۱۴۰۳ پنجم تير - 08:57 ق.ظ

قمصری همسو با شال‌های کنگ‌فو نواخت

قمصری همسو با شال‌های کنگ‌فو نواخت
نوای فارس: علی قمصری در پنجمین تجربه از مجموعه رویداد «شب شنبه ها» که بر پایه گفتگو و ایجاد گفتمان فرهنگی و هنری در تالار حافظ برگزار می‏شود و در هفته های اخیر به شدت مورد استقبال علاقمندان قرار گرفته است، به روی صحنه رفت.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی ، در روز شنبه که به رسم معمول، تئاترها تعطیل هستند، علی قمصری با جمعیتی بیش از ظرفیت عادی تالار روبرو شد. قمصری ابتدا روی صحنه حاضر شد و با بیان این که این برنامه صرفاً یک کنسرت موسیقی نیست، در مورد عنوان برنامة خود «همسو با شالهای کونگ فو» توضیحاتی داد. علی قمصری گفت که وقتی در کودکی به طور همزمان مشغول آموختن کونگ فو بوده و به موسیقی هم علاقمند شده، علیرغم ظاهر متفاوت این دو مقوله در هیجان درونی موسیقی و نمود بیرونی کونگ فو به شباهت های زیادی در آن‏ها پی برده است.
قمصری عرفان نهفته در ذات موسیقی ایرانی را بسیار شبیه فلسفة شرقی رنگ در شالهای کونگ فو عنوان کرد؛ اینکه در موسیقی ایرانی هم، شاگرد در آموزش سینه به سینه از استاد خود، مدارج کمال را آرام آرام طی می‏کند. شروع آموزش ردیف دستگاهی از ماهور همانند تلاش برای رسیدن به شالهای رنگی دیگر است. شور و هیجان جوانی از ماهور آغاز می‏شود و به راست‏پنج گاه استوار و جا افتاده می‏رسد.
علی قمصری در ادامه گفت که در طی این سال‏ها تلاش کرده است تا با همین نگاه، شیوه نوازندگی و صدادهی و سونوریتة قدما را با روشها و تکنیک های امروز در نواختن تار همسو کند. قمصری سپس با فراخواندن دوستانش به روی صحنه قطعاتی را با تار، دیوان و گیتار نواخت و خواند که بارها و بارها مورد تشویق تماشاگران حاضر در سالن قرار گرفت. مجموعه رویداد پرفورمنس موسیقی «شب شنبه ها» هر هفته با تجربه ای متفاوت در تالار حافظ به روی صحنه می‏رود.

عکس های امیر خامنه از این کنسرت را در ادامه ببینید:
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q