۱۴۰۳ چهارم ارديبهشت - 02:09 ق.ظ

پس از گذشت 23 سال؛«آوای مهر» حسین علیزاده بازنشر شد

«آوای مهر» حسین علیزاده بازنشر شد

   نوای فارس-محمدعبدالهی: آلبوم موسیقی «آوای مهر» اثر حسین علیزاده پس از 23 سال دوباره منتشر شد.

آلبوم موسیقی «آوای مهر» از ساخته های حسین علیزاده که در سال 1370 منتشر و به زلزله زدگان شمال کشور تقدیم شده بود، مجددا منتشر و روانه بازار موسیقی کشور شد.

موسیقی این آلبوم در دو بخش گوناگون ساخته شده است و آهنگ‌های زندگی، طلوع، عمق فاجعه، آوای مهر و عروج نشان‌دهنده واکنش علیزاده به زمین‌لرزه‌ ایی که رخ داده را بازگو می‌کند.

«آوای مهر» شامل پنج قطعه است که ریشه در موسیقی ملی ایران دارد. آهنگساز با تکیه بر ذهنیاتی که از ملودی‌های بومی و سنتی دارد و با آمیختن اصوات همزمان، ترکیب بدیع و زیبایی خلق کرده است.

پرویز منصوری در مقدمه این اثر آورده است: عصیان شامل قطعات عصیان و رؤیا است. آهنگساز در "عصیان" از امکانات، تکنیک‌ها و نوآوری‌های موسیقی غربی بهره و الهام گرفته است.

او به شیوه‌ آن دسته از آهنگسازان رمانتیک که تحت تأثیر فرهنگ اصیل و ریشه‌دار سرزمین خویش بوده‌اند اثری تصویری و نئو رمانتیک آفریده است که در مجموع، برای شنوندگان ایرانی و غیرایرانی، زیبا و شنیدنی‌ است.

به نظر می‌رسد در آفرینش عصیان آهنگساز از قطعه برای ارکستر زهی و کوبه‌ای و چلستا اثر بلا بارتوک الهام گرفته و پاسخی مناسب به آن داده است.

در قطعه‌ «رؤیا»ابتدا هارپ زمینه را با اشاره به موتیفی که فلوت اجرا خواهد کرد آماده می‌کند. این موتیف حالت انتظار را برمی‌انگیزد و در ادامه و گردش آن، فلوت موتیف کوتاه دیگری را می‌نوازد و آن را دو سه بار تکرار می‌کند و آنگاه قطعه با نت کشیده ای در بالا، همراه با آرپژهای هارپ، به انتهای بی‌پایان خود می‌رسد.

در مجموع، بافت موسیقی، انتخاب، ترکیب و رنگ‌آمیزی سازها و امکاناتی که حسین علیزاده در انشا و ابداع خود از آن سود جسته است تأثیری تصویرگرایانه دارد. بدون تردید این توانایی حاصل تجربه‌ طولانی و متفاوت او در زمینه‌ آهنگسازی‌ است.

علیزاده این آلبوم را پس از زمین لرزه رودبار در ۱۳۶۹ پخش کرد و آلبوم را هم به زلزله‌دیدگان شمال تقدیم کرد.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q