۱۴۰۳ پنجم ارديبهشت - 06:34 ق.ظ

گروه کُر آوای ماهان در تالار رودکی آوازهای رمانتيک می خواند

گروه کُر آوای ماهان در تالار رودکی آوازهای رمانتيک می خواند
نوای فارس: گروه کُر آوای ماهان به سرپرستی نيما فاتحی روز جمعه 9 مهرماه 1395 در تالار رودکی به روی صحنه می رود و قرار است قطعاتی از آهنگسازان دوره رمانتيک و معاصر (قرن 19 و 20 ميلادی) را به صورت آواز گروهی، تک خوانی و دوئت با همراهی پيانو اجرا کند. به گفته نيما فاتحی رهبر گروه، کليه قطعات گروه کُر به صورت آکاپلا (بدون همراهی ساز) هستند که اجرای آنها را نيازمند مهارت بيشتر می کند و در دوئت ها پيانو خوانندگان را همراهی می کند. اکثر قطعات در اين اجرا به زبان انگليسی هستند، با اين حال چند قطعه نيز به زبانهای آلمانی و فرانسه خواهد بود. در بين آهنگسازان منتخب اين اجرا نام افراد سرشناسی چون آنتون دورژاک، ادوارد الگار، رالف وگان ويليامز، لئو دليب و سرگئی راخمانينف در کنار برخی ديگر از آهنگسازانی همچون آرتور فوته، ارلند فاگرتون، ادوراد مک داول و چارلز استنفورد وجود دارد که قطعات آنها به ندرت در ايران به روی صحنه ی اجرا رفته است.
قطعات دوره رمانتيک دارای کنتراست های زياد در نوانس و سرعت، و تنوع در انتخاب آکوردها هستند که باعث جذابيت آنها می شود. اين قطعات اگر متون مذهبی نداشته باشند (که به آنها قطعات سکولار اطلاق می شود) غالبا در مورد مضامينی همچون طبيعت، عشق و يا مرثيه هستند که منعکس کننده روحيات و عواطف آهنگساز در آن زمينه اند. بنيانگذار مکتب رمانتيسم را لودويگ وان بتهوون می دانند که خاستگاه موسيقی را از سفارشهای درباری به گرايشات روحی آهنگساز تغيير داد و پس از او اين مکتب توسط آهنگسازان با ذوقی همچون فردريک شوپن، فليکس مندلسون، فرانتس ليست، پيتر چايکوفسکی، ادوارد الگار، گوستاو مالر و بسياری ديگر پرورانده شد.
گروه کُر آوای ماهان در سال 86 به سرپرستی نيما فاتحی تشکيل شده و اجراها و افتخارات گوناگونی را تجربه کرده است که از آن جمله می توان به رتبه نخست جشنواره موسيقی فجر در سال 93 و رتبه دوم همين جشنواره در سال 90، کسب ديپلم های افتخار نقره و برنز در فستيوال کانتا آل مار اسپانيا، شرکت در فستيوال کوروفست استانبول بعنوان نماينده ايران، اجرای آوازهای رمانتيک (1) و ترانه های قديمی (اولد سانگز) اشاره کرد. در اين اجرا محمد حقیقی، پرنیان روحانی، علیرضا بهروزی، آزاده اسدی، سید پیام حسینی، فرناز ساحری، بهزاد مظهری، رابعه فشارکی، علی باقری، شیدا شریف پور، صدف بهرام جاویدی، امیر خلیقی، گلنوش اکبری، حانیه آملی، مهراوه موسوی، امیر یوسفیها، نهال فلاحتی، آرش حق گو، دانیال محبوبیان، آتنا بالایی، میشکا داورپناه و نگین آقامحمدی به عنوان خواننده حضور دارند و ميرارشک و اميراشکان ميرپور نوازنده پيانو در دوئت ها و تکخوانی ها هستند. علاقمندان برای تهيه بليت اين کنسرت می توانند به سايت www.iranconcert.com مراجعه کنند.
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q