تراژیک موریسون در 1971 این فیلم را به مدت نیم قرن در محاق فرو برد.

نسخه جدید فیلم «ضیافت یاران» که به صورت دی‌وی‌دی و بلوری منتشر می‌شود، همراه با فیلمی از ضبط ترانه «کودک وحشی» در استودیو و نیز اجرای تک‌نوازی رابی کریگر گیتاریست گروه دورز است.

این پکیج همچنین شامل یک مستند بریتانیایی درباره گروه به نام The Doors Are Open که در 1968 ساخته شده، همچنین فیلم یکی از کنسرت‌های گروه به همراه مصاحبه با اعضای گروه دورز است.

 جیم موریسون در ۸ دسامبر ۱۹۴۳ در فلوریدای آمریکا متولد شد. او یکی از اسطوره‌های موسیقی راک اند رول بود. موریسون ابتدا در رشته سینما و تئاتر تحصیل کرد اما آن را به دلیل عشق بی‌حد خود به موسیقی کنار گذاشت. او روحیه‌ای شوریده داشت و موسیقی را در حکم «شورش بیرون برای آرامش درون» می‌دید.

 او در سال 1965 به همراه ری مانزارك گروه دورز را تشکیل داد. سپس دو عضو دیگر گروه، رابی كریگر، گیتاریست و جان دنزمور، درامر به آنها پیوستند. موریسون خواننده و شاعر گروه بود كه تحت تأثیر نیچه، ویلیام بلیك و رمبو شعر می‌گفت.

اشعار او عمدتاً درباره‌ی وجود و ازخودبیگانگی بود. دیری نگذشت که دورز به سبب روحیه شورشی جیم موریسون که در ترانه‌هایش هویدا بود به شهرت جهانی رسید.

مجله معروف «وُگ» درباره جیم موریسون نوشت: موریسون چنان اشعار خود را می‌نویسد که گویی ادگار آلن پو در جسم یک هیپی حلول کرده است!

از اشعار معروف او می‌توان به «The Lords & The New Creaturs » و« An American Prayer » اشاره کرد.

 آخرین کنسرت گروه، ۱۲ دسامبر ۱۹۷۰ در نیو اورلئانز اجرا شد و پس از آن جیم موریسون به پاریس نقل مکان کرد.

او یک سال بعد در 28 سالگی به علت ایست قلبی در پاریس جان سپرد و پیکرش در گورستان پرلاشز پاریس به خاک سپرده شد.

جیم موریسون که خواننده شورشی موسیقی راک لقب گرفته است بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن هنوز از محبوبیت فراوانی در میان مردم خصوصا جوانان برخوردار است. روزانه صدها نفر به دیدار آرامگاه او در پرلاشز می‌روند. مجله رولینگ استونز در رده‌بندی 100 خواننده برتر تمام تاریخ جایگاه ۴۷اُم را به جیم موریسون اختصاص داده‌ است.

اولیور استون در سال ۱۹۹۱ فیلمی با نام The Doors ساخت که در آن به تاریخچه این گروه پرداخته و مرکز فیلم را شخصیت جیم موریسون قرار داد. در این فیلم وال کیلمر نقش جیم موریسون را ایفا کرد. نام گروه برگرفته از عنوان یکی از کتاب‌های آلدوس هاکسلی به نام «درهایی به روی ادراک» (The Doors of perception) بود.

منبع : رولینگ استون
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q