۱۴۰۳ پنجم تير - 08:03 ق.ظ

با حضور محمداسماعيل قنبرييادمان درويش خان در ارسباران برگزار شد

يادمان درويش خان در ارسباران برگزار شد
نوای فارس: مراسم یادمان غلامحسین درویش ملقب به «درویش خان» سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه در قالب ویژه برنامه «باد خزان» در فرهنگسرای ارسباران  برگزار شد.

فرهنگسرای ارسباران تهران ساعت ۱۹ سه شنبه ۳۰ شهریور ماه میزبان علاقه مندان موسیقی اصیل ایرانی با برگزاری مراسم یادمان غلامحسین درویش ملقب به درویش خان بود.

در این برنامه آثاری از غلامحسین درویش در قالب قطعه و تصنیف با تنظیم مبتنی بر ردیف دستگاهی ایران در آوازهای ابوعطا، افشاری و دستگاه های سه گاه و ماهور با هنرمندی ابوسعید مرضایی تنظیمکننده و نوازنده سه تار، صادق شیخ زاده آواز، حسین قاسم زاده نی و عمران فروزش تمبک اجرا گردید.

((باد خزان)) که در آوازهای ابوعطا، افشاری و دستگاه های ماهور و سه گاه اجرا شد، در بیان آوازی هم مشتمل بر گوشه های مستقل مکتب اصفهان در این فواصل و حالات بود.
در ابتدای مراسم متنی در مدح و ستایش غلامحسین درویش از هنرمندان نامی و استادان موسیقی ایرانی در اواخر دوره قاجاریه که توسط ابوسعید مرضایی نوشته شده بود قرائت و کنسرت به یاد ایشان اغاز شد.
 صادق شیخ زاده خواننده اين اجرا  با کسب اجازه از استاد محمد اسماعيل قنبري به عنوان مهمان ويژه اولين قطعه را با نام (ساز و اواز به یاد درویش خان) در دستگاه ابو‌عطا اجرا کرد .

قطعه دوم (تصنیف بهاردلکش) و سومين قطعه با عنوان (به رنگ ابوعطا) پاياني بر اواز و اجرا در دستگاه ابو عطا بود که از اتفاقات قابل اشاره در این قطعه تك نوازي حسین قاسم‌زاده در پایان بخش اول بود.

(پیش درامد افشاری) آغاز کننده بخش دوم در اواز افشاری، چهارمین قطعه ای بود که با ساز و اواز همراه و در ادامه با (تصنیف باد خزان) و (رنگ افشاری) توجه حضار را به خودش جلب کرد.

تصنیف (صبحدم)در دستگاه سه گاه در ابتدای بخش سوم توسط صادق شیخ‌زاده خوانده شد و (ساز و اواز) و تصنیف (عروس گل) پایان اجرای این بخش بود.

در اخرین بخش از اجرا (چهار مضراب درویش خان) و تصنیف (زمن نگارم) در دستگاه ماهور نواخته و خوانده شد تا پایانی زیبا بر کنسرت باد خزان توسط ابو سعید مرضایی و صادق شیخ زاده باشد.
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q