۱۴۰۳ نهم خرداد - 10:28 ب.ظ

نگاهی به پرفروش ترین آلبوم سال 93«پاروی بی قایق»ی که به مقصد رسید

«پاروی بی قایق»ی که به مقصد رسید

نوای فارس-محسن چاوشی همیشه نشان داده است که هر آهنگی که منتشر می کند می تواند با سیلی از هواخواهی و حتی انتقاد مواجه شود.

آلبوم «پاروی بی قایق» پیش از انتشار در میان هواداران این خواننده پرطرفدار جای خود را باز کرده بود. دوسالی می شد که همه منتظر انتشار این آلبوم با صدای چاوشی بودند تا اینکه فرصت به مهر ماه 93 دست داد. این آلبوم زمانی منتشر شد که بازار موسیقی کشور، چنگی به دل نمی زد و مخاطبان موسیقی، خواسته های خود را از اینترنت دانلود می کردند اما هیچ یک از آنها طی مدت حضور خود از ابتدای سال تا کنون نتوانستند به اندازه آلبوم «پاروی بی قایق» با استقبال مواجه شوند.

رکورد زنی با پارویی که قایق نداشت

آمار نشان می دهد که آلبوم «پاروی بی قایق» تنها در هفته اول توانست معادل مخاطبان یک سال یک آلبوم نسبتا معقول رابا خود همراه کند و از آن پس هر چه بود، تعدا اضافه مخاطبان بود که این آلبوم را به صورت ارجینال تهیه و گوش کردند. طبق آمار به دست آمده آهنگهای این آلبوم در کمتر از سه روزبه صورت قانونی 18 هزاربار خریداری شد و آمار دانلودهای غیرقانونی هم بیش از 300 هزار را نشان می دهد. این آمار فقط مختص سه روز اول بود که در روزهای بعد سیر صعودی پیدا کرد. به طوریکه در 10 روز اول مجموع این آمار به یک میلیون و بالاتر رسید و به این ترتیب آمار شنیده شدن یک اثر موسیقی را طی ده روز اول زد. پیش از این آلبوم «مسافر» با صدای شادمهر عقیلی این رکورد را به شکل رسمی در اختیار داشت. اما از آنجایی که هنوز این آمار به شکل رسمی و از سوی شرکتها در قالب فروش آلبوم اعلام نشده است، نمی توان آن را جایگزین آلبوم شادمهر کرد و آنرا رکورد دار دانست.

«پاروی بی قایق»اولین آلبوم محسن چاوشی نیست که به فروش قابل توجهی دست می یابد. این خواننده پاپ ثابت کرد که می تواند در صدر جدول فروش بنشیند و حکمروایی کند. به همین دلیل است که تهیه کنندگان برای انتشار و پخش آلبوم های او با همدیگر رقابت می کنند.

همانطور که گفته می شود، قیمت فروش آلبوم خوانندگان مطرح مبلغی بین 70 تا 80 میلیون تومان است که این رقم درباره آلبوم های چاوشی صدق نمی کند. او اولین آلبوم خود را بالای 80 میلیون تومان واگذار کرد. از انجایی که این خواننده تاکنون کنسرتی نداشته و بعید به نظر می رسد راضی به برگزاری آن حتی برای یک با هم بشود، قیمت آلبومهایش با تمامی خواننده های ستاره متفاوت است. اینطور که دیده شده و بر اساس مدارک و شواهد موجود، آلبومهای او بالای 150 میلیون تومان واگذار می شوند و اتفاقا تهیه کنندگان که به هیچ وجه با توجه به شرایط کنونی بازار موسیقی حاضر نیستیند ریسک کنند، به دنبال خریدن آلبوم های این خواننده هستند تا در یک جریان موسیقی که بعد مالی و اقتصادی نیز برای آنها دارد، با یکدیگر رقابت کنند. چرا که آلبومهای قبلی این خواننده همگی رکورددار بازار فروش بوده اند و نام او می تواند فروش بالای آلبوم را تضمین کند و به این ترتیب تهیه کننده متضرر نمی شود. به جرات می توان گفت که چاوشی تنها خواننده ای است که در همکاری با تهیه کننده ها خود دست به انتخاب می زند و اینگونه نیست که از سوی تهیه کننده ها انتخاب شود.

دلایل فروش بالای آلبوم آقای خاص

«پاروی بی‌قایق» از نیمه دوم مهرماه 93 منتشر شد و به دست علاقه مندان رسید.

ارکسترال بودن این آلبوم البته موجب شد تا یک سری از مخاطب نماهای چاوشی ریزش داشته باشند که خود در این باره می گوید: درست است که این کار ارکسترال است و با کارهای قبلی ام متفاوت است اما من از این کار هدف دارم و آن این است که می خواهم مخاطل خود را غربال کنم و به یک مخاطب یکدست برسم. حال از مخاطبان قبلی اگر کسی ماند قدمش روی چشم و با فراغ بال ما نیز از او استقبال می کنیم و هر کسی هم که دوست نداشت بازهم برای او ارزش قایلیم و به حضور او طی این سالها در کنارمان افتخار می کنیم.

 از 16 مهر ماه  در بازار موسیقی عرضه شد و بلافاصله بعد از انتشار در صدر آثار پرفروش موسیقی قرار گرفت.  این آلبوم که پس از تاخیر بسیار آماده عرضه به بازار موسیقی شد، 10 قطعه دارد که عنوان آنها «دزیره»، «قهوه قجری»، «جز»، «تفنگ»، «خواب»، «پاروی بی‌قایق»، «یک خانه کوچک»، «کلنجار»، «یوسف» و «وصیت» است.

 آهنگسازی تمام قطعات این آلبوم بر عهده محسن چاوشی است که طی سالها فعالیت در عرصه موسیقی و به عنوان پرطرفدارترین خواننده پاپ اکنون می داند که چه نوع موسیقی ای می تواند با مردم پیرامونش ارتباط برقرار کند. شاید به همین دلیل است که نخواسته ساخت ملودی های آلبومش را به کسی دیگر بسپارد و خود زحمت ساخت آنها را به عهده گرفته است.

او این بار در همکاری با تنظیم کننده ها از چهره های متفاوت تری نسبت به همکاران قبلی خود استفاده کرده ست تا نتیجه جدیدتری داشته باشد.امیر جلال‌فرد، امید حجت و کوشان حداد در تیم تنظیم کننده های این آلبوم در کنار چاوشی حضور پررنگی داشته اند و البته اگر این آلبوم در آلمان و به شکل حرفه ای میکس ومستر نمی شد زحمات تیم اجرایی آلبوم دیده نمی شد.

خواننده ای که چون گذشتگان درگیر کلام است

او که همیشه از ترانه های خوبی برای اجرا استفاده می کند، این بار نیز از حرفه ای های این عرصه بهره گرفته است و از آنجایی که تجربه همکاری با حسین صفا و حسین غیاثی را دارد، در این آلبوم نیز با انها در کنار روزبه بمانی همکاری کرده است و ماحصل این همکاری ها آلبوم پاروی بی قایقی است که آماربالای فروش در جدول رده بندی را به خود اختصاص داده است.

گفته می شود که چاوشی در این آلبوم به گذشته بازگشته است اما واقعا اینطور نیست بلکه طبق گفته های خودش وی سعی داشته رو به جلو و باچشمانی باز حرکت کند و موفق هم شده است.  او که تمامی فضاهای مختلف را طی سالهای فعالیتش در موسیقی، تجربه کرده است، این بار با ارکسترال کار کردنش گامی مثبت برداشته است و در واقع با انتشار این آلبوم نشان داد که می تواند بهترین و برترین در سبک کاری خودش باشد.

او حالا به جایی رسیده که همه به عنوان یک خواننده مولف از او یاد می کنند چیزی که حداقل در ایران بعداز انقلاب اتفاق نیفتاده است. او در اثر آزمون و خطاهایی که تاکنون داشته با جایی رسید که امروز مولف کارهایش باشد و آلبومهایش همیشه عنوان پرفروش ترینها را به خود اختصاص دهند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

 

 

 

 

 

 

منبع : دنیای اقتصاد
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q