۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 07:38 ق.ظ

اوسنه رونمایی شدصداقت آثار فولکلور در آلبوم ارکسترال اوسنه دیده می شود

صداقت آثار فولکلور در آلبوم ارکسترال اوسنه دیده می شود

نوای فارس: محمد سریر در رونمایی آلبوم اوسنه گفت:این آلبوم با اینکه ارکسترال است ولی صداقت آثار فولکلور را دارد و جا دارد.همچنین غلامرضا رضایی به عنوان معلم و مجری از عهده خواندن این موسیقی ملی خوب برآمده است.
آلبوم موسیقی «اوسنه» به آهنگسازی مزدا انصاری و خوانندگی غلامرضا رضایی دیروز عصر در شهر کتاب مرکزی رونمایی شد.
محمد سریر،آهنگساز و عضو هیات مدیره خانه موسیقی در ابتدای این نشست گفت: مزدا انصار آهنگسازی آلبوم موسیقی اوسنه تاکنون آلبوم های متفاوتی را ارئه کرده و به نظرم ارائه این کار با گویش محلی خودش شاه بیت این اثر به شمار می آید.
وی با اشاره به اینکه  گویش های مختلف شعر فارسی سرگذشت اقوام و ملت را نشان می دهد، خاطرنشان کرد:شاید تاریخ اقوام در کتاب های موسیقی یا ادبی روایت شده ولی به وسیله آلبوم موسیقی ملی کمتری اثری را داریم که این حکایت ها را بیان کرده باشد  که خوشبختانه در آلبوم اوسنه این اتفاق می افتد.
سریر در ادامه صحبت های خود با اشاره به اینکه شعر فارسی تا قبل از حمله اعراب با موسیقی خوانده می شد، گفت:در ضمیر ناخودگاه ما اشعار فارسی با موسیقی عجین شده است و ما مانند مغرب زمین به صورت جداگانه موسیقی نداریم.
این آهنگساز با اشاره تک بودن این آلبوم موسیقی اوسنه در برهه کنونی گفت:به غیر از موسیقی آذری که ساختار و زبان متفاوت دارد تقریبا اثری با گویش ملی باشد ولی در ساختار ارکسترال تنظیم شده باشد بسیار کم است.
سریر با اشاره به خوانش سخت این اثر گفت: با غلامرضا رضایی دو دهه آشنایی دارم و ایشان را به عنوان یک معلم و مجری خوب می شناسم که به نظرم در این اثر چقدر در مقایسه با گذشته موسیقی ملی را بیشتر فهمیده است.خوشبختانه ایشان معلم توانایی است و می تواند هر چه در توان دارد به هنرجو ارئه بدهد و این هنر هر کسی نیست.
وی ادامه داد:سادگی و صداقت آثار فولکلور در این اثر موسیقی دیده می شود و من آن را پسندیدم.همچنین ارائه خوب این اثر نیازمند درک عمیقی از ادب و شعر خراسان بوده که با حضور دکتر مرتضی کاخی این ویژگی به صورت مطلوب حس می شود.
محمد سریر در بخش دیگری از صحبت های خود تنظیم آلبوم موسیقی اوسنه را استاندارد ارزیابی کرد و گفت: تنظیم ما در موسیقی ردیف دستگاهی تکصدایی است ولی این اثر به خوبی توانسته با حفظ اصالت ها به سمت موسیقی چند صدایی برود و این جای تحسین دارد.
وی با انتقاد از نسل جوان موسیقی که همه به دنبال موسیقی چند صدایی هستند،گفت:نسل جدید موسیقی متاسفانه فقط به فکر تکنیک در موسیقی هستند؛این در حالی است که موسیقی ملی  حس و سکوتی دارد که فرهنگ یک مملکت را روایت می کند و اگر در این تکنیک ها آن حس رعایت نشود کار خوب در نمی آید.توصیه می کنم جوانان موسیقیدانان درک خود را از موسیقی ملی و فرهنگ خود بالاتر ببرند.
با توجه به اینکه عواید حاصل از فروش این اثر به بیماران ام اس اختصاصی دارد، در ادامه این مراسم دکتر محمد علی صحرائیان در جمع حاضر شد و گفت:متاسفانه طی 20 سال گذشته بیماری ام اس در جامعه رو به افزایش است و متاسفانه خانم ها و کودکان بیشتر درگیر این بیماری هستند.
وی ادامه داد:میانگین سن خانم ها در بیماری ام اس بین 20 تا 40 سال و در میان کودکان این سن به زیر 12 سال رسیده است.
صحرائیان خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه این بیماری برای طولانی مدت فرد مریض و خانواده اش را درگیر می کند حتی اگر خانواده از نظر مالی مشکل نداشته باشد ولی به توجه و حمایت اطرافیان نیازمند است و کارهایی از این قبیل را باید ستود.
همچنین داوود موسائیان در نشست رونمایی آلبوم اوسنه گفت:بسیاری از مردم امکان مالی برای حمایت از آثار فرهنگی را دارند ولی متاسفانه آگاهی ندارند و این امکان مالی را در راه های دیگری هزینه می کنند،کاش بتوان یاد گرفت که حفظ فرهنگ بومی خود یک کار خیر است و اگر این کار در شهرستان ها رواج پیدا کند و سالانه 5 آلبوم هم تولید شود بسیاری از گویش هایی که از بین رفته دوباره زنده می شود.
مزاد انصاری،آهنگساز این اثر با اشاره به اینکه تاکنون تجربه ساخت چنین اثری نداشته ،گفت:به نظرم من کسی غیر از غلامرضا رضایی از عهده خواندن این اثر بر نمی آمد هم از نظر اکسان ها و هم از نظر تسلط بر گویش محلی.
وی ادامه داد:آشنایی با ادبیات غنی خراسان من را به این نتیجه واداشت که در آینده بیشتر روی موسیقی منطقه خراسان بیشتر متمرکز شوم.
سخنران پایانی این مراسم غلامرضا رضایی، به عنوان خواننده اثر بود که درباره آلبوم چیزی نگفت.وی فقط خواست بر روی بُعد حمایتی این آلبوم برای بیماران ام اس در فضای مختلف تبلیغ شود که شاید بتوان از این طریق تاثیری گذاری اجتماعی را نسبت به این بیماری بیشتر کرد.
در این مراسم هنرمندانی چون سهیل محمودی،علیرضا قربانی،مهدیه محمدخانی ومهیار علیزاده ...حضور داشتند.

به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q