۱۴۰۳ چهارم ارديبهشت - 02:21 ق.ظ

اشعار باب دیلن از 1962 تا کنون؛ تمام اشعار باب دیلن در قالب یک کتاب منتشر می شود

 تمام اشعار باب دیلن در قالب یک کتاب منتشر می شود

نوای فارس-محمد غلامی پور:کتاب ترانه های باب دیلن به زودی منتشر می شود.این کتاب جدید شامل ترانه های دیلن از سال 1962 تا کنون است. کتاب اشعار دیلن، منتخب ترانه هایی ست که تا کنون توسط باب دیلن به صورت رسمی ضبط و اجرا شده است که شامل 35 آلبوم استودیویی و 62 صفحه گرامافون است.

کتاب منتبخب ترانه های باب دیلن به اعتقاد جاناتان کارپ مدیر عامل انتشارات معتبر سیمون اند شوستر ،یکی از بزرگ ترین و گران ترین کتاب هایی ست که تا کنون از سوی این انتشارات چاپ شده است.

این کتاب نفیس که قرار است در ماه نوامبر عرضه شود کمی بزرگ از یک صفحه گرامافون است و بیش از 960 صفحه و وزنی در حدود 13.5 پوند دارد و در نسخه محدود با تیراژ 3500 نسخه با قیمت 200 دلار به فروش خواهد رسید.همچنین تعداد 50 نسخه از این کتاب که صفحات آن طلاکوبی شده و توسط باب دیلن امضاء شده است با قیمت 5 هزار دلار در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

سردبیر و ویراستار این کتاب ،کریستوفر ریکس،عضو هیئت علمی دانشگاه بوستون و محقق ادبی بریتانیا است که در سال 2003 کتاب «چشم انداز عصیان دیلن» را نوشت. همچنین در دیباچه کتاب ،مقدمه مفصلی به قلم وی به رشته تحریر آمده است که بنا به گزارش روزنامه تایمز؛یک مقدمه طولانی فلسفی بشمار می رود.

آلیس و جولیا ؛ خواهران «نمراو» به عنوان دستیار و همکار، ریکس را در این کتاب یاری دادنده اند. این دو خواهر،همچنین طرح و صفحه بندی لوکس کتاب را انجام داده و نکات و جزئیات بسیاری را در صفحه آرایی کتاب به کار بسته اند.

اشعار این کتاب به ترتیب زمان بندی انتشار آهنگ ها بوده است.همچنین صفحه آرایی و شیوه فونت و گرافیک به شیوه ای خاصی طراحی شده تا «به چشم برای دیدن آنچه می شنود کمک کند» و شیوه خوانش دیلن،اتصال ها،قسمت هایی مربوط به گروه کر و ترجیعبند ها در نحوه نوشتار در نظر گرفته شده است.

این کتاب همچنین به تغییراتی که توسط دیلن در برخی از ترانه ها در معنایشان ایجاد شده اشاره می کند. به عنوان مثال؛«سنگ قبر بلوز» در بزرگراه 61 با این مصرع آغاز می شود؛«خب جان باپتیست،پس از شکنجه یک دزد»،اما در یک نسخه دیگر در آلبوم شماره 7 همین ترانه با کمی تغییر اینگونه ارائه شده است: «آه جان آهنگر،او دارد یک دزد را شکنجه می دهد». کارپ در این باره می گوید: باب دیلن دفترچه و دستنوشته هایش را برای این پروژه به ریکس داده است، هرچند در زمانی که تامیز در خصوص دخالت این خواننده و ترانه سرا در این پروژه از ریکس سوال پرسید،وی محتاطانه پاسخ داد: «من فکر می کنم لزومی نداشته باشد کمک های خاص و مساعدت ها و مشاوره هایی که ما در این موقعیت دریافت کردیم را مطرح کنیم». باب دیلن خواننده، آهنگساز، شاعر، و نویسندهٔ آمریکایی است.

وی که در سبک موسیقی بومی آمریکا به فعالیت می‌پرداخت، در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک روی آورد و اشعار عاشقانهٔ راک اند رول روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانهٔ کلاسیک در هم آمیخت.

دیلن در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام فولک راک در اواسط دههٔ شصت بسیار تاثیرگذار بود و به شکسپیر هم‌نسلان خود شهرت یافت. بعضی از کارهای دیلن به عنوان سرودِ جنبش‌های اجتماعیِ دههٔ ۶۰ مطرح شده‌است.

او بیش از ۵۸ میلیون نسخه از آلبومهایش را به فروش رسانده و افزون بر ۵۰۰ ترانه نوشته‌است که توسط بیش از ۲۰۰۰ هنرمند ضبط گشته و در جای‌جای دنیا اجرا شده‌است. دیلن در پنج دهه اخیر در موسیقی آمریکا به عنوان یک پدیده مطرح بوده‌است.

باب دیلن یکی از تاثیر گذارترین چهره ها در موسیقی معاصر آمریکا ‌است. ترانه معروف او «چون یک خانه‌به‌دوش» وسط مجله رولینگ استون به عنوان برترین ترانه تمام زمان‌ها انتخاب شد. برخی از ترانه‌های او توسط بسیاری از خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌است که از جمله آن‌ها می‌توان به «از فراز برج دیده بانی» که توسط جیمی هندریکس اجرا شد، اشاره کرد.

مارتین اسکورسیزی فیلم مستندی به نام «راهی به خانه نیست» را در مورد باب دیلن ساخته‌است. همچنین فیلم «من آنجا نیستم» ساخته تاد هینز برگرفته از زندگانی این هنرمند است. او به خاطر ترانه‌های نغز و پرمفهومش بارها نامزد دریافت جایزه نوبل ادبیات شده‌است.از این رو کتاب مجموعه اشعار او که شامل ترانه های او از سال 1962 تا کنون را شامل می شود از یک سو می تواند به دلیل ارزش ادبی اشعار او کتاب قابل توجهی باشد و از سوی دیگر نظر طرفداران و مشتاقان موسیقی او را جلب کند.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q