۱۴۰۳ نهم خرداد - 02:40 ق.ظ

گزارش اختصاصی نوای فارس از مراسم رونمایی از آلبوم 79 آلبومی که پس از هفت سال سکوت منتشر شد

  آلبومی که پس از هفت سال سکوت منتشر شد

نوای فارس مهرنوش قضاوتی: آلبوم 79، نهمین اثر سعید شهروز پنجم بهمن ماه در فرهنگسرای نیاوران رونمایی شد. این رونمایی با حضور خواننده و عوامل تهیه آلبوم و جمعی از عکاسان و خبرنگاران برگزار شد.

بابک صحرایی که وظیفه اجرای برنامه را برعهده داشت، ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، سعید شهروز را این گونه معرفی کرد: سعید شهروز خواننده جریان ساز و ارزشمند و مهم موسیقی پاپ بعد از انقلاب است. او با ورودش، جریان تازه ای در موسیقی ما ایجاد کرد و با صدای خوبش معرف ترانه های بسیاری از ترانه سرایان صاحب نام امروز است. سعید شهروز با انتشار آلبوم هایش از اوایل دهه 70 باعث ارتقا سطح موسیقی و جلب نظر ها شد.

سپس از محمد کاظمی ترانه سرای آلبوم 79 در خواست کرد تا پیرامون آلبوم صحبت کند. کاظمی بیان کرد: مهم ترین نکته ای که ضروری می دانم که مطرح کنم درباره عوامل این آلبوم است. عواملی که در 79 همکاری کرده اند بسیار با اخلاق هستند و من اصلا نمی دانم که چگونه باید محبت های شان را جبران کنم. آلبوم 79 که در شش ماه تهیه شد حاصل تلاش سعید شهروز و عوامل است.

 صحرایی در ادامه صحبت های کاظمی گفت: طبیعی است که شرایط نا مساعد بازار موسیقی باعث یه تعویق انداختن انتشار آلبوم ها می شود. از چه زمانی شروع به تهیه آلبوم 79 کردید؟

سعید شهروز: این آلبوم با سرعت بالا و در طی شش ماه تهیه شد. با این وجود تلاش شد که سبک گذشته سعید شهروز حفظ شود و هم چنین سلیقه نسل جدید هم در نظر گرفته شود. بعد از کنسرت اول مرداد ماه روند تدارک این آلبوم سریع تر شد. قول داده بودم که آلبوم را در سال 94 منتشر کنم و دوست نداشتم بدقولی کنم. برای همین هم قبل از شلوغی جشنواره فجر آن را منتشر کردم.

صحرایی: محمد کاظمی همکاری شما با آقای شهروز از کجا شکل گرفت؟ و هماهنگی و مدیریت آلبوم به چه صورتی بود؟

از سال 87 روابط دوستانه ای با هم داشتیم. بعد هشتمین آلبوم موسیقی که منتشر کردند از موسیقی کمی دل آزده شدند و متاسفانه بسیاری از دوستان آقای شهروز ایشان را ترک کردند. من در انتشار تک قطعه ها به ایشان کمک می کردم. قطعه «چی میخوای از جونم» با تنظیم اقای هوشمند و ملودی آقای طالب زاده، هم چنین فروش موفق بلیت کنسرت برای مان انگیزه ای شد تا به سراغ آلبوم برویم.

در طی برنامه بابک صحرایی از هریک از عوامل حاضر در سالن دعوت کرد تا به نوبت پشت تریبون بایستند. پیام هوشمند اولین نفر از عوامل آلبوم بود که پشت تریبون حاضر شد.

صحرایی: از موزیسین هایی هستید که خیلی با دقت نظر همکاری می کنید، همکاری با سعید شهروز چگونه شکل گرفت و نتیجه اش چگونه بود؟

از افتخارات کاری من است که در این آلبوم در کنار دوستان هستم. من همکاری های زیادی با محمد کاظمی داشتم و هر هنرمندی دوست دارد در کارنامه کاریش همکاری با سعید شهروز را داشته باشد، من هم مستثنی نبودم. قطعه «عاشقت میشم» اولین همکاری مان بود و قطعه بسیار موفقی شد و جایگاهش را پیدا کرد.

صحرایی: در سعید شهروز چه شخصیت هنری را دیدید که باعث شد این همکاری شکل بگیرد؟

سعید شهروز خواننده ای است که از دلش می خواند. از آن دسته از خوانندگانی است که هر چیزی بخواند روی مخاطب تاثیر می گذارد. خواننده باید به ملودی و تتنظیم چیزی اضافه کند. سعید شهروز کسی است که این کار را می کند و باعث می شود اتفاقی برای کارت بیفتد.

صحرایی: تا قبل از آلبوم «بیخوابی» ملودی ها بیشتر توسط خودت ساخته می شد. چه شد که از آهنگسازی دور شدید؟

شهروز: در هفت آلبوم ملودی ها را خودم نوشتم و بهنام ابطحی هم تنطیم ها را انجام داد. اما بعد دچار یک نواختی شدیم، به ما پیشنهاد دادند برای رفع این یک نواختی با دیگر دوستان همکاری داشته باشیم. سعی کردم در کار دوستانی که آهنگسازی می کنند هم دخالتی نکنم تا بتوانند با توجه به گذشته ام و موسیقی امروز کار خوبی انجام دهند. این باعث شد آلبوم ترکیبی از نسل قدیم و جدید شود.

امیر عباس حسن زاده به دعوت صحرایی به پشت تریبون آمد:

صحرایی: اتفاق با ارزشی است که یک هنرمند فرصت استفاده از ملودی های دیگر راداشته باشد. همکاری شما از کی شروع شد؟ چه احساسی نسبت به آن زمان دارید؟

سعید شهروز جز معدود خوانندگانی است که دوستش دارم. همکاری ما از آلبوم «معبد» آغاز شد. سعید خواننده با احساسی همراه با سبکی جدید بود. همکاری برای آلبوم این خواننده می تواند برای هر آهنگسازی جذابیت داشته باشد. با این همکاری من به حال و هوای گذشته برگشتم اما این بار بسیار پختته تر است.

صحرایی: نوشتن کامل ترانه های یک مجموعه ایده نیاز دارد.چه ایده ای برای این آلبوم داشتید؟

محمد کاظمی: بیشتر کار ها روی ملودی نوشته شد. با بهترین آهنگساز ها همکاری داشتیم. دوست داشتیم با بابک صحرایی هم همکاری داشته باشیم اما میسر نشد. در موسیقی هرچه رها تر و دلی تر کار کنی نتیجه بهتری هم می گیری. به قدری سرعت ما زیاد بود که متوجه گذشت زمان نشدیم اما الان که به کار نگاه می کنم احساس خوبی دارم.

صحرایی: کدام قطعه را در آلبوم بیشتر دوست دارید؟

محمد کاظمی: «کجا برگشتی» و «عاشقتم» را خیلی دوست دارم.

صحرایی: نظرت درباره ترانه های محمد کاطمی در 79 چیست؟

سعید شهروز: محمد دوست خوبی برای من بود. او درباره حرف های دوستانه که به او می زدم ترانه می نوشت و حاصل می شد چیزی مثل «دار مکافات». ترانه ها را بر اساس تعریف و قصه زندگیم نوشت.

سیاوش صدری نفر سومی بود که درباره این آلبوم صحبت کرد.

صحرایی: این اتفاق بسیار خوش آیندی است که جریانی از روحیات و اتفاقات فکری یک خواننده در کارش باشد. این هوشمندی محمد کاظمی را نشان می دهد. برای همکاری با سعید شهروز چه معیار هایی داشتید که موفقیت آمیز باشد؟

سیاوش صدری: وقتی اولین آلبوم سعید شهروز منتشر شد من هنوز پا به این عرصه نگذاشته بودم. «بیخوابی» را خیلی گوش می کردم. وقتی محمد کاظمی این پیشنهاد همکاری را به من داد بسیار خوش حال شدم و سعی کردم تنظیم هایی داشته باشم که به فضای کار هایش نزدیک باشد.

صحرایی: نتیجه را چگونه می بینید؟

من بسیار راضی هستم. هم از موسیقی و هم از اجرا، وقتی اجرا با صدای قوی باشد جای هیچ حرفی نیست.

صحرایی: به عنوان یک موزیسین جوان، حضور شهروز را در بازار موسیقی الان چگونه ارزیابی می کنید؟

شهروز یکی از خواننده های خوب الان است.او باید همیشه باشد. امیدوارم دیگر هیچ وقت وقفه ای در کارش نیفتد.

بابک صحرایی سپس به مانی جهان تاب خوش آمد گفت و کسانی را که با انتشار اینترنتی کارهای شان به شهرت رسیدند را مدیون او دانست.

صحرایی: با توجه به سخت گیری هایی که در ملودی و تنطیم دارید، نتیجه را چگونه می بینید؟

سعید شهروز: نتیجه بسیار عالی است. فکر نکنم تا کنون البومی با این همه عشق در ایران منتشر شده باشد.

زمانیان نیز درباره این آلبوم سخن گفت

صحرایی: همکاری تان به چه صورت بود؟

بسیار خوشحالم که به عنوان آهنگساز در این رونمایی حضور دارم. همکاری ما با تک قطعه «نگرانت میشم» آغاز شد. این همکاری به قدری شیرین بود که تا امروز ادامه یافت.

صحرایی: سرنوشت آلبوم 79 را در موسیقی ایران چگونه می بینید؟

سعید شهروز طرفداران قدیمی خود را دارد اما فضای جید این آلبوم باعث می شود تا گروه جدیدی به طرفدارانش بپیوندند. اجرای زنده او بسیار پر قدرت است و کنسرت هایش بسیار پر انرژی است، می تواند بسیار موفق باشد.

صحرایی: چرا نام آلبوم 79 شد؟

سعید شهروز: چندین نام برای این آلبوم انتخاب کرده بودیم. اما به دنبال نامی نو می گشتیم. هفت سال است که آلبوم نداده ام و این نهمین آلبوم موسیقی من است. تصمیم گرفتم نامش را 79 بگذارم.

محمد کاظمی: من دوست نداشتم نام آلبوم یک اسم باشدو دوست داشتم یک عدد باشد. من عدد 9 رو پیشنهاد دادم و آقای شهروز هم 79 را انتخاب کردند.

حامد برادران از تنظیم کنندگان مطرح موسیقی نفر بعدی بود که پشت تریبون حاضر شد.

صحرایی: همکاری با سعید شهروز در قدم اول چه احساسی برایت به همراه داشت؟سعی کردید چه چیزی در موسیقی ات ایجاد کنید؟

من همیشه کار های سعید شهروز را پیگیری می کردم. امیدوار بودم که روز به عنوان یک تنظیم کننده با او همکاری داشته باشم. کار ها به روال مشخص خود پیشرفت و دوستی ما پر رنگ تر شد. سعی شد همزمان با توجه به فضای قدیمی سعید شهروز، فضایی جدید متناسب با تغییرات موسیقی کشور و علایق نسل جدید ایجاد کنیم.

بعد از پایان صحبت های برادران نوبت به سوالات خبرنگاران رسید.

- یکی از معضلات بازار موسیقی نحوه همکاری شرکت های پخش کننده است. چرا با شرکتی همکاری کردید که خیلی صاحب نام نیست؟

سعید شهروز: شرکت های پخش بسیار بی معرفت هستند. آن ها به دنبال منافع خودشان در کار می گردند و بلافاصله درباره قرداد کنسرت می پرسند. «سروش نوین» از دوستان قدیمی هستند و چنین مشکلاتی با آن ها نداریم.

صحرایی در ادامه صحبت های شهروز بیان کرد: کاش موسیقی کشورمان به جایی برسد که از خواننده گرفته تا ترانه سرا و آهنگساز به خوبی حمایت شوند. وقتی یک آلبوم در موسیقی امروز به پایان می رسد تازه اول سختی هاست. کپی کردن های غیر مجاز، دانلود ها و ... همه ضربه زننده است.

- در آلبوم های قبلی تعداد عوامل کار بسیار کمتر بود. در این آلبوم با افراد زیادی همکاری کردید، علت چیست؟

سعید شهروز: علاقه مند بودم تا با نسل جدید بیشتر آشنا بشوم. همچنین سرعت کار ما بسیار زیاد بود و زمان کافی نداشتیم. اما در قسمت ترانه خواستیم یک قصه داشته باشیم.

-  در آخرین مصاحبه تان از نبود سالن کنسرت گله داشتید. الان این مشکل برطرف شده است؟

الان سالن ها را به کسانی اختصاص می دهند که بیشترین کنسرت را بگذارند. همیشه به همین صورت است، همه به فکر سود خودشان هستند. تصمیم دارم 16 اردیبهشت ماه کنسرتی برگزار کنم اما هماهنگی با سالن به تعداد سانس بستگی دارد.

صادق نورانی نفر بعدی بود که در باره آلبوم 79 صحبت کرد.

با توجه به این خودت خواننده ای هستید که احساس در کارت جریان دارد. برای آهنگسازی کدام بخش از صدا و کار شهروز را در نظر داشتید؟

دوست داشتم ملودی بنویسم که یا شخصیت شهروز هماهنگی داشته باشد و ملودی با تنظیم به روز شود. من با توجه به توانایی های او این آهنگ ها را نوشتم.

صحرایی: تجربه ضبط استودیویی با شهروز چگونه بود؟

حساسیت زیادی در کار داشتم. دوست داشتم در گروه حضور داشته باشم.

مهدی کاشیان درباره همکاری با شهروز بیان کرد:

صحرایی: تجربه همکاری با سعید شهروز چگونه بود؟

اولین دیدارمان 12 سال پیش بود. من از اول طرفدار ایشان بودم. واقعا صدای خوبی دارد. با این صدا نباید هفت سال غیبت می کرد.

صحرایی: فضای موسیقی امروز نسبت به زمان آخرین آلبومت چه تغییری داشته است؟

سعید شهروز: در موسیقی امروز از سیستم های مجهز تری استفاده می شود و کیفیت ها بیشتر شده است. در گذشته امکانات الان نبود. وقتی می توانید تک قطعه منتشر کنید  می توانید بازتاب را خیلی سریع ببینید. ما در گذشته بازتاب کار را پس از انتشار آلبوم می دیدیم. آن زمان نمی شد سریع به سلیقه مخاطب پی برد.

صحرایی در ادامه این نشست بیان کرد:  من و شهروز در فضا های مختلفی با هم کار کردیم، از «سکوت» گرفته تا «ابلیس» . شهروز جزو معدود خواننده های است که در فضا های مختلفی می تواند بخواند و مخاطب خود را جذب کند. وقتی در هر دو این کار ها موفق بوده است و هر دو کار محبوبیت یکسانی دارد، خیلی راحت می شود فهمید که شهروز خواننده ای است که در هر فضایی موفق است.

آلبوم 79 از منظر ترانه در جایگاه خوبی قرار دارد. شاعرانگی در اثر جاری است و تنوع در سوژه پردازی آن ستودنی است. از نظر ملودی و تنطیم هم مورد قبول است و هرگز شبیه ملودی و تنظیم دیگران نیست. 79 را می توان شناسنامه ای برای معرفی نسل جدید موسیقی دانست. این آلبوم می تواند نمونه خوبی از استعداد و هنر جوانان موسیقی ما باشد.

صحرایی: یک ازریابی از اتفاقاتی که موجب شکل گیری این آلبوم شد را بیان می کنید؟

محمد کاظمی: من و شهروز بهترین ها را انتخاب کردیم و به آن فضایی که دوست داشتیم رسیدیم. شاید دوست داشتیم کمی به روز تر باشد اما بهترین اتفاقات افتاد.

صحرایی: چرا با مهدی یراحی، مجدد برای آهنگسازی همکاری نکردید؟

سعید شهروز: مهدی در گذشته خواننده نبود اما الان یک خواننده است و درگیری ها و مشغله های خودش را دارد.

صحرایی: چرا هفت سال سکوت داشتید؟

سعید شهروز: آن زمان بی عدالتی ها بسیار زیاد شد. این بی عدالتی ها انگیزه کار را می گیرد. من به کمی فکر احتیاج داشتم.

حرف آخر:

سعید شهروز: ممنون از تو بابک صحرایی عزیز که زحمت این مراسم را کشیدی و باعث شدب تا به بهترین شکل برگزار شود.امیدوارم بتوانم با حضوری پر رنگ تر ادامه بدهم.

نامه ای از انوش تقوی: امیدوارم خاطرات عاشقانه با صدای شهروز برای نسل جدید تکرار شود.

محمد کاظمی: سختی های زیادی را متحمل شدیم. از الان به بعد منتظر حمایت هایی هستیم که خستگی مان را بگیرد.

در این مراسم از مهران عباسی،  پرهام بهین شاد، ایران( اچ تو)، عباس سجادی، شهاب رمضان، عارف محمدی، سعید سام،... نام برده و تشکر شد.

منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q