۱۴۰۳ نهم خرداد - 03:47 ق.ظ

نشست خبری گروه جدید «نوباز» برگزار شدپدارم درخشانی: برای جذب مخاطب باید از اول تلاش کنیم و به پشتوانه گذشته نباشیم

پدارم درخشانی: برای جذب مخاطب باید از اول تلاش کنیم و به پشتوانه گذشته نباشیم
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: نشست خبری گروه «نوباز» در 14 شهریور ماه برگزار شد. آهنگسازی و رهبری این گروه را پدرام درخشانی و خوانندگی آن را پرهام علیزاده برعهده دارد. «نوباز» 20 و21 شهریور ماه برای اولین بار در تالار «وحدت» روی صحنه می رود. هومن غفاری (دارمز)، پاشا امجدی (نی)، ژوبین کلهر (کمانچه)، بابک آخوندی (گیتار)، امیر بنکدار (گیتار باس)، رضا تاجبخش (پیانو و کیبورد)، آرمین قیطاسی (ساز های بادی)، علیرضا مصدقی (پرکاشن)، میلاد درخشانی (تار و عود) اعضای این گروه جدید را تشکیل می دهند. این نشست خبری با حضور رهبر و خواننده «نوباز» برگزار شد.

پرهام علیزاده ابتدا درباره خود این گونه توضیح داد: حدود 27 سال است که در زمینه آواز فعالیت می کنم. زیر نظر استادانی چون سخاوتی، رحیمی،... آموزش دیده ام و ژانر های مختلف هنری را به صورت خودآموز فراگرفته ام. افتخار همراهی با پدرام درخشانی را پیدا کردم. گروه «نوباز» 6 ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده است و حدود 3 ماه است که به صورت جدی به تمرین می پردازد. افراد با سابقه ای گروه «نوباز» را تشکیل می دهند. پدرام درخشانی جز اولین هایی است که موسیقی تلفیقی را آغاز کرد. «نوباز» گروه جدیدی است و با توجه به تفاوت هایی که با گروه های قبلی دارد تصمیم گرفته شد که با نام جدیدی فعالیت کند. 5-6 قطعه از رومی(1و2و3) با تنظیم هایی جدید، 2 قطعه از خودم و چند قطعه از ملودی های قدیمی تر اجرا خواهد شد. اجرای مان، اجرای متفاوتی است با این که بیشتر قطعات مان آشنا هستند.

علیزاده درباره فضای قطعات ادامه داد: حدود 13 قطعه اجرا می شود. برخی از آن ها بیکلام و بقیه قطعات با کلام هستند. فضای ملودی ها نسبت به آن چه تا به الان شنیده شده، متفاوت است. به ندرت می توان از نظر محتوایی موسیقی سنتی را با راک یا فانک ترکیب کرد. کسی که این کار را می کند شناخت عمیقی باید داشته باشد.

از برنامه های آینده «نوباز» این گونه گفته شد: برای آینده برنامه های زیادی داریم. در شهرستان های مختلف و خارج از کشور به اجرا خواهیم پرداخت. اما همه ی این ها مستلزم این است که شنیده شویم. من به عنوان خواننده این گروه، خیلی شناخته شده نیستم. امیدوارم «نوباز» جایگاهی که باید را پیدا کند.

پدرام درخشانی پس از تاخیری حاضر شد. او درباره «نوباز» مطرح کرد: آلبوم رومی 3 را در سال 1391 منتشر کردم و به عنوان آلبوم برتر موسیقی تلفیقی از طرف سایت موسیقی ما اعلام شد. در سال 1392 کنسرتی با سرلک برگزار کردم. پس از آن احساس کردم کمی موسیقی ام یکنواخت شده است و نیاز به بازنگری دارد. کمی کنار کشیدم تا بتوانم با فکری جدید بازگردم. سلیقه مردم نسبت به 10 سال گذشته بسیار تغییر کرده است. من هم تلاش کردم تا موسیقی ام را به روز کنم. ابتدا تصمیم گرفتم چند قطعه به صورت ویدیو کلیپ منتشر کنم. پس از آن شروع به ضبط آلبوم کردم. به جایی رسیده بودم که احساس کردم می توانم فکر جدیدی ارائه دهم.

او درباره حضور پرهام علیزاده در «نوباز» گفت: آلبوم بیکلام بود و خواننده مناسبی را پیدا نکرده بودم. اما بعد از این که صدای پرهام علیزاده را شنیدم، دیدم صدای او مناسب و مدنظر من است. صدای علیزاده همان صدایی بود که من به دنبالش می گشتم. می توانستم با صدای او کار هایی که می خواهم را انجام دهم.  نوازنده های خوبی هم گرد هم آمدند. همه چیز دست به دست هم داد تا گروه «نوباز» تشکیل شود.

درخشانی درباره تنظیم و اشعار قطعات  توضیح داد: بیشتر قطعات اجرایی جدید است. تنظیم ها ساده تر از قبل است و پیچیدگی های قبلی را ندارد. موسیقی پیچیده گوش کردن نیازمند فرصت بیشتر و مطالعه است. احساس کردم در حال حاضر باید ساده تر باشد تا مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. برخی از قطعاتی را که در رومی بازخورد خوبی از آن ها گرفته بودیم، اجرا خواهیم کرد. اشعاری را انتخاب می کنم که پیچیده نباشد. من بیشتر توجه ام به موسیقی است و می خواهم شنونده بیشتر از هر چیز موسیقی را بشنود. به طور معمول اشعاری را انتخاب می کنم که خود شان آهنگین باشند. در قطعات مان اشعاری از سیمین بهبهانی، اخوان ثالث، سعدی، مولانا، ابوالسعید ابوالخیر شنیده می شود. فقط در یک قطعه ترانه ای از یک ترانه سرای معاصر داریم.

درخشانی به سوال این که چرا فعالیت گروه را با برگزاری کنسرت شروع کرده است، پاسخ داد: در رومی نیز ابتدا کنسرت برگزار می کردیم، قطعات مختلف مان را اجرا می کردیم. سپس با توجه به بازخورد، قطعاتی را که مورد استقبال قرار می گرفت، ضبط می کردیم. چندین قطعه داریم که اجرا شده اند اما ضبط نکرده ایم. این بخش از سیاست های تهیه کننده برنامه است و اطلاع زیادی از آن ندارم. رضا براتی و امیر بهاری سرمایه گذاران هستند.

رهبر گروه «نوباز» در پایان گفت: برای اجرای های مختلفی برنامه ریزی شده است. اجرای اول باید قوی باشد تا بتوانیم ادامه دهیم. گروه های موسیقی زیاد شده و سبک های مختلفی آمده است. مخاطبان طیف انتخابی وسیع تری دارند و سلیقه های شان نسبت به گذشته متفاوت شده است. برای جذب مخاطب باید از اول تلاش کنیم و به پشتوانه گذشته نباشیم.

عکس های شیرین رسام از این نشست را در ادامه ببینید:منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q