۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 06:41 ب.ظ

داستان ترانه« دوستت دارم» از لارا فابیان؛رسانه های ارتباط جمعی بر علیه واقعیت

رسانه های ارتباط جمعی بر علیه واقعیت

نوای فارس-محمد غلامی پور:«شایعه» یکی از قدیمی ترین رسانه های ارتباط جمعی جهان در بطن جوامع انسانی است که به عقیده جامعه شناسان هم تبعات مثبت و هم تبعات منفی بر افکار،رفتار و احساسات جامعه دارد.

کارکردهای منفی شایعه که بر کسی پوشیده نیست اما از کارکردهای مثبت آن می توان به جوامع بسته و تحت کنترل حکومت های استبدادی برای مقابله با سانسور و انتشار وقایع اشاره کرد. اما در عصر حاضر که پیشرفت تکنولوژی به سطح قابل توجهی رسیده است،قدیمی ترین رسانه ارتباط جمعی در کنار جدیدترین رسانه های ارتباط جمعی  و شبکه های اجتماعی می تواند اتحادی محکم بر علیه واقعیت باشند. مخصوصاً برای جوامعی مثل ما که بیشتر از متن به دنبال حاشیه هستیم و دوست داریم برای هر مسئله ای یک داستان بسازیم.

 در این میان هیچ چیز از زیر دستمان در نمی رود به خصوص آدم ها که می توانند داستان های ما را هر چه بیشتر داغ کنند و دهان به دهان،ایمیل به ایمیل و موبایل به موبایل بچرخانند.به عنوان نمونه همین «لارا فابیان» خواننده شناخته شده در دنیا و کمتر شناخته شده در ایران که حالا دیگر به لطف وایبر و واتس آپ به یکی از سرشناس ترین خوانندگان خارجی در جامعه ما بدل شده است.

بله!از همان کلیپ«احساسی ترین اجرای زنده دنیا» سخن می گویم که مدتی است در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود. ترانه زیبا و قطعه دلنشین فابین که به همت تماشاگران کنسرت به یکی از منحصر به فرد ترین و تاثیرگذارترین اجراهای تاریخ بدل شده است.اما پیش از اعجاز موسیقی فابیان و احساسی که در سالن موج می زند، متنی که به همراه ویدئو فرستاده می شود می تواند از هر نظر تاثیرگذار تر از ویدئو باشد و نظر خواننده پیام را به خود جلب کند و او را وادارد که ویدئو را به نمایش در آورد.متن پیام را در اینجا،برای آن دسته از افرادی که احیانناً این ویدئو به دستشان نرسیده است نقل می کنم:

«این خانم« لارا فابیان»، نامزدی داشت که به شدت عاشقش بود اما یک روز آن پسر بی خبر او را ترک می کند و دیگر خبری از او نمی شود.بعد از این واقعه لارا دچار افسردگی می شود و 12 سال با افسردگی حاد دست و پنجه نرم می کند. وی نه تنها خوانندگی را ترک می کند بلکه 6 سال هیچ کلامی بر زبان نمی آورد و دیگر حرف نمی زند.دکتر لارا در آسایشگاه روانی پس از تلاش های بسیار به این نتیجه می رسد نجات لارا تنها یک راه دارد،آنهم اینست که او را مستقیم به روی استیج ببرند و برایش یک کنسرت برگزار کنند.بدین منظور یک فراخوان عمومی می دهند و از مردم می خواهند برای سلامتی و بهبود حال او به کنسرت بروند و اگر ارکستر نواخت و لارا حرفی نزد،مردم این آهنگ معروف را بخوانند.لارا را مستقیم از آسایشگاه روانی لباس می پوشانند و به روی صحنه کنسرت می برند.وقتی لارا می بیند که مردم آهنگی را که برای نامزدش خوانده بود می خوانند،لب به سخن می گشاید و با همراهی تماشاگران شروع به خواندن می کند.بدین ترتیب به زندگی و دنیای هنر بر می گردد.این قطعه یکی از احساسی ترین صحنه های موسیقی جهان است».

«لارا فابیان» خواننده و ترانه سرای بین المللی متولد ژانویه 1970 در بلژیک  است.خواننده چند زبانه که  تسلط او به زبان های مختلف از او یک چهره بین المللی ساخته است.او کار خود را ابتدا با زبان فرانسه آغاز کرد و بعدها به زبان بلژیکی،انگلیسی و ایتالیایی،اسپانیایی،آلمانی و... آواز خواند. دامنه صدای او بیشتر از سه اکتاو است و همچنین به خاطر توانایی‌های آوازی و تکنیک بالایش زبانزد است.فابین جوان موفق شده 20 میلیون نسخه در سراسر جهان به فروش برساند که از این حیث پر فروش ترین خواننده زن بلژیک در تمام دوران لقب گرفته است.

فابیان تا کنون 11 آلبوم استودیویی به بازار عرضه کرده که اولین آنها در سال 1991 و آخرین آن در سال 2013 بوده است.همچنین 4 آلبوم زنده و همچنین تالیف 2 جلد کتاب در کارنامه وی دیده می شود.اما آلبوم «ناب» که به زبان فرانسوی است،سومین آلبوم منتشر شده لاراست که در سال 1996 عرضه شد.آلبوم قابل توجهی که موفقیت های خوبی برای لارا به ارمغان آورد.فروش دو میلیون نسخه در فرانسه ،دریافت جایزه فلیکس برای بهترین آلبوم سال 1997 و نامزد جوایز جونو در دو بخش بهترین خواننده زن و پرفروش ترین آلبوم سال بخشی از این موفقیت ها بود.این آلبوم شامل 12 ترک است و نیمی از ترانه هایش را «ریک آلیسون»   سروده است.از جمله همین ترانه مورد بحث با عنوان «دوستت دارم».متن این ترانه که به زبان فرانسه نوشته شده  دارای تصاویر دلنشین و ترکیب های شاعرانه ایست که صدای فابین آن را به ترانه ای بسیار تاثیرگذار تبدیل کرده است.

                                   http://www.farsmusic.com/Upload/Files/ef4db8d4fb374be38f2786d12aff0232.jpg

«قبول!

راه های دیگری هم برای جدا شدن وجود داشت

تنها چند عدد گیلاس

 می توانست کمکمان کند

در این سکوت تلخ

تصمیم گرفتم ببخشمت

خطاهایی که بخاطر عشق زیاد مرتکب می شویم

قبول ! آن دخترک درون من

همواره تو را می خواست

تو را که همانند مادر

دورم می گشتی و پناهگاهم بودی

خونی را از تو به یغما بردم که

نباید از آن سهمی می داشتم

در میان این واژه ها و رویاها

فریاد می زنم

دوستت دارم،دوست دارم

مثل یک دیوانه،مثل یک سرباز

شبیه یک ستاره سینما

دوستت دارم دوستت دارم،دوستت دارم

مثل یک گرگ مثل یک پادشاه

شبیه یک مرد با وجود اینکه مرد نیستم

می بینی که چطور دوستت دارم

قبول به تو سپردم

تمام خنده ها و رازهایم را

حتی آنهایی را که فقط یک برادر

می تواند نگهدارشان باشد

در این خانه سنگی

شیطان رقص ما را تماشا کرد

من جنگ را می خواستم

که به صلح ختم شود

دوستت دارم،دوستت دارم

مثل یک دیوانه،مثل یک سرباز

شبیه یک ستاره سینما

دوست دارم،دوست دارم،دوست دارم

مثل یه گرگ،مثل پادشاه

شبیه یک مرد هرچند که مرد نیستم

می بینی که چطور دوستت دارم»

برخی از آثار به حدی بر روی مخاطب تاثیرگذارند که از زندگی مولف خود جدا شده و در جریان جداگانه ای قرار می گیرند و در این مسیر به داستان ها و افسانه های مختلفی مزین می شوند تا بر نیرو محرکه جادویی خود بیافزایند و زیستی ابدی داشته باشند.ترانه «دوستت دارم» هم یکی از همین آثار است.

البته باید اعتراف کرد که 90 درصد داستان های پشت این ترانه تنها برخاسته از ذهن مخاطب ایرانی ست و این داستان ها در این ابعاد در بین مخاطبان غیر ایرانی یافت نمی شود.

در مورد این ترانه تنها از زبان لارا اشاره شده است که او این ترانه را برای نامزدش که به شکل غم انگیزی فوت شد خوانده است اما هیچ منبعی برای ادعا موجود نیست و تنها در حد یک شایعه است.

اما با نگاهی به گذشته لارا می توان از اساس این داستان ایرانیزه شده اش را رد کرد. لارا فعالیت هنری خود را به صورت حرفه ای از سال 1986 با انتشار یک تک آهنگ آغاز کرد.در آن زمان تنها 16 سال سن داشت.سه سال بعد وی با «ریک آلیسون» آشنا شد و این آشنایی آغاز یک همکاری موفق را موجب شد.آنها به مونترال رفتند و گروه خود را تشکیل دادند و شروع به تولید و انتشار آثار خود کردند. محصول این همکاری اولین آلبوم وی با عنوان «لارا فابیان» بود که در سال 91 منتشر شد. سه سال بعد آلبوم «کارپ دیم» و دو سال بعد از آن آلبوم «ناب» را انتشار داد که در این سال لارا تنها 26 سال سن داشت.لارا از آن سال تا 2013 بیش از 8 آلبوم دیگر منتشر کرد که بیشترین وقفه بین دو آلبوم او تنها کمتر از سه سال بوده است. که اکثراً در این فواصل او مشغول اجرای کنسرت بود.بنابراین اصولاً لارا چه پیش و چه پس از آلبوم «ناب» نمی توانست 6 سال حرف نزده باشد. در مورد زندگی شخصی او نیز باید گفت که لارا در سال 1998 رابطه ای را با خواننده فرانسوی پاتریک فیوری آغاز کرد که تنها در مرحله نامزدی باقی ماند و به ازدواج ختم نشد که آغاز این ارتباط به دو سال پس از اجرای این ترانه بر می گردد.وی از سال 2006 با کارگردان،تهیه کننده و آهنگساز فرانسوی «جرالد پالاسیو» ازدواج کرد که از وی یک دختر به نام «لو» دارد.اما در زمان انتشار ترانه «دوستت دارم» وی چندین سال با «ریک آلیسون» در ارتباط بود که اتفاقاً خود ریک این ترانه را در همان دوران نوشته است.

اما یک نکته در زیر همین ویدئو در یوتیوب به آن اشاره شده که قابل ملاحضه است.«شاید خیلی از ماها فکر کنیم که این کنسرت،اولین اجرای لارا پس از فوت دوستش گرگوری لامارچال بود.یا اینکه این آهنگ ادای احترامی به او نبود.گرگوری دوست لارا بود نه عشق او. هیچ یک از اراجیف غم انگیز و شایعات اندوه بار را باور نکن و تنها از یک اجرای هیجان انگیز و پر از احساس لارا و تماشاگرانش لذت ببر.او به روی صحنه می آید،اما پیش از آنکه بخواند،تماشاچیان با یکدیگر هم صدا می شوند و ترانه «دوستت دارم» را با کمی تغییر می خوانند.وقتی ترانه به بند «دوستت دارم» می رسد همه یکصدا فریاد می زنند «ما تو را دوست داریم»...»

 

منبع : موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q