۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 06:33 ق.ظ

در نشست خبری کنسرت حامی عنوان شدحامی: خواستم صدای گویای هنرمندان بی صدا باشم

حامی: خواستم صدای گویای هنرمندان بی صدا باشم

نوای فارس – پریا حیرتی: یکشنبه 6 دی ماه، نشست خبری کنسرت 8 دی ماه حامی بعد از 5 سال سکوت در خانه هنرمندان با حضور حامی، بابک صحرایی(ترانه سرا)، رضا تاجبخش(سرپرست ارکستر)، محمدرضا عقیلی(رهبر ارکستر و تنظیم کننده قطعات)، میثم دهقان(مدیر برنامه) و رضا نوری و رضا شیرازی(تهیه کنندگان) برگزار شد.

بابک صحرایی در ابتدای نشست ضمن خوش آمد گویی به اهالی رسانه گفت: بدون اهالی رسانه هیچ جریان هنری به سرانجام نمی رسد، هنر امروز به شدت به رسانه احتیاج دارد و البته رسانه ای که به رشد کمک می کند. حامی بعد از 5 سال قرار است روی صحنه برود. این 5 سال به درخواست حامی نبوده و هیچ هنرمندی خودش نمی خواهد از صحنه به دور باشد. حامی به اجبار 5 سال از خانه خودش دور بود و این نشست به بهانه کنسرت او بعد از 5 سال سکوت است.

بعد از صحبت های بابک صحرایی نوبت به پرسش و پاسخ خبرنگاران رسید:

حامی در پاسخ به سوال خبرنگار نوای فارس مبنی بر این که توقع این استقبال را داشته یا خیر گفت: بعد از انتشار خبر بیماریم، در ابتدا بسیار ناراحت شدم که چرا چنین خبری در مطبوعات منتشر می شود. اما بعدها که مطالعاتی را در این زمینه انجام دادم متوجه شدم که برای تمامی هنرمندان ممکن است چنین اتفاقاتی به وجود بیاید. بعد از بیماری که من به آن مبتلا شده بودم، دیگر از خواندن نا امید بودم و پزشکان هم تصور نمی کردندکه من بتوانم دوباره بخوانم. اما به مرور زمان فهمیدم که مشکل من بیشتر روانی است تا فیزیکی. با حمایت های میثم دهقان، بابک صحرایی و رضا تاجبخش مجدد سر پا شدم. بسیاری از نزدیکانم وقتی فهمیدند که نمی توانم بخوانم من را ترک کردند. بعد از انتشار قطعه «از تو هیچ وقت نمیرنجم» که بعد از  سال سکوت منتشر شدف متوجه شدم طرفداران من رشد صعودی داشتند و استقبال بی نظیر بود. طبق اطلاعاتی که به من دادند، این بلیط فروشی در تاریخ تالار وحدت رخ ندادند است و برای خود من عجیب و جالب بود.

تاجبخش نیز درباره قطعاتی که قرار است در کنسرت اجرا شود گفت: چون اجرا یک شب و یک سانس است، تصمیم گرفتیم شبی پر قطعه باشد و مجموعه ای از قطعات هیت حامی را انتخاب کردیم. در این شب بین  18-20 قطعه منتخب آلبوم های حمید حامی از جمله «آخدا» و «یه لحظه عاشق شو» اجرا خواهیم کرد.

حامی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر این که وی همیشه نماد اعتراض بوده و این موضوع باعث بایکوت شدن بوده است گفت: شاید در پنج سال اخیر به خاطر یادداشتی که درباره مافیای نوشتم، این بایکوت را شدیدتر کرد. اما اگر به گذشته برگردیم، دلم نمی‌خواهد خیلی از این اتفاقات دوباره بیفتد. اعتراضات من در زمینه موسیقی همیشه به نابرابری‌ها بوده است. من به‌ خاطر این نابرابری‌ها حتی ورزش را هم ترک کردم، اما چون موسیقی بخش بزرگی از زندگی‌ام است نمی‌توانم آن را کنار بگذارم. چندبار هم تصمیم گرفتم ایران را ترک کنم، ولی نتوانستم. احساس می کنم رسالت هنری بر دوش من است و خواستم صدای گویا هنرمندان بی صدا باشم.

حامی درباره تاثیر گذاری دوستان نزدیکش روی هم گفت: من اطرافیانم را دوست دارم و به حرف هایشان گوش می دهم اما تصمیم نهایی را خودم می گیرم. در زمینه مطبوعاتی مشاور نداشتم. یغما گلرویی و بابک صحرایی همیشه برای من یادداشت های مدافعی نوشتند که ازشان ممنون هستم. انتخاب نزدیکان من همیشه دلی بوده است.

صحرایی در ادامه صحبت های حامی گفت: اگر روند 15 -16 ساله حامی را بررسی کنیم، به این نتیجه می رسیم که حامی دانش و آگاهی کامل دارد و همیشه کاراکتر خود را حفظ کرده است. وقتی زنده یاد بابک بیات زنده بود، همکاری های خوبی با وی داشت و بعد از ایشان هم خوب بود. حامی از روی هیجان و نا آگاهی حرفی نمی زند. همیشه بهترین ترانه سرا، آهنگساز و تنطیم کننده را انتخاب می کند. پس آدمی با این حجم آگاهی بازیچه قرار نمی گیرد. حامی هنرمند مولف است و هنرمندی که مولف باشد و وابستگی به پشت صحنه نداشته باشد، به طور حتم موفق است. حامی ترانه خوب می نویسد و موسیقی خوب می سازد. قطعه «از تو هیچ وقت نمیرنجم» برای 8 سال پیش بود. در روزگاری که موسیقی ما تابع هیجانات روز است، موسیقی ای که برای 8 سال پیش بود مخاطب پیدا کرد.

حامی درباره اجرایش در تالار وحدت نیز بیان کرد: با آقای رضا نوری و رضا شیرازی بار ها صحبت کردیم و قرار بود اجرا های من از اروپا آغاز شود. چون مردم ایران موسیقی فاخر را نمی پسندند. کتاب شعر من هم به زبان فرانسوی است و در اروپا منتشر می شود. اگر در ایران نیز استقبال شد، ترجمه و منتشر خواهد شد. قصد داشتیم کنسرت ها از اروپا آغاز و بعد به ایران برسد. اما تصمیم عوض شد و خواستیم در سالن کوچک اجرایی داشته باشیم. می دانیم این اجرا بازگشت مالی هم نخواهد داشت.  من خواننده کلاسیک هستم و با خوانندگان پاپی که صبح بیدار می شوند و ترانه انتخاب می کنند و آخر شب هم منتشر می شود تفاوت دارم. تالار وحدت خانه من است و از نوجوانی همراه با ارکستر سمفونیک در آن جا اجرا داشتم.

محمدرضا عقیلی در این نشست عنوان کرد: در کنسرت روز هفتم دی ماه، از سازهای آکوستیک استفاده می کنیم و اجرا به صورت آنپلاگد است. سعی کردیم ارکستر جمع و جوری داشته باشیم . هنرمندان شاخصی هم چون رضا تاجبخش، کریم قربانی و ناصر رحیمی در این ارکستر هستند و سعی کردم ماهیت موسیقی حامی حفظ شود و قطعات با نسخه اصلی آن مطابقت داشته باشد.

حامی درباره اجرای خیابانی یا رایگان نیز گفت: برای این موضوع برنامه ریزی هایی داریم و به محض قطعی شدن اعلام خواهم کرد. 

منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q