۱۴۰۳ سي فروردين - 11:41 ب.ظ

فرهنگسرای «نیاوران» میزبان لیلی افشار می شود موسیقی محلی ایرانی با گیتار کلاسیک شنیده خواهد شد

  موسیقی محلی ایرانی  با گیتار کلاسیک شنیده خواهد شد
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: فرهنگسرای «نیاوران» 15 و 16 مرداد ماه  میزبان نخستین زنی است که در دنیا به دکترای نوازندگی  گیتار کلاسیک دست یافته است.

لیلی افشار متولد 1338 است. او اولین زنی است که دکترای نوازندگی گیتار کلاسیک را دارد. افشار لیسانس اش را از «کنسرواتوار موسیقی بوستون»  گرفته است. برای طی دوره کارشناسی ارشد موسیقی در زمینه نوازندگی گیتار به «کنسرواتوار موسیقی نیوانگلند» رفته و زیر نظر نیل اندرسون به تحصیل اش ادامه داده است. او توانسته است دوره دکترای خود را زیر نظر بروس هلزمن  در دانشگاه «ایالتی فلوریدا» به پایان برساند. به این ترتیب او توانست نخستین زنی باشد که موفق به اخذ درجه دکتری در نوازندگی گیتار کلاسیک شده است. او برای مدتی در «مرکز هنر های تجسمی بنف» و «فستیوال موسیقی اسپن» تحصیل کرده و دیپلم افتخاری «آکادمی موسیقی کیاجانا درسی ینا» ایتالیا نیز به او اعطا شده است.

 او از سال 1989 در دانشگاه ممفیس به تدریس موسیقی برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکترا نوازندگی گیتار می پردازد. جایزه استاد برجسته این دانشگاه در سال 2000 به او تعلق گرفت.

علاقه لیلی افشار به موسیقی منجر شد که او از نخستین اجراکنندگان آثار رضا والی، گری آیستر، گرارد روژد، لوریس چوبانیان، آرن ملنس، کامران اینجه، باربارا کولب، مرلین زیفرین و بروتونس باشد.

او کنسرت های متعددی در کشور های ایران، آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، آفریقا، نیوزیلند، استرالیا برگزار کرده است. هم چنین در فستیوال «گرند تیتن»، «ویگمورهال لندن»، «مرکز هنر های اجرایی کندی»، فستیوال«موسیقی اسپن»، مدرسه هنر های تجسمی «بنف»، فستوال موسیقی «منتون» و «آکادمی آمریکایی در رم» نواخته است.

از کار های قابل تحسین او نصب ربع پرده ها بر روی ساز به منظور نواختن قطعات موسیقی ایرانی با گیتار کلاسیک است.

لیلی افشار از سال 2001 پس از 20 سال به ایران سفر کرده و پس از آن طی سفر های متعدد، اقدام به برگزاری کلاس های تکمیلی و گروهی برای نوازندگان و هنرجویان گیتار ایرانی کرده است.

او در 15 و16 مرداد ماه در حالی روی صحنه می رود که قطعاتی از موسیقی محلی ایرانی را به روایت خود برای مخاطبان می نوازد.

 این رستیال گیتار کلاسیک به همراه اجرای قطعاتی از یوهان سباستین باخ و ایزاک آلبنیس در فرهنگسرای «نیاوران»، ساعت 20 برگزار می شود.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q