۱۴۰۳ چهارم ارديبهشت - 02:51 ق.ظ

تغییراتی بنیادی در جشنواره سی و یکم موسیقی از حضور برنامه گذران معتبر جهانی تا اضافه شدن جایزه

از حضور برنامه گذران معتبر جهانی تا اضافه شدن جایزه

نوای فارس پریا حیرتی: آیین گشایش سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر، جمعه 27 آذر ماه در تالار وحدت و با عبور هنرمندان از روی فرش قرمز برگزار شد.

این برنامه با یک ساعت تاخیر آغاز شد و اجرایش بر عهده «احسان کرمی» بود. شلوغی و ازدحام جمعیت باعث کمی اختلال در آغاز برنامه شد. شهرداد روحانی آهنگساز و موسیقی دان بین المللی آغازگر آیین گشایش جشنواره موسیقی فجر بود. «سرزمین مادری» قطعه ای بود که روحانی با پیانو نواخت.

در ادامه احسان کرمی درباره جشنواره سی و یکم توضیحاتی داد که از جمله آن اضافه شدن بخش «جایزه برای تولیدات سالانه کشور» به جشنواره امسال بود. بعد از صحبت های اولیه احسان کرمی،  دو ویدیو پخش شد. ابتدا  معرفی تغییرات ساختاری جشنواره سی و یکم موسیقی فجر و دیگری پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در مراسم حضور نداشت.

در ویدیو کلیپ اول عنوان شد: سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر از ۲۱ بهمن تا اول اسفند ماه برگزار می شود که با توجه به اهمیت و ظرفیت‌های این رویداد، با بهره گیری از تجربیات ارزشمند سه دهه گذشته تغییراتی در ساختار داشته است. این تغییرات برای ارتقای جشنواره موسیقی فجر به عنوان یک رویداد ملی و بین‌المللی، معرفی و گسترش فرهنگ ایران در داخل و خارج از مرزهای کشور و همچنین حمایت و بسترسازی برای رشد کمی و کیفی موسیقی کشور انجام شده است. از جمله این تغییرات می توان به اضافه شدن بخش جایزه به جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد. این تصمیم به منظور ارزیابی گسترده و دقیق سالانه تولیدات موسیقی کشور، حمایت رسمی از آثار و تولیدات کیفی و شاخص موسیقی و همچنین اعطای امکانات ویژه به پدید آورندگان آثار برگزیده اتخاذ و همچنین تلاش شده است تا امکان ایجاد ارتباط فرهنگی و هنری دو سویه با دعوت از هنرمندان و مدیران هنری معتبر بین المللی جهت حضور در جشنواره انجام شود تا شرایط لازم برای گردهمایی و تعامل آنها با هنرمندان  ایرانی شکل گرفته و هدف دیپلماسی فرهنگی محقق شود.

 اجراهای ویژه توسط گروه ها و هنرمندان خارج از جشنواره برای مدیران سالن ها ، فستیوال ها و برنامه گذران معتبر جهانی به منظور معرفی هنرمندان برجسته و مستعد موسیقی ایران و بستر سازی جهت حضور آنان در عرصه های جهانی تلاش دیگری عنوان شد که در این  دوره انجام می شود. همچنین اجراهایی از استعدادهای جوان در کنار کنسرت های هنرمندان بزرگ و پرمخاطب از دیگر برنامه های جشنواره امسال عنوان شد. در این کلیپ مسئولان جشنواره ایجاد انگیزه برای حضور و فعالیت گسترده هنرمندان و مخاطبان موسیقی و استمرار اثرگذاری جشنواره در طول سال را از دیگر اهداف این دوره دانستند.

در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر جوایز به سه بخش اصلی آلبوم ها ، کنسرتها و بخش جانبی تقسیم می شوند در این میان در نخستین سال با توجه به محدودیتهای زمانی ، داوری تنها در بخش آلبوم ها انجام می شود و آثار در تمامی شاخه های موسیقی مورد داوری قرار می گیرد.در این بخش در هر دوره کلیه آثار منتشر شده از مهرماه سال گذشته تا مهرماه همان سال مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند اما در سال اول به عنوان نخستین سال افزودن این بخش به جشنواره ، آلبوم هایی که از مهرماه 92 تا مهرماه 94 تولید شده اند بررسی خواهند شد. همچنین آلبوم باکلام، بی کلام، آهنگ با کلام و بی کلام، خواننده ،آهنگساز ،تنظیم کننده ، تکنواز، اولین اثر، ترانه سرا و ملودی پرداز مورد ارزیابی هیات داوران قرار می گیرد.

 ویدیو دوم نیز صحبت های علی مرادخانی بودکه به شرح زیر است:

بسیار خرسندم که در مراسم رونمایی یک جشنواره‌ بزرگ ملی در خدمت شما هستم. سی وریکمین جشنواره‌ موسیقی فجر در حالی از امروز فعالیت‌های اجرایی خود را شروع می‌کند که مقدمات آن از مدت‌ها قبل آغاز شده است. من از این فرصت استفاده کرده و از تمامی فعالان جشنواره به خصوص مدیر و دبیر محترم که ماه‌ها برای رقم زدن این رخداد تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم. جشنواره در سال جاری نگرش خود را تا حدودی تغییر داده است، البته این به معنای نادیده گرفتن زحمات بسیاری که برای این رخداد ملی کشیده شده است، نیست. من ۱۴ سال جشنواره‌‌ موسیقی فجر را اداره کردم و در خدمت هنرمندان عزیز بودم. در آن سال‌ها جشنواره توانست از یک حالت کلی به جشنواره‌ تخصصی بدل شود و از دل آن چندین رخداد موسیقایی مثل جشنواره‌ نواحی، بانوان، جوان و غیره بیرون آمد اما امسال جشنواره به طور مشخص نگاه خاصی دنبال می‌کند و به تخصصی‌‌تر شدن فعالیت‌هایش می‌اندیشد. از همین روی جشنواره‌‌ی سی و یکم می‌تواند نقطه‌ عطفی برای جشنواره‌های موسیقی فجر باشد.

امسال تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم که تا حد امکان تصدی‌گری دولت را کم کرده و مجموعه‌ دولت تنها به عنوان حمایت‌کننده و حامی حاضر باشد؛ اتفاقی که امیدواریم در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و حامیانِ غیردولتی در آن حضوری فعال داشته باشند تا جشنواره بیش از پیش پررونق باشد و دولت به جای مدیریت هزینه، جای خود را به مدیریت در حوز‌ه‌های مختلف بدهد. البته بدون شک رسیدن به این مرحله، کار سختی است و ممکن است نظریات مختلفی درباره‌ آن وجود داشته باشد. برای مثال بسیاری بر این باورند که باید تمام اتفاقات جشنواره‌ی موسیقی فجر توسط دولت انجام شود؛ اتفاقی که تاکنون و تا حدی امسال نیز وجود داشته است. به هر روی صرف‌نظر از این ماجرا، مهم این است که بتوانیم جشنواره‌‌ای را برگزار کنیم که با استقبال خود مردم بتواند روی پای خود بایستد و با کمترین حمایت‌های مالی و بیشترین حمایت‌های سیاسی و اجتماعی دولت برگزار شود.

خوشبختانه جشنواره‌ امسال توانسته است در حوزه‌ بین‌الملل فعالیت‌های خوبی داشته باشد و به همین خاطر امیدوارم حضور هنرمندان کشورهای مختلف و ایران فرهنگی بتواند سرآغاز گفت‌وگوها و مبادلات فرهنگی بسیاری باشد و سیاست
«دیپلماسی فرهنگی» دولت محترم نیز محقق شود. امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که تمام کسانی که دست‌اندرکاران حوزه‌های مختلف موسیقی هستند با وحدت و همدلی و نگرش‌های دلسوزانه خود فضا را به گونه‌ای رقم زنند که از جشنواره‌ سی‌ویکم به عنوان جشنواره‌ای موفق و یک اتفاق مهم یاد شود و برای آیندگان هم راه‌های خوبی گسترده شود.

در پایان بار دیگر امیدوارم جشنواره‌ی سی‌ویکم بتواند برای امروز و آینده‌ی ما یک جشنواره‌ موفق و دانش‌نامه‌ای باشد که در آینده امکانات معرفتی و نقاط مهمی از آن استخراج شود.

بعد از پخش ویدیو ها، فرزاد طالبی سرپرست دفتر موسیقی به پشت تریبون آمد و ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره گفت: با وجود اینکه جشنواره سی ویکم موسیقی فجر توسط دفتر موسیقی اداره نمی شود اما از ابتدا تا انتها همراه دوستان خواهیم بود و هر کمکی از دستمان بربیاد کوتاهی نمی کنیم. کمک های دولت به جشنواره موسیقی نسبت به دوره قبل تغییری نکرده است اما برنامه ها با کیفیت برگزار خواهد شد. بخش جایزه هم به این دوره اضافه شده که همیشه جای آن خالی بود. دیپلماسی فرهنگی امروز یک امر مهم است که باید در جای جای فعالیت های فرهنگی خودش را نشان دهد. در این دوره جشنواره نیز سعی شده نگاه ویژه ای به دیپلماسی فرهنگی شود.

با اتمام سخنان طالبی، گروه های بین الملل حاضر در جشنواره سی و یکم معرفی شدند که به شرح زیر است:

شجاعت حسین خان سی تار نواز بزرگ هندوستان، ششانک سوبو نوازنده فلوت بادی از هندوستان، آنتونیوری از اسپانیا، گروه بدخشان از تاجیکستان، آرزو علی آوا، آلدو رومان نوازنده درامز از فرانسه، فیض علی فیض قوال پاکستانی، کمانه از پرتغال، ژیوان گاسپاریان و سهراب پورناظری، دالیبور کاروا نوازنده ویلن از اسلواکی، بارتومی بیت من نوازنده ویلنسل از اتریش، اکبر خمیسو خان، انزو فاواتا از ایتالیا

در ادامه برنامه «محمد علیزاده» از خوانندگان نام آشنا موسیقی پاپ به همراه ارکسترش قطعه ای را اجرا کرد تا نوبت به صحبت های حسن ریاحی دبیر جشنواره موسیقی فجر برسد. حسن ریاحی گفت: وقتی اولین جلسات این دوره از جشنواره را برگزار کردیم قرار بر این شد که بعد از سی سال تحولات عمده ای را در ساختار جشنواره ایجاد کنیم. در همین زمان جناب نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی طرحی را مطرح کرد که خیلی از این طرح خوشم آمد و بنا بر این شد که ما این طرح را در این دوره از جشنواره پیاده کنیم. در این دوره بخش رقابتی جشنواره حذف شده و یک بخش جایزه وارد جشنواره شده اما به طور کلی درباره ساختار جشنواره می توانم توضیح بدهم که با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته تمرکز این دوره در بخش بین‌الملل اغلب در حوزه کشورهای منطقه بوده و شما می بینید که گروه های خوبی در این دوره حضور دارند به هر ترتیب من از همه دوستان ستاد جشنواره به ویژه جناب نوربخش تشکر ویژه ای دارم که طی این مدت زحمات فراوانی را متقبل شدند

بعد از سخنان دکتر ریاحی ویدیو معرفی گروه های ایرانی حاضر در جشنواره پخش شد که به خاطر زمان کم برای تدوین، بعضی از گروه ها معرفی نشدند. اردشیر کامکار، بهداد بابایی، هنگامه اخوان، شهرداد روحانی، مسعود شعاری، کریستف رضاعی، نجمه تجدد با گروه موسیقی ملی، لوریس چکناوریان به عنوان رهبر مهمان ارکستر ملی، کیوان ساکت، سالار عقیلی، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری، گروه کامکارها، گروه مهر نوا با هنرمندی پری زنگنه، اردوان کامکار، رافائل میناسکانیان، ماسیس هاراکلیان، تینا جامه گرمی، گروه نوازی کمانچه نوید دهقان، گروه مازرون مازندران، گروه آوای موج بوشهر، گروه آوای سرنا لرستان، گروه گیل و آمارد گیلان، گروه گردون آزاد میرزاپور، گروه دالغا آذربایجان، گروه بلوچ نسب بلوچستان، بابک صفرنژاد، آرین کشیشی، ارکستر پارس ناصر نظر، شهریار مسرور، رامین بهنا و ... از جمله این افراد هستند.

اردوان کامکار نوازنده دیگری بود که با سنتور خود به روی صحنه آمد و اجرایش را به «پرویز مشکاتیان» تقدیم کرد.

گروه های پاپ حاضر در جشنواره امسال در ویدیو این بخش از برنامه معرفی شدند که به شرح زیر است:

پالت، کامنت، چارتار، داماهی، تندر، بمرانی ،ماکان اشگواری، سیروان خسروی، احسان خواجه امیری، مازیار فلاحی، محمد علیزاده، محسن یگانه، گروه سون

حمیدرضا نوربخش مدیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گفت: امیدوارم این دوره از جشنواره آغازی برای تعالی و حرکت رو به جلو این رویداد مهم هنری در کشورمان باشد. ما ضمن قدردانی از زحمات دوستان در سی سال گذشته، اعتقاد داریم آنچه آنها انجام داده اند تجربه بی نظیری را مقابل دیدگان ما قرار داده است. به ویژه از حسن ریاحی که حضورشان موجب دلگرمی است تشکر داریم که در این مدت که ایشان هدایت جشنواره را بر عهده داشتند، اتفاقات خوبی رخ داد. خوشحالیم که امسال کنار ایشان حضور داریم و به وجود ایشان پشت‌گرم هستیم.

بخش پایانی آیین گشایش جشنواره موسیقی فجر بر عهده گروه پالت بود.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q