۱۴۰۳ بيست و پنجم تير - 08:51 ق.ظ

مارکت یک طرفه همیشه داغ ؛(قسمت اول)دنیای مجازی و موسیقی

دنیای مجازی و موسیقی

نوای فارس-فرشاد کاظمی: داغ بودن و گرما همیشه ناشی از یک تحرک ، انرژی و جنب و جوش بوده است ، اما اگر همین گرما و داغ بودن در بدن انسان ها اتفاق بیافتد نشان از وجود یک عفونت بعضا شدید دارد.

درموسیقی نیز وقتی یک گرمای بیش از حد دیده میشود می توان به وجود یک عفونت و اشکال بزرگ در مارکت یک طرفه آن پی برد. مارکتی که به نوعی فقط تولید دارد، فقط ورودی دارد و خروجی آن خیلی نا چیز و نزدیک به صفر است. مارکتی که به مانند یک خیابان یک طرفه ، هر روز با انبوه کارهای جدید تولید شده و چهره های جدید که مبادرت به انجام هزینه های سنگین بدون بازگشت می کنند، مواجه می شویم.

هزینه هایی که بر خلاف جریانات اقتصادی دیگر در 99/9 درصد هیچگونه بازدهی ندارد و هزینه کردن در این راه تنها مانند یک خیابان یک طرفه در شهری است که هیچ راه بازگشتی ندارد و همه علاقه ورود به آن را دارند بی توجه به این که ظرفیت این خیابان مدتهاست پر شده است و همه به یک ترافیک دهشتناک اضافه می شوند. در همچین شرایطی دور از انتظار نیست که به زودی شاهد آن باشیم تعداد خوانندگان از شنوندگان فراتر رود.

شاید علت آن است ما توانایی انجام هر کاری که توسط دیگری انجام شده است واز آن لذت می بریم را در خود می بینیم، یا شاید نه بخاطر سرابی است که دیده می شود.سرابی که ناشی از انتشار آمار فروش کنسرت ها و داشتن کور سویی از امید به انجام فعالیت اقتصادی مفید است ، که بازهم کسی توجه نمی کند با توجه به این حجم عظیم ورودی این میزان خروجی از این مارکت بازهم توجیح اقتصادی و منطقی از بابت صرف هزینه و زمان ندارد.

دوستان و دست اندرکاران تیم های تولید موسیقی به اتفاق خبر از تماس های دایمی خواننده های تازه کار و چهره های جدید با آنها می دهند و جالب این جاست که همه این چهره های تازه در بدو ورود که از اکثرا از لحاظ فنی زیر سطح آماتور محسوب می شوند، تقاضای تولید آثاری حرفه ای و با استفاده از بهترین نوازنده ها و استودیو ها با بالاترین هزینه را دارند؛ هزینه هایی که پس از انتشار اثر در فضای مجازی و سایتهای هاست موزیک تقریبا هزینه سوخته تلقی می شود و هیچ گونه بازگشتی ندارد.

با ورود به یکی از این دست سایت های ذکر شده که تعداد آنها نیز پا به پای تعداد خوانندگان و آهنگسازان و استودیو ها رو به فزونی است ، و با رفرش کردن صفحه می توانید شاهد ورود چهره ها و کارهای جدید به این عرصه باشید. چهره هایی که علاوه بر انجام هزینه های بالا جهت تولید کار در بهترین شرایط کیفی ، برای انتشار و قرار دادن قطعه موسیقی شان برای دانلود رایگان، هزینه هایی گاها میلیونی به مدیران این سایت ها پرداخت می کنند تا در انتهای صف این خیابان یک طرفه قرار بگیرند و کارشان میان انبوهی از کارهای اضافه شده قرار بگیرد. صحبت از هزینه های مضاعف در رابطه  با بالا بردن آمار دانلود و افزایش بازدید و... که ما از آنها بی خبریم دیگر بماند؛ به قولی همه می گویند آمار بازدید واقعی ست ما هم می گویمم واقعی است.

 

افزایش روز افزون خواننده ها یعنی تب ، بالاتر رفتن آمار تولیدات از مخاطبین واقعی یک ژانر موسیقی یعنی تب ، ورود هزینه های بسیار زیاد و گردش مالی یک طرفه یعنی تب و این تب نشان از یک عفونت خیلی شدید در موسیقی دارد.

به راستی این مارکت یک طرفه  همیشه داغ تا کجا ادامه خواهد داشت و تا کجا موسیقی که دائما هشدار وجود یک عفونت و اشکال جدی می دهد می تواند دوام بیاورد واین تب منجر به فوت موسیقی در کشور نشود.

ای کاش این تب یک جایی فرو کش کند ، جایی قبل از نا بودی واقعا استعداد ها و سلیقه شنوندگان و مخاطبین موسیقی در میان این سیل کارهای تولیدی ؛ جایی قبل از توقف همیشگی حرکت خون در رگهای موسیقی کشور...

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q