۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 04:14 ق.ظ

شکوه کمانچه در تالار رودکی

شکوه کمانچه در تالار رودکی
نوای فارس:  در چهارمین شب سی و یکمین جشنواره فجر کنسرت موسیقی کمانچه نوازی نوید دهقان در دو بخش روی صحنه تالار رودکی رفت. بخش نخست این کنسرت که با عنوان «سهم آفتابی دل» اجرا می شد، به بداهه نوازی کمانچه نوید دهقان با همراهی تنبک فرهاد صفری اختصاص داشت.

این بخش از اجرا با تک نوازی بداهه دهقان آغاز شد و سپس فرهاد صفری با تنبک خود دهقان را در اجرای چهار مضراب همراهی کرد.

پس از این چهار مضراب نوازنده کمانچه در حالی که کمانچه می نواخت شروع به خواندن تصنیف دلپذیر «چون غم کرد» و پس از این تصنیف نوازنده ضرب به زیبایی به تک نوازی ضرب پرداخت که هنرنمایی وی با استقبال حاضران رو به رو شد.

پس از این ضرب نوازی همنوازی سرعتی و تکنیکی کمانچه و تنبک اجرا شد که این همنوازی به آواز «باور نمی کند دل من مرگ خویش را» پیوند خورد و دهقان به تنهایی شروع به خواندن و نواختن ساز و آواز کرد.

پس از ساز و آواز تک نفره نوید دهقان وی تصنیف «بی نشان» را با همراهی ضرب صفری برای حاضران خواند که پس از این تصنیف استراحتی 10 دقیقه ای بخش دوم کنسرت را آغاز کرد.

در بخش دوم 15 نوازنده کمانچه (10 نوازنده بانو و پنج نوازنده آقا) به صورت همنوازی هنرنمایی کردند.

در این بخش از کنسرت قطعه نخست به همنوازی 15 کمانچه نواز گروه اختصاص داشت و پس از آن نسیم اربابی (همسر نوید دهقان) به همراهی یکی دیگر از بانوان کمانچه نواز برای لحظه هایی دونوازی کمانچه کردند.

پس از این قسمت نیز دوباره گروه با هم همنوازی کردند که در بین قطعه هایی که اجرا می شد هر بار یک یا دو نفر از اعضای گروه به صورت تک نوازی یا دو نوازی هنر خویش را در نواختن کمانچه به حاضران نشان می دادند و پایان بخش این قسمت نیز همنوازی زیبا و هنرمندانه گروه کمانچه نوازی بود.
اعضای گروه کمانچه نوازان عبارت بودند از : نوید دهقان، نسیم اربابی، نیلوفر شهبازی، سارا هستی، مهزاد خردمند، آیدین ترکیان، آزین ملک زاده، مهشاد هاتف، کیمیا کیانیان، پروین فراهانی ، ساره اسداللهی، اشکان فخاری، ماه گل مقتدر، فاطمه حسینی، شاهین صادقیان و نیما ابوالعلایی.

** حاشیه ها

نوید دهقان در آغاز بخش دوم این کنسرت خطاب به حاضران گفت: برایم بسیار سخت بود که در حضور استادانی چون اردشیر کامکار، بهزاد بابایی، بیژن کامکار و نجمه تجدد اجرا کنم؛ پس از همه این استادان سپاسگزارم.

وی همچنین گفت: من فکر می کنم بی اغراق برخی افراد چراغ در دست دارند. و اطراف خود را روشن می کنند. چرا که ماهیت جهان تاریکی است. اگر شما این همه کمانچه نواز را امروز در این صحنه حاضر می بینید مرهون زحمت های بزرگ مردی به نام اردشیر کامکار است.

سپس دهقان از استاد اردشیر کامکار (نوازنده بزرگ کمانچه) دعوت کرد تا به روی سن بیاید و آنگاه هدیه ای را به پاس زحمت های وی از طرف گروه به این استاد کمانچه تقدیم کرد.

سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر از 21 بهمن آغاز شده و تا یکم اسفند ماه ادامه خواهد داشت.

عکس های علی مجلسی از این کنسرت را در ادامه ببینید:منبع : متن از ایرنا
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q