۱۴۰۳ نهم خرداد - 09:12 ب.ظ

گزارش نوای فارس از كنسرت «آوای صحرا»بانوان «آوای صحرا» باز هم درخشيدند

بانوان «آوای صحرا» باز هم درخشيدند
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: بعد از ظهر آخرین پنجشنبه و جمعه اردیبهشت، وقتی وارد محوطه فرهنگسرای نیاوران می شدی جمعی از بانوان علاقه مند به موسیقی سنتی را می دیدی که برای شرکت در کنسرت «آوای صحرا» آمده بودند. تعدادی مشغول گرفتن عکس یادگاری بودند و برخی هم به دنبال سایه ای می گشتند تا در گرما، این انتظار را شیرین تر کنند.

در های سالن به موقع باز شدند. با گذشت زمان یکی یکی صندلی های خالی سالن پر می شدند و همهمه در سالن بیشتر می شد. تقریباً نزدیک به زمان شروع برنامه دیگر صندلی خالی کمتر به چشم می خورد.

تیزر معرفی گروه آوای صحرا به کارگردانی فرزین طاهری، پخش شد. پرده نمایش بالا رفت و صحنه روشن شد. اعضای گروه آوای صحرا با لباس هایی خوشرنگ و هماهنگ روی استیجی با عکسی از صحرا در زمینه، آمدند.
الهام کریمی(سرپرست گروه و خواننده) در وسط نشست و میکروفون اش را تنظیم کرد. پدیده احرار نژاد (تار)، آوا ایوبی (تار باس)، شیما بلوکی فر (کمانچه)، نازنین پدر ثانی (تنبک و کوزه) هر یک در جای خود نشستند و ساز های شان را به دست گرفتند.

کنسرت با قطعه «بی تاب» شروع شد و با قطعه «رنگ اصفهان» که با تشویق فراوان حاضران همراه بود ادامه پیدا کرد.
«آوای تنهایی»، «افسانه»، «زنگ کاروان»، «بگذر از کوی ما»، «دور جوانی» و «دامن کشان» با همراهی آوای ساز کوزه از دیگر قطعاتی بودند که در بخش اول، آواز بیات اصفهان، اجرا شدند. سه نوازی ماهرانه تار، تار باس و تنبک از نکات جذاب و قابل توجه این بخش از برنامه بود.

در فاصله بین دو بخش اول و دوم، جملات حاکی از رضایت حاضران از هر سو شنیده می شد. در این فرصت جمعیت شروع به پر کردن فرم های نظر سنجی که در ابتدای ورود به آن ها داده شده بود، کردند.

با کم شدن نور سالن و حاضر شدن گروه 6 نفره «آوای صحرا» با لباس هایی محلی، دوباره صدای تشویق ها شنیده شدند.
سرپرست گروه قبل از شروع بخش دوم کنسرت، مهمان شان را معرفی کرد. فرحناز منافی ظاهر، شهره سلطانی، مریم حیدری، فریده دریا مج، شهرزاد عبد المجید، مریم آهنگر، ساقی زینتی از مهمان «آوای صحرا» بودند.

شروع بخش موسیقی محلی خراسانی همراه بود با صدای ناهنجاری که از بلندگو های سالن شنیده می شد. این مشکل پس از چند دقیقه برطرف شد. آوای صحرا با هماهنگی کامل اجرایش را ادامه داد و این نقص کوچک چیزی از کیفیت اجرای این گروه نکاست.
پس از تک نوازی سه تار الهام کریمی، قطعات محلی خراسانی به همراه صدای دف که توسط مژگان ابوالفتحی زده می شد، یکی پس از دیگری اجرا شدند.

«چو مرغ شب»، «یار می گوید الله»، «نگارینا»، «رقص چوب»، «بیا تا قدر یکدیگر بدانیم»، «زلفای یارم»، «دو چشمون» قطعاتی بودند که در بخش دوم به گوش مخاطبان رسید.

از نکات برجسته این قطعات خراسانی، همراه بودن صدای بی نظیر کمانچه بود. حرکت کمانه شیما بلوکی فر نه تنها گوش ها را بلکه چشم ها را نیز مجذوب خود می کرد و حال و هوایی بی نظیر به این قطعات محلی می داد.

پس از قطعه «دو چشمون» به عنوان قطعه پایانی، گروه رو به جمعیت ایستاد. در حین تشویق های جمعیت، برخی دسته گل هایی به اعضای گروه تقدیم کردند.

درخواست یک قطعه باعث شد تا گروه دوباره ساز هایش را به دست بگیرد. این قطعه شاد با دست زدن های منظم جمعیت و اعضای گروه حسن ختام پرشوری برای این کنسرت بود.

کنسرت «آوای صحرا»، ویژه بانوان، 30 و31 اردیبهشت در فرهنگسرای نیاوران به تهیه کنندگی علیرضا افتخاری برگزار شد.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q