۱۴۰۳ دوم ارديبهشت - 11:54 ب.ظ

باران تویی، به خاک من بزن

باران تویی، به خاک من بزن
 نوای فارس – صبا عرب زاده: جمعه 30 بهمن ماه دردهمین روز از  سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر گروه چارتاربه روی صحنه رفت.

باران تویی/ به خاک من بزن/ بازا ببین که در ره تو من نفس بریده در گذارم...
اولین بار که این ترانه را شنیدم به خوبی به یاد دارم که کی بود و کجا، شب برگزاری خیریه کودکان کار بود آخرهای اسفندماه، از آن روزها یی که دل تو دل آدم نیست برای بهار، و مدام منتظراست تا نم نم بارن بزند، ابرها بیایند وبر خاک سرد و یخ زده زمستان دامن دامن فروردین ببارند. گرچه این ترانه را بارها وبارها پس از آن شنیدم ولی این حس همچنان در پس پشت ذهن من مانده که گویی این قطعه آغازگر بهار است،شوق جوانه زدن است وترانه ای است که نسل های دوم و سوم هم آن را زیر لب تکرار خواهند کرد.

شامگاه 30 بهمن ماه گروه چارتار به روی استیج رفت. در ابتدا یک قطعه اینسترومنتال اجرا شد سپس آرمان گرشاسپی به روی صحنه آمد و کار خود را با اجرای  قطعه «غزل نشد» آغاز کرد. از همان ابتدا سالن پر از هوادارنی بود که تمامی ترانه ها را از حفظ بودند و آماده ی همسرایی با آرمان گرشاسبی آنچنانی که شبیه گروه کر با وی همسرایی می کردند :
شبیه تو پرنده ای که می رود به سمت خورشید/ شبیه من ترانه ای میان شعله های تردید
پس از اجرای قطعه اول آرمان گرشاسبی از حضور حاضران تشکر کرد و گفت خوشحال است که طرفدارن موسیقی شب جمعه خود را به گروه چارتار اختصاص داده اند و بیان کرد امیدوار است آنقدر شب خوبی را در پیش باشند که دوباره و دوباره چنین انتخابی را تکرار کنند. پس از آن قطعه «مرا به خاطرت نگهدار» و «حضوراتفاقی» اجرا شد که آرمان گرشاسبی این قطعه را به احسان حائری  شاعر گروه تقدیم کرد و افزود این قطعه خود ِ خود احسان است. بعد از آن کورورش بابائی به تکنوازی بسیارزیبای کمانچه پرداخت پس از آن قطعه «هندسه» توسط گروه چارتار اجرا شد. حضار در سالن همصدا می خواندند:

طلوع نگاه،شروع شراب از مختصات راه توست/ ایمان من در حلقه هندسه اندام توست
پس از آن قطعه« لیلاچه» اجراشد ودر طول اجرای این قطعه صحنه هایی از فیلم شوق به نمایش درآمد که هماهنگی دلنشینی با متن ترانه« لیلاچه» داشت. پس از اجرای این قطعه آرمان گرشاسبی خاطره جالبی از دوستی دیرینه اش با احسان حائری تعریف کرد و نشان داد که در استنداپ کمدی شدن نیز به اندازه خوانندگی اش  استعداد دارد، طنز گفتارش در بیان خاطره سالن را از خنده منفجر کرد.پس از آن گروه چارتار قطعه «جاده میرقصد» را از آلبوم جاده میرقصد اجرا کرد. نوبت به اجرای قطعه به یاد ماندنی گروه چارتار رسید «باران تویی»،از نکات جالب توجه کنسرت چارتار تصاویر پخش شده از مونیتور بود که فضای ترانه ها را نیز تداعی می کرد. هنگام اجرای قطعه «باران توئی»نیز تصاویر پخش شده احساسات و شور و هیجان مخاطبان را دوچندان کرده بود. در حین اجرای این قطعه آنقدر شور و شوق حاضرین زیاد بود که گرشاسبی با چاشنی طنز خود گفت: «حالا که شما اینقدر با حالید ما اینقدر میخونیم که ما رو از اینجا بندازن بیرون!» پس از آن قطعه «من دهانم»از آلبوم«جاده میرقصد»اجرا گردید.قطعه بعدی از به یاد ماندنی های گروه چارتار بود، از آن قطعاتی که نگفته آدمی در خاطرخویش نگاهش می دارد، قطعه «آشوب» که با اجرای زیبای گروه همراه شد.

بگذار بگویم من ازسراب این آب بریده ام، من از عطش ترانه آفریدم
 سپس قطعه «هیچ در هیچ» اجرا گردید و اجرای این قطعه نیز با پخش تصاویر نوستالژیک همراه بود که آدمی را به عمق ترانه نزدیکتر میکرد.پس از آن قطعات «مرا در خاطرت نگه دار» «دریچه»و«آسمان هم زمین میخورد»اجرا گردید.شاه بیت این ترانه راحاضران با صدای بلند تکرار میکردند:
من هر چه ام با تو زیباترینم/برعاشقت آفرینی بگو

برای قطعات پایانی ، قطعات«ببر»و«آشوب» برای بار دوم اجرا شد.
میهمانان ویژه کنسرت حمید سورییان(کشتیگیر)،سجادافشاریان(نمایش نامه نویس)،امید نعمتی(خواننده) ،رضا دادونژاد (بازیگر)و علی مراد خانی(معاون هنری وزیر ارشاد) بودند.

گروه نوازندگان چارتار نیز به این ترتیب بودند: آرش فتحی(آهنگساز)،آیین احمدی فر(تنظیم کننده)،اشکان آبرون(سینتی سایزر)، کیانوش ایرجی(گیتار)،داراداریی(گیتار بیس)، آرش مقدم (درامز)،کوروش بابایی(کمانچه)، کاوه تسعیری(ویولنسل)،دانیال جورابچی(ویولن)،مهدی جوانبخت(ویولا).
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q