۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 07:08 ق.ظ

​با اعلام رسمی دکتر علی اکبر صفی پورشهرداد روحانی رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران شد

شهرداد روحانی رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران شد
نوای فارس  - پریا حیرتی: در بخش دوم نشست خبری اجرای مشترک ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر جوانان جهان، علی اکبر صفی پور مدیر عامل بنیاد رودکی خبر انتخاب شهداد روحانی به عنوان رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران را اعلام کرد.
علی اکبر صفی پور گفت: طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته در حوزه نوازندگان کارهای موثری انجام گرفته که طی آن تمامی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران ضمن امضای قرارداد یک ساله از حقوق ثابت و مزایای بیمه تامین اجتماعی برخوردار خواهند شد که به اعتقاد من این بخش اتفاق بسیار مهمی است که خارج از هر گونه داوری و قضاوت می تواند به عنوان یک کار اساسی و زیربنایی مورد توجه قرار گیرد. از این پس دو ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی ایران به صورت جداگانه و با نوازندگان جداگانه به فعالیت های خود ادامه خواهند داد. ضمن اینکه شورای هنری پنج نفره ای تلاش می کند تا با ورود به سیاست گذاری های این دو مجموعه، کارها را به سمت جلو پیش ببرد.
صفی پور در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه آیا بخش خصوصی دیگری غیر از بنیاد از این پس فعالیت های ارکستر سمفونیک تهران را زیر نظر خواهد داشت یا خیر؟ توضیح داد: ما اعتقاد داریم بنیاد رودکی یک بنیاد خصوصی است که اگر مسئولیت برنامه ای از آن به مجموعه کوچکتری سپرده شود این دیگر محلی از اعراب ندارد. آنچه که راجع به ارکسترها اتفاق می افتد راساً در زیرمجموعه فعالیت های بنیاد رودکی است که طبیعتاً در این حوزه اسپانسرها می توانند در توانمندسازی مجموعه ارکسترها تلاش کنند پس مطمئن باشید با هدف استقلال ارکسترها، مدیریت این مجموعه به هیچ موسسه دیگری واگذار نمی شود و بنیاد فرهنگ هنر رودکی از طرف معاونت هنری وزارت ارشاد فعالیت های این مجموعه را زیر نظر خواهد داشت.
صفی پور درباره نحوه انعقاد قرارداد نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران گفت: تمامی قراردادها در سه سطح نوازندگان، سرگروه ها و مایسترها انجام خواهد شد که این سه سطح بر اساس مدلی که داشتیم و توافقی که از قبل وجود داشت، انجام می گیرد. بر این اساس، حداقل حقوق دریافتی نوازندگان طبق این سه سطح در ماه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که ما برای اجراها و همچنین اجراهای مضاعفی که برای ارکستر سمفونیک تهران در نظر گرفته شده مبلغی را نیز به صورت اضافه پرداخت خواهیم کرد که طبق محاسباتی که ما در این زمینه انجام دادیم، اگر هر ماه به صورت معمول دو اجرا برای ارکستر سمفونیک تهران در نظر گرفته شود، به هر نوازنده یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق ماهانه اختصاص پیدا می کند. ما در مجموع برای دو ارکستر ۱۰۰ قرارداد می نویسیم که تاکنون بیش از ۶۰ نفر از آنها این قراردادها را امضا کرده اند. حتی تا جایی که اطلاع دارم حقوق تیرماه آنان نیز طی روزهای اخیر به حساب واریز شده است.
مدیرعامل بنیاد رودکی در رابطه با گزینه های مطرح شده پیرامون مدیریت تالار وحدت نیز اعلام کرد : تا لحظه ای که نفر مورد نظر به صورت رسمی معرفی نشود، بقیه ماجرا شایعه است. البته ممکن است مجموعه افرادی که در برخی از رسانه ها از آنها یاد می شود جزو گزینه ها باشند اما در این زمینه هنوز تصمیمی گرفته نشده است. درباره آقای رضا سعیدی پور هم باید اشاره کنم که ایشان از ما مرخصی ۱۰ روزه ای گرفته اند و رفتن ایشان از مدیریت تالار وحدت درست نیست. شهرداد روحانی رهبر ثابت ارکستر سمفونیک تهران نیز درباره مسئولیت اخیرش گفت: اولین کنسرت رسمی ارکستر سمفونیک تهران در دوره رهبری دائم بنده طی روزهای ۲۹ و ۳۰ مردادماه در تالار وحدت تهران اجرا می شود که این برنامه به نوعی اولین برنامه اصلی ما خواهد بود. علاقه زیادی دارم تا بتوانم از حضور ارسلان کامکار برای حضور در این سمت استفاده کنم اما به هر حال اگر این هنرمند نتواند در کنار ما حضور داشته باشد، هنرمندان دیگری مدنظر ما قرار دارد که تمایل دارم از آنها به عنوان ارکستر مایستر استفاده کنم. تصمیم داریم تا پایان سال برنامه تدوین شده ای را برای ارکستر سمفونیک تهران منتشر کنیم که فکر می کنم در راستای اهدافی که مدنظر قرار داریم می تواند برنامه های قابل توجهی به حساب آید. این در حالی است که طبق برنامه ریزی های انجام گرفته بنا بر این است که از درون ارکستر سمفونیک نیز گروه های کوچکتری در قالب ارکسترهای زهی و غیره به فعالیت مشغول شوند و در راستای آن کنسرت هایی را برگزار کند. شورایی هم که قرار است برای مجموعه ارکسترها تشکیل شود بدون تردید در راه کمک کردن به ارکستر است چرا که من معتقدم چند فکر همواره بیشتر از یک فکر است. سعی کرده‌ ایم نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم و با توجه به بودجه و امکانان برنامه‌بریزی کنیم. باید توجه داشت که برنامه‌های گسترده که واقع‌بینانه نباشد موفق نخواهد بود.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q